Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με Motu 828 mk2 USB 2.0


Orestes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

Ειχα αγοράσει πρίν απο 8 μήνες την Motu 828 mk2 USB 2.0 απο Θωμά.

Καποια στιγμή όμως μετα απο κανενα δίμηνο αρχισε να μου κάνει dropouts.

Ενώ παίζει δηλαδή, σταματάει για 5 δευτερόλεπτα περίπου και μετά συνεχίζει κανονικά.

Αυτο τώρα γινεται αρκετά συχνά και δεν μπορώ πλέον να δουλέψω έτσι.

Άμα γνωρίζει κανείς τί μπορεί να έχει,ας βοηθήσει, ίσως λύνεται το πρόβλημα και γλυτώνω να την στείλω πίσω.

Να τονίσω οτι την έχω δοκιμάσει ήδη σε τρείς διαφορετικούς υπολογιστές (οχι σε μακ), εχω αλλάκσει USB καλώδια

εχω δοκιμάσει διαφορετικούς drivers, την κάρτα χωρίς άλλα USB devices, Και οτι απο την MOTU δεν έχουν firmware update ανεβασμένο στο site και επίσης δεν με βοήθησαν καθόλου.

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την Alesis Multimix Firewire 8 η οποία μου δούλευε άψογα αλλά εδώ και κάποιους μήνες μου κάνει που και που ενα πάγωμα-dropout για 3 δευτερόλεπτα περίπου και μετά συνεχίζει. Δεν ειναι συχνό αλλά μου εχει τύχει και ενώ γράφω φωνή και αυτό ειναι πρόβλημα. Επίσης σε μερικά project μου οταν τα φορτώνω με το που φορτώνουν κάνει εναν εκωφαντικό ήχο που κρατάει κάμποσα δευτερόλεπτα και το εντοπίζω συνήθως στο vocals bus που εχω (βλέπω να τερματίζει το volume) χωρίς να φταίει όμως οποιοδήποτε plugin (εχω δοκιμάσει να τα βγάλω). Ετσι ξεκινάω το φόρτωμα με το volume 0 ώστε να μην κάψω τα ηχεία και μετά δυναμώνω την κονσόλα.. Να σημειώσω ότι εχω τους τελευταίους drivers (μηπως να βάλω τους παλιούς..?) και έχω δοκιμάσει και σε πολύ πιο χαλαρό latency (συνήθως το έχω στα 512 buffer που δίνει ενα 12άρι περίπου latency σε ms).

Ας μείνουμε στο πρώτο που ειναι ιδιο πρόβλημα με σένα, εγώ έχω την εντύπωση (είμαι βέβαιος) ότι ξεκίνησε όταν έκανα αναβάθμιση από 2gb ram σε 4 gb ram. Το πρόβλημα ειναι ότι ειμαι τεχνικός και έχω σετάρει σωστά ανα δύο τις μνήμες ώστε η πρώτη με την τρίτη και η δεύτερη με την τέταρτη να δουλεύουν σε double rate. Επίσης επειδή τα δύο καινουρια dim μνήμης είχαν μεγαλύτερο χρονισμό τα έχω σετάρει όλα μέσω του bios να δουλεύουν σε manual timings και στον χρόνισμό των πιο χαμηλών μνημών. Ολες λοιπόν δουλεύουν στον ίδιο χρονισμό οποτε ουτε αυτό φταίει. Τέλος να πω φυσικά ότι και τα 4 dimm που έχω ειναι του ενός giga το καθένα και ειναι ddr2 800mh. Σκέφτομαι να τις βγάλω πάλι τις καινουριες και να δω αν συνεχίζει το πρόβλημα με τα dropouts.

Μήπως κι εσύ άλλαξες κάτι πριν αρχίσει να στο εμφανίζει; Για σκέψου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καταρχάς να επανέλθω με νεότερα..

Αυτο τον εκωφαντικό θόρυβο που μου έκανε με το που φόρτωνε κάποιο project βρήκα τρόπο να το αντιμετωπίσω. Εβγαζα ενα ενα τα εφε στο κανάλι που έβλεπα ότι τερμάτιζε και προκαλούσε τον θόρυβο, ώσπου ανακάλυψα ότι έφταιγε το ultrafunk reverb...

Απο κει και πέρα για το πρόβλημα με τα dropouts που δοκιμάζεις κι εσύ έχει σχεδόν λυθεί με τις παρακάτω κινήσεις.

1) Ολα τα όργανα πιανα βιολια και γενικώς vst instruments τα έκανα freeze (εκτός απο τα ντραμς που θελω να εχω ευελιξία) ώστε να χαλαρώσει το cpu.

2) Μπήκα στο boot.ini των windows και δημιουργησα την εντολή /3gb ώστε να χρησιμοποιούν 3gb των windows τα προγράμματα γιατι κανονικά έχει όριο το κάθε πρόγραμμα να χρησιμοποιεί μέχρι 2. Οδηγίες στην παρακάτω διεύθυνση

 

http://www.vfxpedia.com/index.php?title=FAQ/3GB_Switch

 

Με αυτά τα δυο και κάποιες αλλες λεπτομέρειες που νομίζω γενικώς δεν χρειάζονται βλέπω να δουλέυει άψογα, θα το παρακολουθήσω και συν τις αλλης το latency πλέον το έχω στα 7ms χωρίς να μασάει καθόλου.

Ανα project χρησιμοποιοώ πολλά real time πράγματα πράγμα λάθος.. πχ. ενα τυπικό τραγουδι μου εχει στην μίξη real time τα παρακάτω..

- bfd

- amplitube x 3

- miroslav

- predator

- absynth 4

- ampeg

- waves x 10 (compressors, eq...)

- bus vocals με 7 fx realtime

- bus guitars με 3 fx realtime

και πολλά άλλα. Ολα αυτά και δεν μασαγε, τωρα με τα freeze παντως ακόμα καλύτερα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας να τονισουμε οτι το πιθανοτερο ειναι οτι τα προβληματα που αντιμετωπιζετε να οφειλονται σε εντελως διαφορετικες αιτιες...η μια καρτα ειναι usb k η αλλη firewire...to μονο κοινο που μπορει να παιζει ειναι...κακοι drivers  και στις 2 περιπτωσεις..!!

  Στην περιπτωση της motu μπορουν να φταινε διαφορα....στην alesis δοκιμασες να δουλεψεις με  texas instrument  chip??

    Για την motu τωρα θελει..αρκετη διερευνηση...

εχεις δοκιμασει να την βαλεις σε αλλη usb θυρα??θα σου στειλω και πμ καποια ρυθμιση που μπορει να βοηθησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   ...στην alesis δοκιμασες να δουλεψεις με  texas instrument  chip??

 

Αυτο το είδα σήμερα οτι πολύ λένε για firewire με αυτο το chip οτι αξιζει και οτι ειναι οι καλύτερες; Σκεφτομαι να παω να παρω μια τετοια. Ισχύει όντως; Παντως εγω εχω μια sunix που δεν τις ξερει ουτε η μανα τους, αλλα μονο αυτες εχει το πλαίσιο...

Αν μπορεις κατατόπισέ με για το texas instrument chip. Επίσης αν πάρω 800άρα firewire card αντι για 400άρα λες να εχω πρόβλημα; Νομιζω η alesis ειναι για 400.

Τελος αν τυχών ξερεις που μπορω να βρω με texas instruments στην Αθηνα...

Οσο για το θεμα με το usb θα συμφωνήσω. Εντελώς διαφορετικό πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 400-αρι δεν δουλευει σε θυρα για 800-αρι.... :(

  ..με texas instrument θα βρεις διαφορες καρτες...εγω προτεινω την  unibrain.....μην παρεις ομως την pci-express..pare την pci...οι καινουργιες δεν εχουν texas..!

... την πουλανε διαφοροι...θα την βρεις κ στην elina..την ειχα πετυχει κ σε μαγαζια της στουρναρη... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω εγώ έχω μόνο μια θύρα ελεύθερη (που τώρα εχω την sunix) Και αυτή είναι pci-express οποτε θα το ψάξω.

Παντως το motherboard που εχω ειναι το ABIT Fatality FP-IN9 650i-SLI.

 

http://www.virtual-hideout.net/reviews/ABIT_FP-IN9_SLI/index.shtml

 

Δεν ειμαι σίγουρος αν παίζει ρόλο.. θα τσεκάρω παντως για unibrain.

 

Τελικά καμμία σχέση ,ανοιξα το pc και έχω ελεύθερες θύρες.. και μάλλον η sunix ειναι pci απλή αρα κομπλε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης γιατί όχι σε Pci express που ειναι και πιο μεγάλου ευρους σύστημα; Δεν θα ειναι καλύτερο; Texas instruments chip εχει κι αυτο.

 

http://www.unibrain.com/products/p1394/FireBoardBLUE_e.htm

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4648

http://www.shop21.gr/product/product.computers.asp?pfid=25897&prid=26463

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της unibrain οι pci eχpress  δεν εχουν texas...νομιζω ομως οτι εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο θεμα... ::) ::) ::) ::)

 

Μα και στο link που έβαλα φαίνεται ότι έχουν texas instruments chip ΚΑΙ οι express και το γράφει και στο site...

http://www.unibrain.com/products/p1394/FireBoardBLUE_e.htm

 

Οντως για το αρχικο θεμα πρέπει να το δουμε, εγώ πάντως θα γράψω αποτελεσματα απο τις ρυθμίσεις αλλά και από την texas instruments Μολις την πάρω. Τωρα για το θέμα με το usb νομίζω ότι πάνω κάτω τουλάχιστον αν κάνει τις ρυθμίσεις των windows που προτίνουν πολλοί θα βγάλει καποια άκρη.

 

http://www.audioforums.com/windows-xp-optimization.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου