Προς το περιεχόμενο

Προσέγγιση ήχου γνωστών κιθαριστών!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σας φανεί αστείο. αλλα εκτός του χώρου παίζει ρόλο και ο κόσμος.

 

ο ήχος ενός συναυλιακού χώρου όταν είναι άδειος

είναι εντελώς διαφορετικός απο τον ίδιο συναυλιακό χώρο την ημέρα του live.

 

Κατασκευή ιστοσελίδων[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί να μας φανεί αστείο; :o Φυσικά και παίζει ρόλο ο κόσμος. Το ανθρώπινο σώμα απορροφά ένα τεράστιο ποσοστό των πρίμων, κι έτσι ο ήχος ενός γεμάτου χώρου έιναι πιο μπουκωμένος από αυτόν του ίδιου χώρου άδειου...

 

Γι' αυτό στο soundcheck πρέπει να έχεις πριμαδούρα, έτσι ώστε όταν γεμίσει ο χώρος, να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό στο soundcheck πρέπει να έχεις πριμαδούρα, έτσι ώστε όταν γεμίσει ο χώρος, να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα... ;)

 

Και αν περνά η ώρα και βλέπεις ότι κανείς δεν πατά, σφυράς στον ηχολήπτη να τα κατεβάσει (τα πρίμα)  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα περνάει η ώρα και δεν πατάει κανείς χαμηλώνεις και ένταση, ελαττώνεις και την playlist, και γενικά την κάνεις σιγά σιγά, να μην πρήζεις και τον μαγαζάτορα... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω! Στη συνέχεια έπονται μάχες Μπάντα VS Μαγαζάτορα γιατί ο τελευταίος θέλει να μειώσει το χρήμα, και μετά ακολουθεί φαϊ και συζητήσεις για το τι έφταιξε!  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μαι και εγω μετα απο μερες.. καθως ελειπα..

 

θελω να ξαναεπαναλαβω κατι το οποιο μαλλον περασε στο ντουκου..

 

το νοημα του θεματος ειναι τελειος χαλαρο απο την αποψη οτι.. δεν θα κανουμε σεμιναριο ηχου αλλα την πλακα μας με οτι εξοπλισμο εχει ο καθενας..προφανως μερικοι να μην εχουν αξιολογο εξοπλισμο μερικοι να εχουν τεραστιο σπιτι με δικο τους στουντιο η οτι αλλο.. δεν νομιζω οτι ειναι κακο η αχρηστο να μου πει καποιος πως μπορω να ακουγομαι ΣΑΝ τον ταδε μεσα σε ενα στουντιο.. η μεσα σε μια καλυβα..!

 

το αν ειναι 30% η 60% τα δαχτυλα η η μαρκα του ρολογιου αλλα και η ποιοτητα της μποτας που φορουσε το srv αυτα τα ξερουμε ολοι..

 

επισης αρνουμε να πιστεψω οτι καποιος δεν ξεκινησε κιθαρα εχοντας καποιους παιχτες και ηχους στο μυαλο του..η ακομα και αν δεν ειχε δεν ανακαληψε στην πορεια!οποτε το πιο λογικο ειναι οτι προσπαθησε να μιμηθει αρχικα ,μερικοι επειτα βρηκαν το δικο τους στυλ αλλοι οχι .

 

εγω θα ηθελα να μαθω πως μπορω να αποκτησω ηχο-ΣΑΝ! οχι γιατι εχω αυτοσκοπο να παιρνω πεταλια και κιθαρες για να αποκτω ηχους αλλα γιατι μου αρεσει να ψαχνω διαφορα..και ισως μαθω να χρεισιμοποιω και καλυτερα καποια εφφε... προφανως αυτα ειναι αχρηστα για καποιους..δεκτο και σεβαστο.. για οποιον ομως δεν ειναι ας μας δωσει κατι απο την εμπειρια του.. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι η μάρκα του ρολογιού και η μπότα του srv είναι τα μόνα που μπορείς να βρεις για να του μοιάσεις..Τέτοια δάχτυλα δεν ξαναβγαίνουν..Κοίτα να προσαρμόσεις τον srv στον δικό σου ήχο και να παίζεις κομμάτια με δικό σου ήχο..Ούτε τον ήχο του θα βγάλεις ούτε κάτι σαν τον ήχο του..και με λαικισμούς ειρωνεύοντας τα σχόλια όλων εδώ μέσα δε πετυχαίνεις κάτι..10 άτομα περίπου το ίδιο πράγμα σου είπαμε όχι για να το παίξουμε πονηροί αλλά επειδή τα λέει η κοινή λογική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ηθελα να μαθω πως μπορω να αποκτησω ηχο-ΣΑΝ

 

Απλα ΔΕΝ γινεται.

 

Να σου πω κατι απλο που ειδα/ακουσα με τα ματια μου (και οχι μονο εγω ολοι οσοι ηταν μπροστα)

 

Την Κυριακη ημουν στο soundcheck των REM στο Καλλιμαρμαρο,βγηκε λοιπον να στησει/τσεκαρει τον εξοπλισμο του Peter Buck ο roadie του,πηρε την ΚΙΘΑΡΑ του Peter Buck (προσεξε οχι μια που να της ...μοιαζει αλλα ΤΗΝ ΙΔΙΑ),τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ του (προσεξε οχι εναν που να του ...μοιαζει αλλα ΤΟΝ ΙΔΙΟ) & τα...3 πεταλια του (προσεξε οχι καποια που να τους ...μοιαζουν αλλα ΤΑ ΙΔΙΑ) και ΕΠΑΙΞΕ....

 

Ε,σε πληροφορω οτι ο ηχος του ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση με αυτον του Peter Buck ειχε...αντιθετως οταν ο PETER BUCK επαιξε για 2-3 λεπτα μεσα απο το rig του AΛΛOY κιθαριστα ακουσαμε ολοι...ΑΚΡΙΒΩΣ τον ηχο του Peter Buck (τον οποιο βεβαια ακουσαμε και μολις πηρε την κιθαρα του απο τα χερια του roadie του...ο οποιος ηταν και καρα-παιχταρας,& επαιξε 3 ακκορντα στην τυχη.) ;D 

 

ο ΗΧΟΣ καθε κιθαριστα (ο "βασικος") ειναι στο ATTITUDE (στον τροπο δηλ.που σκεπτεται και παιζει)  & ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ τις χορδες ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγες είναι οι φορές που αντάλλαξαν κιθάρες για πλάκα οι κιθαρίστες μας του εκάστοτε γκρουπ και άλλαξε ο ήχος; Κιθάρες που δεν γουστάραμε αλλά τίς ακούσαμε σε χέρια άλλων και σηκώσαμε φρύδι απορίας;

Εγώ προσωπικά έχω το κατιτίς με τις Rickenbacker (και ειδικά με τα μπάσα) που καλές, χρυσές αλλά δεν τις μπορώ. Ε, στα χέρια του Weller δεν με χάλαγε καθόλου.

Δεν έχει και νόημα να αναλώνεσαι εσαεί στο Holy Grale του άλλου. Το πολύ πολύ έχεις κάποιο γενικό μπούσουλα και χαράζεις την δική σου πορεία. Και αν βγεί κάτι στο δρόμο (σαν του κιθαρίστα μας που ξαφνικά η κιθάρα μέσα στο βάρα-χτύπα ακούστηκε σαν του Clapton στο Just one night) έχει καλώς.

 

Α ναι, σχεδόν off-topic (μάλλον όχι) διάβασα και αυτό πρόσφατα. http://www.stratcollector.com/newsdesk/archives/000274.html (μετά το τυχαίο γεγονός του κιθαρίστα μας)

Είναι δυνατόν να ξεχωρίζεις ήχο από λεπτομέρειες όπως η βαφή; Τέτοιο αυτί;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου