Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούργιου PA800.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lampiris θέλω να σε ρωτήσω κάτι για το Turkish Edition.

Η διαφορά που έχει από τα κανονικά Pa800 σε τι εγκειται? Είναι απλά φορτωμένο με Τούρκικα Styles και Programs τα οποία εύκολα μπορείς να τα διώξεις και να το μετατρέψεις στη Normal Edition ή περιέχει εργοστασιακά δείγματα/ήχους/styles τα οποία ανακαλούνται με τις factory ρυθμίσεις;

 

Με λίγα λόγια οι φίλοι μας οι Τούρκοι επενέβησαν στα PCM δείγματα του οργάνου ή απλά αρκέστηκαν στο να φορτώσουν εξωτερικά δείγματα φτιάχνοντας programs/styles/performances για τούρκικο πρόγραμμα και να σου παρέχουν ενα εργοστασιακό cd ή flash usb που τα περιέχει. Aν πρόκειται για τη δεύτερη περίπτωση υποθέτω οτι το Turkish Edition δεν έχει καμία διαφορά από τα υπόλοιπα. Αν πρόκειται όμως για την πρώτη τότε μιλάμε για ουσιαστική διαφορά και πιθανώς και για δείγματα που λείπουν από το Pa800 σου σε σχέση με τα άλλα.

 

Τι από τα 2 συμβαίνει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το όργανο είναι το κανονικό.

Απλά στην τιμή περιλαμβάνεται ένα USB STICK το οποίο είναι κλειδωμένο (δεν αντιγράφεται)

και έχει μέσα Styles και Multisampled ήχους από Τουρκία μεριά.

 

Τα styles είναι φανταστικά έχουν προγραμματιστεί και παιχτεί από Τούρκους μουσικούς γνώστες της ανατολίτικης μουσικής και τα όργανα είναι ότι καλύτερο μπορείς να περιμένεις από ούτια Τζουράδες μπαγλαμάδες και φυσικά Τούρκικα βιολιά όλα τα λεφτά.

 

Αυτό νομίζω μπορεις να το αγοράσεις και έξτρα γύρω στα 400 ευρώ.

 

Όταν ανοίγεις το όργανο πρέπει να έχεις επάνω το USB STICK για να φορτώσει τους PCM ήχους γιατί αλλιώς δεν έχεις τα όργανα παρά μόνο τα ονόματα και τα styles παίζουν με άλλους ήχους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κατάλαβα. Είναι ακριβώς η ίδια λογική με τις 16MB Flash που έπαιρνε το Pa80 οι οποίες περιείχαν multisamples ήχων και κρουστών. Δεν μιλάω για αυτήν που έβγαζε επίσημα η Korg αλλά για άλλες που έβγαζαν κατά καιρούς κάποιοι Τούρκοι. Προσωπικά έχω την Turker Card 16MB την οποία θεωρούσα ως καλύτερη αλλά θυμάμαι οτι υπήρχε και μια αντάξιά της η MR3.

 

Η καρτούλα με είχε βοηθήσει πολύ σε drum samples διοτι περιείχε τα drumkits του Pa1x τα οποία ήταν κλάσεις ανώτερα από του Pa80.

 

Το μόνο κακό ήταν οτι οι κάρτες αυτές δεν ήταν επανεγγράψιμες με αποτέλεσμα να υπάρχουν μέσα μόνο τα samples που είχε επιλέξει ο κατασκευαστής. Θυμάμαι επίσης οτι είχα φάει όλον τον κόσμο για να βρω card reader για να ανοίγω την κάρτα μέσω υπολογιστή αλλά μάταια. Τέτοιες κάρτες έπαιρνε μόνο το Pa80 και κάποια διαγνωστικά μηχανήματα σε κέντρα service αυτοκινήτων (!!!).

 

Στην περίπτωση του USB ίσως τα πράγματα να είναι πιο εύκολα. Αν βρεις τρόπο να απομονώσεις τα multisamples (φαντάζομαι οτι είναι σε KMP/KSF format) από το usb θα μπορείς εύκολα να τα φορτώσεις στο Pa800 και να τα αναπαράγεις σωζοντας βέβαια και το αντίστοιχο set που τα εκμεταλλέυεται.

 

Σε αντίθετη περίπτωση αν θες να γλιτώσεις τα 400 euro θα πρέπει να κάτσεις να τα σαμπλάρεις ο ίδιος. Ξέρω οτι το Pa800 αναπαράγει δείγματα-είναι δηλαδή Playback Sampler - αλλά δεν θυμάμαι αν μπορείς να σαμπλάρεις πάνω του. Το σίγουρο είναι πάντως οτι έχει 2 mic/line inputs. Το Pa80 ήταν και sampler αλλά δεν είχε Ram μνήμη να αποθηκεύει τα samples και για αυτό χρειαζόσουν οπωσδήποτε τις Flash Κάρτες. Τα samples δεν φορτώνονταν στο όργανο αλλά υπήρχαν αποθηκευμένα στην Flash και για αυτό το όργανο δεν χρειαζόταν κάποιο χρόνο για να τα φορτώσει. Φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα ισχύει και στην περίπτωση του USB. Μηδενικός χρόνος φόρτωσης διότι τα samples δεν πάνε στην 64mb ram του οργάνου αλλά το όργανο αποκτά πρόσβαση σε αυτά μέσω της USB. (Εδώ διόρθωσέ με γιατί ίσως και να κάνω λάθος)

 

Για να έχεις τα samples αυτά χωρίς την χρήση του USB θα πρέπει να βρεις τρόπο να τα απομονώσεις από το usb και να τα βάλεις στο φάκελο samples ή pcm (κάπως έτσι λέγεται αν θυμάμαι καλά) κάποιου set και να τα φορτώσεις όλα μαζί. Σε αυτήν την περίπτωση θα δεις πιθανότατα οτι το όργανο θα χρειαστεί παραπάνω χρονο για να τα φορτώσει και αν υποθέτω σωστά κάθε φορά που θα κλείνεις και θα ανοίγεις το όργανο θα πρέπει να τα ξαναφορτώνεις.

 

Αν κάποιος φίλος έχει ασχοληθεί και δει οτι κάτι από αυτα που γράφω παραπάνω είναι λάθος παρακαλώ ας με διορθώσει. Στην ουσία περιγράφω τα πράγματα όπως νομίζω πως είναι σύμφωνα με την εμπειρία από προηγούμενα synth της Korg που έχω περιμένοντας την επιβεβαίωση κάποιου που έχει ασχοληθεί με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λές γιατί φαίνεται ότι έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο.

Εγώ ασχολούμε πιο πολύ με τα samples μέσω υπολογιστή με το Halion & το Gigastudio.

 

Δυστυχώς το USB STICK είναι κλειδωμένο και δεν αντιγράφεται είναι δηλαδή κάτι σαν Eprom.Επίσης  η μνήμη του Pa800 είναι πολύ περιορισμένη για να φορτώσεις δικά σου samples και το χειρότερο είναι ότι δεν επεκτείνεται. Είναι μόλις 64Κ.

 

Το USB STICK χρησιμοποιείται από το όργανο για να φορτώσει τα δείγματα στην εσωτερική του μνήμη την ROM όταν φορτώνεις το λειτουργικό. Η εταιρεία που το έφτιαξε σε συνεργασία με την KORG έχουν προγραματίσει το λειτουργικό του Pa800 έτσι ώστε να συνεργάζεται χωρίς να διαγράφει τίποτα από τα original styles & presets του οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την επιβεβαίωση. Άρα το όλο θέμα έγκειται στην απομόνωση των multisamples και του σετ από το USB και στο κατα πόσο αυτά χωράνε στην 64mb RAM.

 

Ξερεις αν υπάρχει πουθενα demo mp3 για να πάρω μια γεύση από αυτούς τους ήχους? Πρόκειται μήπως για το γνωστό Mavilim Set και την αντίστοιχη συλλογή δειγμάτων?

 

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το USB σε υπολογιστή να δεις αν το βλέπει και πως? Το όλο θέμα είναι να κάνεις το USB να "νομίσει" οτι "κούμπωσε" σε USB port του pa800 ενώ είναι στον υπολογιστή. Πιθανώς μια εικονική πλατφόρμα πάνω στην οποία μπορεί να τρέξει το λειτουργικό του Pa800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θυμάμαι αν μπορείς να σαμπλάρεις πάνω του

 

Μπορείς να σαμπλάρεις στο 800!

 

Τα samples δεν φορτώνονταν στο όργανο αλλά υπήρχαν αποθηκευμένα στην Flash και για αυτό το όργανο δεν χρειαζόταν κάποιο χρόνο για να τα φορτώσει. Φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα ισχύει και στην περίπτωση του USB. Μηδενικός χρόνος φόρτωσης διότι τα samples δεν πάνε στην 64mb ram του οργάνου αλλά το όργανο αποκτά πρόσβαση σε αυτά μέσω της USB. (Εδώ διόρθωσέ με γιατί ίσως και να κάνω λάθος)

 

Δηλαδή αν ισχύει αυτό που λες μπορεί το usb να θεωρηθεί και σαν επέκταση της μνήμης για δείγματα?

Οι περισσότεροι κάτοχοι του 800 φωνάζουν ότι χρειάζονται παραπάνω μνήμη για samples.Αν γίνεται να φορτώνονται τα δείγματα μέσω του usb stick, τότε θεωρητικά θα είχαμε όση μνήμη για samples θέλουμε!Δεν ξέρω πως λειτουργεί το συγκεκριμένο, αλλά θα ήταν καλή φάση!

Θα μπορούσε να βγει software που να κάνει αυτή τη δουλειά και να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί να θεωρηθεί σαν επέκταση του SSD (Solid State Disk) αλλά δεν μπορείς να βάλεις όση μνήμη θες αλλά μόνο τόση όση έχει προγραμματιστεί το λειτουργικό να "βλέπει"

 

Αλλά και πάλι 400€ είναι κάμποσα και δεν ξέρω αν αξίζουν. Το ιδανικό είναι να αποκτήσεις πρόσβαση στα samples σαν αρχεία και να τα φορτώσεις στην 64mb Ram. Αποθηκεύεις και το set κάνοντας την ανάλογη χαρτογράφηση και έχεις το ίδιο αποτέλεσμα σε ποιότητα. Όσο για την ποσότητα περιορίζεσαι σε οτι έχει να κάνει με multi και drum samples στα 64mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το λειτουργικό μπορεί και να αναγνωρίζει μεγάλη μνήμη, αλλά και να μην αναγνωρίζει, δε θα είναι και πολύ δύσκολο να προγραμματιστεί σε κάποιο update.Τώρα για τα 400€ συμφωνώ, αλλά υποτίθεται ότι πληρώνεις και τους ήχους, ρυθμούς και ό,τι άλλο περιέχει.

Θα μπορούσε να βγει ένα πρόγραμμα που θα λειτουργεί με ένα συγκεκριμένο usb κάτι σαν κλειδί για να μην αντιγράφεται εύκολα και να λειτουργεί σαν επέκταση για τη φόρτωση samples!Σε μια προσιτή τιμή θα γινόταν ανάρπαστο.

Πάντως δεν έχω δει πουθενά να συζητιέται κάτι τέτοιο.

Γι' αυτό και πιστεύω πως το turkish usb χρησιμοποιεί τους ήδη υπάρχοντες πόρους του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με τη λέξη "πόρους" εννοείς τα onboard samples του Pa800 τότε κάνεις λάθος. Μιλάμε για νέα δείγματα τα οποία προέρχονται από άλλα όργανα φυσικά ή/και μη.

 

Όσον αφορά το λειτουργικό του συστήματος ισχύουν τα εξής: Καταρχήν το συγκεκριμένο USB πιθανόν δεν αποτελεί επίσημο προϊόν της Korg και για αυτό δεν θα το δεις πιθανώς σε όλα τα μαγαζιά. Τα καταστήματα Thoman και Music Store στα οποία υπάρχει διαθέσιμο το προϊόν και διατίθεται με την αγορά του Pa800 και ενδεχομένως και του Pa2X pro έχε υπόψη σου οτι είναι στη Γερμανία μια χώρα δηλαδή στην οποία υπάρχουν πολλοί Τούρκοι μετανάστες και μέσα σε αυτούς και πολλοί μουσικοί. Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο η Korg υποστηρίζει μέσω εγγύησης πιθανά προβλήματα που θα παρουσιαστούν στο όργανο μέσα από τη χρήση αυτού του USB. Για να μη γελιόμαστε αυτό που μόλις έγραψα είναι μάλλον απίθανο να συμβεί αλλά στην περίπτωση που η Korg δεν το διαθέτει επίσημα ως δικό της προϊόν δεν έχει κανένα λόγο να προγραμματίσει έτσι το λειτουργικό της ώστε να είναι συμβατό με USB που περιέχουν ανεξέλεγκτες ποσότητες samples. Το πιο πιθανό είναι οτι οι beta κατασκευαστές του stick (που στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι ψαγμένοι χρήστες και πιο σπάνια εταιρείες) έχουν φτιάξει το USB σύμφωνα με τις ανάγκες του οργάνου.

 

Το να δώσει ένα update η Korg δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά απαιτεί σίγουρα χρόνο κι έρχεται σύμφωνα με τις παγκόσμιες ανάγκες των πελατών της και τα διάφορα wishlists που ανεβάζουν σε Korg Forums.

 

Το να πειράξει κάποιος ένα λειτουργικό χωρίς να έχει πληροφόρηση από τη μαμά εταιρεία είναι κάτι το οποίο δεν γίνεται καθόλου εύκολα. Στο λέω γιατί προσωπικά έχω εμπειρία έχοντας "πειράξει" ο ίδιος το λειτουργικό του Extreme μου σε ό,τι έχει να κάνει με display πληροφορία που κανονικά δεν είναι user editable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω πόρους εννοώ τη μνήμη και όχι υπάρχοντα samples και με το update φυσικά και εννοώ της korg.Έτσι κι αλλιώς απ' ότι ξέρω δε δίνει και πολλές πληροφορίες σχετικά με το λογισμικό της ούτε καν για ανάπτυξη προγραμμάτων για edit των sets!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου