Προς το περιεχόμενο

Direct Recording Gear Question


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Μέχρι τώρα ηχογραφώ τις ιδέες μου με ένα Behringer V-amp στο PC μου. Σκέφτομαι όμως να αναβαθμιστώ και ζητάω την πολύτιμη βοήθειά σας στο θέμα αυτό.

 

Ηχογραφώ στο PC μου στο Nuendo(3) με ένα V-amp όπως είπα (στην επιτραπέζια μορφή του, όχι rack). Η σύνδεση γίνεται από τα δύο outputs που έχει (L-R) και πάνε στα δύο της κάρτας (EMU 1212).

Επειδή θέλω να ανβαθμίσω λίγο την ποιότητα θα αγοράσω ένα αντίστοιχο μηχάνημα αλλά καλήτερης ποιότας, το θέμα είναι πιο. Έχω κατα νου τα εξής:

 

1.Line 6 Pod XT (ή το X3 όταν βγει-είτε rack-πεταλιέρα-επιτραπέζιο)

2.Boss GT(το 10 ή το PRO)

3.Vox Tonelab

4.Marshall JMP-1 PreAmp

5.Mesa Boogie PreAmp

 

Προτιμώ rack gear αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο. Πρωταρχικά το θέλω για αυτή τη λειτουργία που προείπα και ύστερα για live (χρησιμοποιώντας ένα Peavey 50/50 classic power amp που έχω)

 

όποιες άλλες προτάσεις ως προς τις επιλογές μου δεκτές!!!(τόσο ως προς τη μέθοδο ηχογράφισης όσο και των μηχανημάτων)

 

thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κανένας?

 

Υ.Γ: επίσης δεν είμαι σίγουρος άμα βρίσκεται στη σωστή κατηγορία το ερώτημά μου, σε αυτή την περίπτωση άμα γίνεται να μετακινηθεί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Pod XT και Pocket αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάνενα άλλο από αυτά που αναφέρεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανηματα που παραθετεις δεν ειναι αμεσα συγκρινομενα για πολλους λογους.

 

Η σημαντικοτεροι απο αυτους ειναι η ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορες στην τιμη και βεβαια το γεγονος οτι καποια απο αυτα ειναι πολυεφε & virtual gtr workstations και καποια απλοι προενισχυτες κιθαρας. 

 

Aν ΔΕΝ σε ενδιαφερουν τα εφε (μια και το daw σου μπορει να σε καλυπτει) την καλυτερη ποιοτητα ηχου σε direct recording σεναριο θα την εχεις (απο το καλυτερο προς το χειροτερο) με τα εξης:

 

1.Mesa Boogie PreAmp

2.Marshall JMP-1

3.Vox Tonelab

4.Line 6 Pod

5.Boss GT 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οικονομικής απόψεως δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά αυτά είναι αν δεν κάνω λάθος τα πιο γνωστά preamps. Τα effects δεν με πολυνοιάζουν, κυρίως με ενδιαφέρει να είναι καλός pre amplifier (με PC πάντα μιλάμε) δηλαδή να έχει καλή παραμόρφωση. Τώρα μιας και δεν ξέρω πολλά από music tech τί είναι το daw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυρίως με ενδιαφέρει να είναι καλός pre amplifier (με PC πάντα μιλάμε) δηλαδή να έχει καλή παραμόρφωση.

 

μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο μια και ενας καλος pre amplifer κιθαρας δεν αρκει να εχει μονο καλη παραμορφωση αλλα και καλο καθαρο ηχο.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_audio_workstation

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά, εννοείται αυτό που λες, απλά δεν πολυχρησιμοποιώ καθαρό ήχο και θέλω η παραμόρφωση να είναι καλή και να μην χρειάζεται να χρησιμοποιώ distortion pedals

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως Superfunk η στήλη που αναφέρεις με προβληματίζει:

 

1.Mesa Boogie PreAmp

2.Marshall JMP-1

3.Vox Tonelab

4.Line 6 Pod

5.Boss GT

 

τα έχεις δοκιμάσει και ξέρεις ή υποθέτεις? γιατί με την λογική μου εγώ θα τα έβαζα ανάποδα, μιας και τα:

Vox Tonelab

Line 6 Pod

Boss GT

είναι προσομιωτές, κοινώς προσομοιώνουν preamp χρησιμοποιούν ως τελικό τον ευατό τους και το PC και έχουν προσομίωση καμπίνας. Κάτι που τα άλλα δύο δεν διαθέτουν, οπότε λογικά θα ήχουν και χειρότερα....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητησες την καλυτερη δυνατη ΠΟΙΟΤΗΤΑ ηχου για direct recording,με τη σειρα που στα εγραψα θα την εχεις (οπου 1 η καλυτερη δυνατη και 5 η χειροτερη δυνατη) ;) 

 

 

κοινώς προσομοιώνουν preamp

 

ακριβως τα 3 τελευτα ΠΡΟΣOΜΟΙΩΝΟΥΝ pre amp ενω τα 2 πρωτα ΕΙΝΑΙ preamp. :) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου