Προς το περιεχόμενο

iMac & RME FF400. Ο.Κ?


astakoume

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολλές αμφιβολίες και ψάξιμο και επειδή ήρθε η ώρα να περάσω σε ένα καλύτερο επίπεδο ηχογράφησης – όσο καλύτερο μου επιτρέπουν τα οικονομικά μου δηλαδή- καταλήγω στην RME FF400.

 

Το μηχάνημά μου είναι imac 2,66 Core 2 Duo, 4GB Ram, Mac OSX 10.5.4.

Ηχογραφώ στο Logic Pro 8.

 

Συνήθως ηχογραφώ ταυτόχρονα 2-3 audio κανάλια. Χρησιμοποιώ συχνά και το focusrite voice master pro.

 

Είχα διαβάσει ότι η RME FF400 είχε κάποια προβλήματα με τους καινούργιους

Intel I mac. Δουλεύει κανείς σας με παρόμοιο σύστημα και πως τα πάει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα την FF400 όταν αγόρασα τον δικό μου iMac. Δεν λειτούργησαν μαζί ποτέ. Ο λόγος είναι το τσίπσετ firewire που φοράνε όλα τα τρέχοντα iMac, το οποίο δεν λειτουργεί με πάρα πολλές από τις γνωστές και καλές κάρτες ήχου. Κατέληξα να χρησιμοποιώ μία κάρτα USB διότι καμία από τις firewire που είχα δεν λειτουργούσε.

 

Πρόσεχε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι στο chip Agere που χρησιμοποιεί ο iMac. Μέχρι τώρα το πρόβλημα ήταν στην F/F800 αλλά λύνεται αν χρησιμοποιήσεις Lacie εξωτερικό δίσκο με F/W bus και συνδέσεις την κάρτα εκεί! Εγώ λειτουργώ χωρίς κανένε πρόβλημα. Την Πέμπτη θα σετάρω έναν iMac φίλου με F/F400 οπότε θα σε ενημερώσω αν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Κατέληξα να χρησιμοποιώ μία κάρτα USB διότι καμία από τις firewire που είχα δεν λειτουργούσε.

 

Πρόσεχε.

 

 

Οταν λες καμία από τις firewire, ποιές εννοείς?

Ευχαριστημένος με την κάρτα USB και ποιά είναι?

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς?

 

Τι "κανείς;";

Σου είπα να προσέχεις. "Να προσέχεις" σημαίνει ότι από εκεί που θα αγοράσεις, θα απαιτήσεις εγγυήσεις για το ότι αυτό που θα πάρεις θα λειτουργήσει με τον υπολογιστή σου. Το καλύτερα βέβαια είναι απλώς να μην πάρεις Μακ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου