Προς το περιεχόμενο

Τι νυχτοκάματα "παίζουν";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παει η πιατσα. Πως να ζητησεις καλο μεροκαματο μετα, οταν πανε πιτσιρικαδες και για να παιξουν για να κανουν το κομματι τους παιρνουν τα π@π@ρια του ιουδα?

 

Δεν θα σου φάει την δουλειά κανένας πιτσιρικάς, μην ανησυχείς φίλε μου..

Άλλωστε, επιβιώνουν αυτοί που αξίζουν και το γουστάρουν πραγματικά.

 

Τέτοια αντιμετώπιση βίωνα και όταν έπαιζα με το σχήμα, πολλοί με έβλεπαν σαν αντίπαλο που θα τους φάω το μεροκάματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στην γενιά των 700 ευρώ μια χαρά είναι...

Συγνώμη κιόλας, αλλά αν πορεύεσαι με αυτή τη μίζερη άποψη, τι να σου πω.... μείνε στα 700€. Αντί να ζητάμε όσα αξίζουμε, δεχόμαστε να μας πηδάνε και λέμε και ευχαριστώ. Αλλά μετά θα γυρνάμε να φωνάζουμε και θα μας φταίει όλος ο κόσμος, εκτός βέβαια από εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, υπάρχουν πάντα δύο όψεις στο ίδιο νόμισμα.

 

Η πρώτη είναι ότι οι μουσικοί έχουν φάει χρόνια σε ωδεία, μελέτη και πρόβες, περιουσίες σε εξοπλισμούς και αναλώσιμα και φυσικά δουλεύουν βράδυ, είναι κουραστική η εργασία στο νυχτομάγαζο (όντως είναι, το έχω βιώσει) και όλα τα σχετικά. Σωστά είναι όλα αυτά.

 

Η άλλη όψη είναι ότι τις ίδιες θυσίες κάνουν και άλλοι και δεν παίρνουν τα ίδια χρήματα. Οι γιατροί είναι ένα παράδειγμα (μέχρι να γίνουν μεγαλο-γιατροί και να κονομήσουν), θα μπορούσα να πάρω ως παράδειγμα και τον δικό μου κλάδο, τους πληροφορικάριους.

Εγώ βγάζω εδώ και χρόνια τα μάτια μου πάνω από τους κώδικες και πρέπει να το κάνω ες αεί εαν θέλω να λέω ότι είμαι ενημερωμένος. Δεν έχω πάρει 70 ευρώ το 4ωρο ΠΟΤΕ μέσω της πληροφορικής και δεν ξέρω αν, πώς και πότε θα βγάλω τέτοια λεφτά στη ζωή μου.

 

Κοινώς, όλα είναι σχετικά. Συμφωνώ με το Μενέλαο ότι είναι καλύτερα όλοι να παίρνουν καλύτερα λεφτά παρά να λέμε ότι "αφού κάποιοι άλλοι βγάζουν ψίχουλα, το βουλώνω". Αλλά ας μη γινόμαστε και αχάριστοι. Μην τρελαθούμε, είναι αξιοπρεπές ποσό το ενάμισι χιλιάρικο το μήνα για πενθήμερη, τετράωρη εργασία με τις συνθήκες που επικρατούν στην αγορά.

Ξαναλέω, θα ήταν ιδανικό να παίρνει ο μουσικός 200 ευρώ το βράδυ, ο γιατρός 3 χιλιάρικα το μήνα, άλλα τόσα ο προγραμματιστής και τα λοιπά. Εφόσον όμως αυτό το σενάριο είναι κάπως μακρινό, καλύτερα να μην κλαψουρίζουμε νομίζω.

 

Υ.Γ. Ρε playloud, έχεις φάει μια ντουζίνα χρόνια διαβάζοντας στα πανεπιστήμια και αγορεύεις αφ' υψηλού για τους γιατρούς; Αυτοί οι τύποι φτάνουν 35 χρονών για να πιάσουν κανονική δουλειά, κάνουν τη σημαντικότερη δουλειά που υπάρχει, βλέπουν αυτά που βλέπουμε και γυρνάμε το κεφάλι κάθε μέρα και παίρνουν ψίχουλα από το δημόσιο. Ένα βουνό σκ@τά ο καθένας λοιπόν. Όχι να μιλάμε μέσα από τη βόλεψή μας και πετάμε και εξυπναδούλες...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist, η βασική διαφωνία μου έγκειται στον χαρακτηρισμό της δουλειάς ως 4ωρης. Χρειάζεσαι και αρκετές ακόμα ώρες πρόβας, εξάσκησης κλπ, άρα δεν είναι σωστό να την μετράμε ως 4ωρη δουλειά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, υπάρχουν πάντα δύο όψεις στο ίδιο νόμισμα....

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα, αλλα δεν πειραζει.

Κανεις δεν κλαψουριζει νομιζω.

Ενα ελαφρυ οικτο τον νιωθω ομως οταν ενας μουσικος κανονικος (που ειναι πιο δυσκολο να γινεις απο το να γινεις γιατρος ΙΜΟ) δεν εχει πανω απο 3-4000€ ετησιο εισοδημα (βαση των παραπανω)  και το πολυ 50 ενσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πάντως ό,τι και να λέμε 70 ευρώ για 4 ώρες δουλειάς δεν παίρνουν και πολλοί..."

 

Δεν ειναι ετσι Λαμπρο, κι ο γιατρος παιρνει 70 την επισκεψη αλλα μεσα σε αυτα ειναι και τα χρονακια και τα λεφτα που εφαγε για να ΓΙΝΕΙ γιατρος. Ετσι και ο μουσικος (δεν μιλαω βεβαια για τυχαρπαστους πανηγυρτζηδες)

 

"Y.Γ. Ρε playloud, έχεις φάει μια ντουζίνα χρόνια διαβάζοντας στα πανεπιστήμια και αγορεύεις αφ' υψηλού για τους γιατρούς; Αυτοί οι τύποι φτάνουν 35 χρονών για να πιάσουν κανονική δουλειά, κάνουν τη σημαντικότερη δουλειά που υπάρχει, βλέπουν αυτά που βλέπουμε και γυρνάμε το κεφάλι κάθε μέρα και παίρνουν ψίχουλα από το δημόσιο. Ένα βουνό σκ@τά ο καθένας λοιπόν. Όχι να μιλάμε μέσα από τη βόλεψή μας και πετάμε και εξυπναδούλες..."

 

Τι λε ρε μαστορα? Που το ειδες εσυ οτι εγω αγορευω αφ υψηλου για τους γιατρους?

Ισα ισα που λεω στο πρωτο μου ποστ οτι αυτα που πληρωνεις για το γιατρο (και τον μουσικο ομως) ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ γι αυτο που λες, οτι δηλ εχει-ουν φαει τα χρονια τους για να ΓΙΝΟΥΝ..

ΟΜΩΣ, το οτι κανει την σημαντικοτερη (αν ειναι) δουλεια δεν δικαιολογει να παιρνουν 70 ευρα το 10λεπτο κι εγω δεν ξερω ΠΟΣΑ εξτρα απο εδω κι απο κει, νομιζω οτι ξερεις ΤΙ ειναι το φακελακι ε?

 

 

Υ.Γ δικο μου... Η πληροφορικη μαλλον σου εχει αδυνατισει την οραση. Διαβαζε σε παρακαλω καλυτερα την επομενη φορα κατι δικο μου

 

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια για τις γνωμες σας.αλλα απελπιστηκα.τελικα αυτα τα χαλια δεν υπαρχουν μονο στην επαρχια αλλα και εκει.που να ξεσηκωθω απο το χωριο και να ερθω αθηνα.....θα μπω μεσα στο τελος.απ οτι καταλαβα επρεπε να ημουν εκει την προηγουμενη δεκαετια.αρε μανα δε με γεννουσες το 70'.

τεσπα πηρα μια ιδεα.και μια αλλη ερωτηση αλλα μην με παρεξηγησετε....ενσυμα στο ικα βαζουν τα αφεντικα η το νυχτοκαματο και χαρη μας κανουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist, η βασική διαφωνία μου έγκειται στον χαρακτηρισμό της δουλειάς ως 4ωρης. Χρειάζεσαι και αρκετές ακόμα ώρες πρόβας, εξάσκησης κλπ, άρα δεν είναι σωστό να την μετράμε ως 4ωρη δουλειά ;)

Συμφωνώ mate αλλά σου ξαναλέω, κι άλλοι τρώνε δουλειά πέραν του εργασιακού τους ωραρίου και πάλι παίρνουν λιγότερα από 70 ευρώ το 4ωρο στην εργασία τους. Γι' αυτό εξανίσταμαι, δεν είναι προνόμιο των μουσικών η προετοιμασία και το διάβασμα. ;)

 

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα, αλλα δεν πειραζει.

Κανεις δεν κλαψουριζει νομιζω.

Ενα ελαφρυ οικτο τον νιωθω ομως οταν ενας μουσικος κανονικος (που ειναι πιο δυσκολο να γινεις απο το να γινεις γιατρος ΙΜΟ) δεν εχει πανω απο 3-4000€ ετησιο εισοδημα (βαση των παραπανω)  και το πολυ 50 ενσημα

Το θέμα των ενσήμων είναι όντως σοβαρό και θα έπρεπε να μπαίνουν κανονικά σε όλους. Αλλά δεν κατάλαβα πώς έβγαλες το εισόδημα που λες όταν με 50 ευρώ το βράδυ για 5 μέρες βγαίνει κάπου 12 χιλιάρικα το χρόνο. Τέσπα, πάει αλλού το θέμα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε playloud, αφήνεις στην απ' έξω το γεγονός ότι ο γιατρός παίρνει ελάχιστα ως μισθό από νοσοκομείο. Κάπως πρέπει να πληρωθεί κι αυτός τον κόπο του και τη δουλειά που κάνει. Με φακελάκια, με χαράτσι στα ιδιωτικά ιατρεία, κάπως θα βρουν τον τρόπο. Μη λέμε "ΟΚ, τρώνε ζόρι να γίνουν" χωρίς να μας απασχολεί και η ανταμοιβή τους γι' αυτό. ΟΚ τώρα;

 

Υ.Γ δικο μου... Η πληροφορικη μαλλον σου εχει αδυνατισει την οραση.

Δεν είναι για πλάκα ένα σοβαρό θέμα όπως είναι το στρεσάρισμα που τρώνε τα μάτια από τις οθόνες και τα επακόλουθα αυτού. Να μην ξαναδώ τέτοιες μπούρδες.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Αλλά δεν κατάλαβα πώς έβγαλες το εισόδημα που λες όταν με 50 ευρώ το βράδυ για 5 μέρες βγαίνει κάπου 12 χιλιάρικα το χρόνο. Τέσπα, πάει αλλού το θέμα...

Ας το κανουμε ακομα κι ετσι, 50€ πενθημερα (χαχαχα 5νθημερα!! ωραιο!!!!!).

Ξεκινας οκτωβρη προβες καθε μερα (χωρις πληρωμη/ενσημα φυσικα και εξοδα ολα δικα σου μετακινηση κλπ)

καλως εχοντων των πραγματων κι αν δεν σκοτωθουνε τπτ "φιρμες" για την αφισα και διαλυσει το σχημα και πανε τσαμπα οι προβες, πες ξεκινας νοεμβρη.

Αν κατα τον γεναρη (στα δυσκολα μετα τις γιορτες) δεν βαρεσει διαλυση το μαγαζι και πας και μεχρι τις αποκριες, εχεις

5μηνες με 25 (χαχαχα) "παραστασεις" το μηνα, ισον 125 συνολο, επι 50 = 6250 αντε και κανα 2χιλιαρο (καθαρο) το καλοκαιρι (παλι προβες, τρεξιμο κλπ), πες 8500, για τους "τυχερους".

 

Η πραγματικοτητα τωρα.

3ημερα με 100€ (σε σκυλαδικακια) και με 50 μεροκαματα το χειμωνα (με κανα μηνα προβες) και καμια επαρχια το καλοκαιρι (παρομοιο επιπεδο) που με τα εξοδα φερνεις πισω στο σπιτι καναδυο χιλιαρικα.

 

Εισαι στα 7000.

 

Για πιο κατω επιπεδα (κατι ταβερνες με τυφλους ακορντεονιστες και κιθαριστες με γαντζο) δεν "αναλυω". ;D

 

Υπαρχουν δοξα τω θεω και (ελαχιστες ομως) "δουλειες" που παιρνουμε και τα 200-400€ μεροκαματο για 100 παραστασεις και 600-1000ρικο τη συναυλια αλλα ειναι μετρημενες στα δαχτυλα (αντε) των δυο χεριων.

 

Νομιζω αξιζαν καλυτερης τυχης καποιοι μουσικοι στην ελλαδα.

Το μονο ελαφρυντικο ειναι οτι ολες οι δουλεις πανε κατα διαολου, η δικη μας δεν θα παει?

Το πρωτο πραμα που κοβει καποιος στις δυσκολες ειναι η διασκεδαση.

Βουρ στο πληκτρολογιο να περασει η ωρα χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου