Προς το περιεχόμενο

Korg M3 vs Motif XS6 vs Fantom G6


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα νομιζω οτι και τα τρια αυτα οργανα M3-Motif-Fantom ειναι σχεδον ισαξια σε φυσικους ηχους.

 

 

 

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΗΧΟΥΣ...? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΠΙΑΝΟ ΤΟΥ ΜΟΤΙΦ XS-ES ..ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚA (ΜΗΠΩΣ ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ) KAI ME ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΙΑΝΑ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ.. ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ,ΤΟ FANTOM ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ ΣΕ ΗΧΟ..ΑΛΛΑ ΜΕ ΓΟΗΤΕΥΣΕ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ,ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑ ΗΧΑΚΙΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ SYNTH.TO Μ3 EINAI ΚΑΛΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΠΙΣΕΙΣ...ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕΙ ΚΙΟΛΑΣ...ΣΙΓΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ. ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥ-ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΡΙΤΙΡΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ! ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ "ΚΑΛΥΤΕΡΟ"...ΑΛΛΑ  "ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ" ΓΑΛΑΩ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΤΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΟΠΑΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ ΤΟΥ(ΠΛΗΚΤΡΟ ΤΟΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πανω κατω ισαξιους.Η korg παντα υστερουσε στα πιανα αλλα τωρα εχει βελτιωθει γενικα σε φυσικους ηχους.Επειδη εχω fantom και TR ,λιγο καλυτερα ειναι τα πιανα του fantom.Ειχα ακουσει απο το Μ3 ενα Grand piano που μου ειχε κανει εντυπωση.

Θα διαφωνησω επισης με τον luckystrike οτι τα strings του Μ3 ειναι για γελια. Αντιθετως θα ελεγα.Για το μοτιφ δεν αμφιβαλω οτι εχει καλυτερα πιανα αν και δεν το εχω το οργανο αλλα εχω ακουσει το ES.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από συγκρίσεις του υλικού της ROM που έχει καθένα από τα workstations που συγκρίνουμε, μην ξεχνάτε ότι πρόκειται για samplers. Επομένως, όποιος ήχος δεν μας αρέσει, τον αναπληρώνουμε είτε σαμπλάροντάς τον απευθείας, είτε φορτώνωντας κάποια βιβλιοθήκη ήχων της αρεσκείας μας. Υπάρχει διαθέσιμο εκεί έξω ένα σωρό υλικό για να γεμίσουμε τις μνήμες δειγμάτων του οργάνου που διαθέτει ο καθένας. Το μόνο θέμα εδώ είναι ότι τα Motif-XS και Fantom-G υπερέχουν σε αυτό τον τομέα, καθότι μπορούν να φορτώσουν μεγάλο όγκο δεδομένων (1024MB το Motif-XS, 1054MB το Fantom-G), σε αντίθεση με το Μ3 που μπορεί να φορτώσει μόλις 320MB δειγμάτων.

Εγώ πάντως, ό,τι ήχοι μού έλειπαν ή δεν μου άρεσαν στο Fantom-G, τους συμπλήρωσα από τις βιβλιοθήκες ήχων μου. Το κάθε hardware synth ή workstation δεν είναι ROMpler, μπορείς να προσθέσεις ό.τι υλικό θέλεις.

 

Το πιο σημαντικό εδώ είναι να φτιάχνεις καλή μουσική με αυτά που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω κατω ισαξιους.Η korg παντα υστερουσε στα πιανα αλλα τωρα εχει βελτιωθει γενικα σε φυσικους ηχους.Επειδη εχω fantom και TR ,λιγο καλυτερα ειναι τα πιανα του fantom.Ειχα ακουσει απο το Μ3 ενα Grand piano που μου ειχε κανει εντυπωση.

Θα διαφωνησω επισης με τον luckystrike οτι τα strings του Μ3 ειναι για γελια. Αντιθετως θα ελεγα.Για το μοτιφ δεν αμφιβαλω οτι εχει καλυτερα πιανα αν και δεν το εχω το οργανο αλλα εχω ακουσει το ES.

 

Εγω εχω το ES και για strings δεν το αλλαζω με τιποτα. Ακουσα και το XS και δυστυχως ενω σκεφτομουν να κανω upgrade το μετανιωσα. Τα strings στο XS(τουλαχιστον τα ετοιμα patches) δεν φτανουν σε καμμια περιπτωση αυτα του ES. Και εκανα το τεστ με τα δικα μου ακουστικα επιτηδες για να μη με "ξεγελασει" ο χωρος και τα ηχεια. Ολα εχουν χασει τους πλουσιους αρμονικους που τα χαρακτηριζαν στο ES. Κριμα που το es ειναι τοσο μη φιλικο προς το χρηστη.

Δοκιμασα και το Μ3(επισης με τα ακουστικα :-*).

Ενταξει, τι να πω πραγματικα οι ηχοι της Korg ειναι το λιγοτερο φτωχοι. Τουλαχιστον στα δικα μου αυτια. Ισως ομως αυτος να ειναι και ο λογος που χρησιμοποιουνται τοσο συχνα σε λαιβ καταστασεις. Δενουν πολυ ευκολα στη μιξη γιατι δεν υπαρχει περιπτωση ο πληκτρας να μπλεχτει στη συχνοτικη περιοχη του μπασιστα, οι ηχοι ειναι οι περισσοτεροι ισχνοι και thin. Αντιθετα το μοτιφ ειναι μερικες φορες υπερβολικα ογκωδες και δεν καθεται με τιποτα στη μιξη παρα με προσεκτικο filtering, eq'ing και compressing.

Μια που θιξαμε το θεμα strings. Δε μου αρεσαν καθολου τα strings του M3. Ας δοκιμασει οποιοσδηποτε να βαλει το patch με το βιολι και αν πειστει εγω παω πασο. Ακουστε μετα βιολι και κυριως τσελο απο Motif και δειτε διαφορα.

Προσωπικα εχω τO Vienna Instruments της VSL κι ομως βλεπω οτι αρκετες φορες το Μοτιφ στεκεται ανταξιο διπλα σε τοσο λεπτομερεις βιβλιοθηκες.

 

Συνεπως...

Ειναι αποκλειστικα θεμα του τι ζητας απο ενα workstation. Τι ηχους ψαχνεις κυριως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το ES και για strings δεν το αλλαζω με τιποτα. Ακουσα και το XS και δυστυχως ενω σκεφτομουν να κανω upgrade το μετανιωσα. Τα strings στο XS(τουλαχιστον τα ετοιμα patches) δεν φτανουν σε καμμια περιπτωση αυτα του ES. Και εκανα το τεστ με τα δικα μου ακουστικα επιτηδες για να μη με "ξεγελασει" ο χωρος και τα ηχεια. Ολα εχουν χασει τους πλουσιους αρμονικους που τα χαρακτηριζαν στο ES. Κριμα που το es ειναι τοσο μη φιλικο προς το χρηστη.

Δοκιμασα και το Μ3(επισης με τα ακουστικα :-*).

Ενταξει, τι να πω πραγματικα οι ηχοι της Korg ειναι το λιγοτερο φτωχοι. Τουλαχιστον στα δικα μου αυτια. Ισως ομως αυτος να ειναι και ο λογος που χρησιμοποιουνται τοσο συχνα σε λαιβ καταστασεις. Δενουν πολυ ευκολα στη μιξη γιατι δεν υπαρχει περιπτωση ο πληκτρας να μπλεχτει στη συχνοτικη περιοχη του μπασιστα, οι ηχοι ειναι οι περισσοτεροι ισχνοι και thin. Αντιθετα το μοτιφ ειναι μερικες φορες υπερβολικα ογκωδες και δεν καθεται με τιποτα στη μιξη παρα με προσεκτικο filtering, eq'ing και compressing.

Μια που θιξαμε το θεμα strings. Δε μου αρεσαν καθολου τα strings του M3. Ας δοκιμασει οποιοσδηποτε να βαλει το patch με το βιολι και αν πειστει εγω παω πασο. Ακουστε μετα βιολι και κυριως τσελο απο Motif και δειτε διαφορα.

Προσωπικα εχω τO Vienna Instruments της VSL κι ομως βλεπω οτι αρκετες φορες το Μοτιφ στεκεται ανταξιο διπλα σε τοσο λεπτομερεις βιβλιοθηκες.

 

Συνεπως...

Ειναι αποκλειστικα θεμα του τι ζητας απο ενα workstation. Τι ηχους ψαχνεις κυριως?

 

Μιας και θίγεις τα Vienna Instruments, έχεις τη γνώμη ότι αν διαλέξεις έναν αριθμό δειγμάτων και τον εισάγεις σε οποιοδήποτε από αυτά τα όργανα, θα ακουστούν διαφορετικά; Δε νομίζω. Αυτό που διαφέρει είναι η ποιότητα των δειγμάτων. Η ποιότητα των DACs ή του DSP ή των φίλτρων του κάθε οργάνου δεν είναι ικανά να αναδείξουν μεγάλες διαφορές.

Αυτό που έχει διαφορά είναι το πόσο πολύπλοκους ήχους μπορείς να φτιάξεις, πόση φαντασία και πόση έμπνευση σου παρέχει το υλικό με το οποίο διοχετεύεις το sampler σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θίγεις τα Vienna Instruments, έχεις τη γνώμη ότι αν διαλέξεις έναν αριθμό δειγμάτων και τον εισάγεις σε οποιοδήποτε από αυτά τα όργανα, θα ακουστούν διαφορετικά; Δε νομίζω. Αυτό που διαφέρει είναι η ποιότητα των δειγμάτων. Η ποιότητα των DACs ή του DSP ή των φίλτρων του κάθε οργάνου δεν είναι ικανά να αναδείξουν μεγάλες διαφορές.

Αυτό που έχει διαφορά είναι το πόσο πολύπλοκους ήχους μπορείς να φτιάξεις, πόση φαντασία και πόση έμπνευση σου παρέχει το υλικό με το οποίο διοχετεύεις το sampler σου.

 

Μα την ιδια αποψη εχω κι εγω (αν και ενα καλο φιλτρο παιζει εξισου σημαντικο ρολο). Γι'αυτο και πιστευω πως οσο καλυτερο ειναι το δειγμα εξαρχης τοσο μεγαλυτερες ειναι οι δυνατοτητες σου να το πειραξεις και να το πας εκει που θες. Γι'αυτο το λογο προσωπικα προτιμω ηχους πλουσιους σε αρμονικους παρα ηχους που απο ειναι εξαρχης "μικροι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα την ιδια αποψη εχω κι εγω (αν και ενα καλο φιλτρο παιζει εξισου σημαντικο ρολο). Γι'αυτο και πιστευω πως οσο καλυτερο ειναι το δειγμα εξαρχης τοσο μεγαλυτερες ειναι οι δυνατοτητες σου να το πειραξεις και να το πας εκει που θες. Γι'αυτο το λογο προσωπικα προτιμω ηχους πλουσιους σε αρμονικους παρα ηχους που απο ειναι εξαρχης "μικροι".

Γι' αυτό και δε θα πρέπει να αποτελεί αποκλειστικό κριτήριο για την αγορά ενός sampling workstation το τι ROM ήχους έχει. Αυτοί αλλάζουν ή αντικαθιστώνται πανεύκολα. Τα εργαλεία διαχείρισης των ήχων είναι αυτά που μετράνε. Γι' αυτό και προσωπικά δεν με πολυνοιάζουν οι έτοιμοι ήχοι. Με νοιάζει το μηχάνημα που έχω να μπορεί να ανανεώσει το υλικό του με δεδομένα που θα του τροφοδοτήσω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκουσα στον Νακα το mo6 και χαζεψα με τους ηχους......

Το es6 εχει τους ιδιους?

Βρηκα ενα es6 και ψηνομαι.....

Φίλε μου, το MO6 είναι μια περικομμένη, φτηνότερη εκδοχή του ES6. Αυτό καλύπτει το ερώτημα νομίζω.

 

Αφενός όμως το thread αυτό δεν αφορά τα όργανα που σε ενδιαφέρουν (διάβασε τον τίτλο), αφετέρου πρέπει να καταλήξεις κάπου σχετικά με το πλήκτρο που ψάχνεις και κυρίως να μην το ψάχνεις εδώ κι εκεί. Έχεις ανοίξει ήδη δύο thread για το θέμα, το ένα είχε και αρκετές απαντήσεις. Μπορείς να βρεις τα πάντα για Motif και Fantom στο forum, τα έχουμε σκίσει στην ανάλυση. Ψάξε λίγο, δεν θα σε βοηθήσει να ποστάρεις ξανά και ξανά σε άσχετα threads.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπον...Τα πραγματα εχουν ως εξης...1ον βγαζουμε το fantom απο τον ανταγωνισμο και μας μενουν μ3 και μοτιφ...Αποψη μου??? Ακου την...Οντως το μοτιφ ειναι καλυτερο...Το θεμα ειναι πως η διαφορα τους ειναι για επιπεδα πολυ ψηλα για να πρεπει να την παρεις στα σοωαρα και να γινει κρητηριο για το ποιο θα αγορασεις...

  Να φανταστω εισαι ενας απλος πληκτρας που θελεις κι εσυ οπως ολοι το κατι καλυτερο σε θεμα ηχου, να μπορεις να κανεις κι ενα live  της προκοπης και να αρχισεις να γραφεις και καμια δικια σου μουσικη...Αν ισχυει κατι τετοιο σου λεω εγγυημενα πως αυτα ειναι το 1 απο τα 1.000 πραγματα που μπορεις να κανεις και στα 2... Εγω εχω το Μ3 εναν χρονο, δεν ασχοληθηκα ιδιεταιρως και μεχρι στιγμη εχω βγει και στην σκηνη κι εκανα υπεροχη εμφανιση με ωραιο αποτελεσμα, εχω επεξεργαστει πολλους ηχους του βαζωντας τα δικα μου εφε και εχω πλεον πολλους ηχους ετσι οπως τους θελω εγω... Παρε το κοργκακι μιας και ειναι και πιο φθηνο...Ασε την ιδεα του ποιο ειναι καλυτερο...Εκτος φυσικα αν εισαι στην κατηγορια εκεινην την ψηλη που ειπα στην αρχη... Εγω δεν θα πουλουσα παντως το Μ3 ακομα και στιν τιμη που το πηρα για να δωσω + 500 ευρω για το μοτιφ...Καλυτερο το μοτιφ αποδεδειγμενα παντως...Αυτα τα λιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου