Προς το περιεχόμενο

Korg M3 vs Motif XS6 vs Fantom G6


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κάτοχος του MOTIF XS και του M50 αυτό τον καιρό και έχω μπει και εγώ πολλές φορές σε αυτούς τους προβληματισμούς για το πια εταιρεία είναι καλύτερη από πλευράς ηχητικού αποτελέσματος και έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα.

Σχετικά με τους ακουστικούς ήχους που πολλοί λένε ότι το MOTIF είναι καλύτερο από το Μ3. H Yamaha έχει μια καθαρότητα καθώς και έναν εντυπωσιακό (αισιόδοξο) χαρακτήρα στον ήχους της. Έναν λουστραρισμένο ήχο αρκετά επεξεργασμένο. Στη πραγματικότητα όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά.Αν ακούσετε τα κανονικά όργανα ηχογραφημένα από studio θα δείτε ότι δεν ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα αυτοί οι ήχοι. Γενικά ακούω να λένε για τους ήχους πιάνων, ότι είναι καλύτεροι στα MOTIF. Αν ηχογραφήστε ένα πιάνο σε studio το αποτέλεσμα θα είναι πιο κοντά σε KORG. Ακούστε έναν δίσκο κλασσικής μουσικής, και προσπαθείστε να χωθείτε κάπου στην ορχήστρα και εσείς με κάποιο ήχο να δείτε που βρίσκεστε. Ότι γυαλίζει τελικά δεν είναι χρυσός.

Ωραίος ο εντυπωσιακός χαρακτήρας του ήχου της Yamaha αλλά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από την άλλη όμως έχουμε ένα θέμα με τα KORG Triton/M3 στο συνολικό άκουσμα του τραγουδιού. Δηλαδή αν ακούσεις ολοκληρωμένο τραγούδι όπου όλα τα όργανα θα είναι από Triton/M3 παίρνεις ένα μέτριο άκουσμα. Από την άλλη στα MOTIF μπορείς και έχεις ένα συνολικό ήχο πολύ ικανοποιητικό (πιο ογκώδης) έτοιμο για παραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επειδή χάθηκα...με το παρόν thread.

Έχει αλλάξει κάτι εδώ και 2 μήνες το οποίο είναι σοβαρό και πρέπει να αναφερθεί;

Μιας και είμαι ανάμεσα σε Μ3 73 και Fantom G7.

Aν υπάρχει μια έκδοση όπως του Kurzweil PC3X σε 73-76 με λιγότερα κιλά, θα την έβαζα στις επιλογές μου. (PC3)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή χάθηκα...με το παρόν thread.

Έχει αλλάξει κάτι εδώ και 2 μήνες το οποίο είναι σοβαρό και πρέπει να αναφερθεί;

Μιας και είμαι ανάμεσα σε Μ3 73 και Fantom G7.

Aν υπάρχει μια έκδοση όπως του Kurzweil PC3X σε 73-76 με λιγότερα κιλά, θα την έβαζα στις επιλογές μου. (PC3)

 

Βασικά, αν κάτι έχει αλλάξει τους τελευταίους δύο μήνες είναι το ότι κυκλοφόρησε το Korg Kronos... Επειδή δεν είμαι πληκτράς δε μπορώ να προβώ σε λεπτομερείς συγκρίσεις κτλ, αλλά στο βαθμό που μπορώ να καταλάβω από τη μικρή μου εμπειρία τόσο με το M3 όσο και το Kronos, νομίζω ότι δύσκολα δεν θα εντυπωσιαστεί κάποιος από το τελευταίο.

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά το KRONOS το 73αρι ειναι ακριβο και προβληματικο. Αν θελει μπορει να παρει το 61αρι που ειναι πιο κοντα στην τιμη. Το M3 73 εχει καλυτερο κλαβιε απο το KRONOS 61, αλλά όσο αφορά τους ήχους και τις δυνατοτητες ούτε στο μικρο του δαχτυλακι δε φτανει.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί;

Κάποιο από τα Nord δεν σου κάνει;

Δεν έχω workstation. Και δεν διατίθεμαι οικονομικά να αγοράσω το stage 2.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έχω workstation. Και δεν διατίθεμαι οικονομικά να αγοράσω το stage 2.

Υπέθεσα ότι δεν σε ενδιαφέρει το workstation γενικότερα. Οικονομικά στα πόσα θες να κινηθείς;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέθεσα ότι δεν σε ενδιαφέρει το workstation γενικότερα. Οικονομικά στα πόσα θες να κινηθείς;

max. 1200 €

Πάω σε μεταχειρισμένο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου