Προς το περιεχόμενο

Korg M3 vs Motif XS6 vs Fantom G6


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο γιατί πριν από μερικές μέρες έπαιξα για πρώτη φορά με το Roland Fantom G.

Οι εντυπώσεις μου μετά από την (συντομότατη ομολογώ) εμπειρία μαζί του ακολουθούν.

 

Εμφανισιακά μου άρεσε πολύ. Η γενναίων διαστάσεων οθόνη έχει δώσει άλλη εικόνα στο όργανο, βελτιώνοντας τόσο την αισθητική του (με βάση τα δικά μου γούστα) αλλά και την ευκολία χρήσης του.

Ειδικότερα για το χειρισμό του οργάνου, το interface μου φάνηκε αρκετά ξεκάθαρο και μπόρεσα να χρησιμοποιήσω άμεσα τουλάχιστον τις βασικές λειτουργίες, σημαντικό για κάποιον σχετικά άμαθο στο interface των Roland όπως είμαι εγώ.

 

Το κλαβιέ μου άφησε καλές εντυπώσεις (έπαιξα με το G7), ωραία αίσθηση και απόκριση για synth-action κλαβιέ, όχι κάτι το εξαιρετικό όμως. Σίγουρα υπάρχουν κι αλλού εξίσου καλά πλήκτρα.

Επίσης καλή αίσθηση αποκόμισα από την κατασκευή, φαίνεται αρκετά στιβαρό εργαλείο. Φυσικά θέλει συμβίωση με ένα όργανο για να φανούν τα όποια κατασκευαστικά ελαττώματα κουβαλάει.

 

Αυτό που μου έκανε πολύ άσχημη εντύωση ήταν ο ήχος του. Αρκετά ρηχός, χωρίς τον όγκο και τη δύναμη του ήχου του M3, χωρίς την καθαρότητα και τη λεπτομέρεια που έχει ο ήχος του XS. Γενικώς, πολύ "λίγος" για το κορυφαίο workstation μιας εταιρίας σαν τη Roland.

Τα περισσότερα από όσα άκουσα (ακουστικά πιάνα, κάποια ηλεκτρικά, κάποια organs και ελάχιστα leads) με άφησαν σαφώς ανικανοποίητο, με εξαίρεση μόνο τα ηλεκτρικά πιάνα που ήταν αξιοπρεπέστατα αλλά τίποτε παραπάνω. Ειδικά τα leads... απογοήτευση! :(

 

Συνολικά, παρότι το Fantom G είναι σωστά σχεδιασμένο και όμορφο στο μάτι και το χειρισμό, περίμενα παραπάνω πράγματα από ένα τελευταίας τεχνολογίας όργανο. Και προφανώς ο ήχος είναι το πρώτο και κυριότερο.

Δεν ξέρω βέβαια μήπως το αδικούν τα presets του, έχει ξανασυμβεί. Και πάλι όμως, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι ανεπίτρεπτο εκ μέρους της Roland μιας και έτσι θάβει το ίδιο της το προϊόν.

Κρίμα, αν τα πήγαινε καλύτερα ηχητικά είμαι σίγουρος ότι θα χτύπαγε με αξιώσεις ένα καλό μερίδιο της αγοράς.

 

Κλασσική περίπτωση αντίδρασης ατόμου που απλά ακούει τα presets του Fantom-G. Κι εγώ λίγο-πολύ παραξενεύτηκα από τα presets του οργάνου όταν το πρωτοάκουσα στον αντιπρόσωπο. Είναι καθαρά κακός προγραμματισμός. Και αυτό δυστυχώς δεν περιορίζεται σε λίγα, αλλά σε πολλά presets. Αν δοκιμάσεις κάποιους από τους φυσικούς ήχους του, όπως πιάνα, έγχορδα, πνευστά (κλασσική περίπτωση οι ήχοι ακκορντεόν που είναι απλά απαράδεκτα προγραμματισμένοι), το αποτέλεσμα είναι σαφώς απογοητευτικό σε σχέση με αυτά που περιμένεις από το κορυφαίο roland workstation.

 

Η εικόνα αλλάζει άρδην από τη στιγμή που ασχοληθείς και φτιάξεις τους δικούς σου ήχους. Μπορώ να πω ότι στους μήνες που έχω το Fantom-G στην κατοχή μου έχω φτιάξει αρκετούς ήχους, αλλά πολλοί από αυτούς ήταν απλά edits των κακο-προγραμματισμένων presets του, και ορισμένοι samplαρισμένοι από δείγματα που δεν έχει στην τράπεζά του.

Από τη στιγμή που του δώσεις χρόνο και ασχοληθείς μαζί του, σε ανταμείβει απλόχερα με τη ζεστασιά και των όγκο των ήχων του.

 

Θα σου πρότεινα, αν έχεις κάποιον φίλο ή γνωστό οπυ το έχει στην κατοχή του για αρκετό καιρό και έχει ασχοληθεί εκτενώς με τον προγραμματισμό προγραμμάτων ήχου, να ακούσεις τι έχει φτιάξει μέχρι τώρα. Το όργανο έχει πάρα πολλές δυνατότητες σύνθεσης. Απλά η Roland το έχει αδικήσει αδικαιολόγητα λόγω κακού προγραμματισμού και λάθος επιλογών σε ορισμένους τόμεις, τους οποίους έχει αρχίσει και διορθώνει με την πρόσφατη αναβάθμιση λογισμικού (αφού έφαγε το απαραίτητο κράξιμο στο Roland forum).

 

Δυστυχώς πολλοί από τους ήχους preset θέλουν αντικατάσταση, αλλά δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει, λόγω του γεγονότος ότι είναι αποθηκευμένοι σε ROM (κάτι τέτοιο σε ένα M3 θα ήταν πανεύκολο, καθώς όλοι οι ήχοι του μπορούν να διορθωθούν και να αποθηκευτούν στις ίδιες θέσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ δοκίμασα εχθές στο κατάστημα tonys keyboards τα εξής:

 

1) korg m3Πολύκαλός ήχος, γεμάτος και με ιδιαίτερο multiplicity μέσω της karma λειτουργίας

2)fantom gΛιγότερο εντυπωσιακό σε ήχους και arpegiators από το m3 αλλά η τεράστια οθόνη σε συνδυασμό με το demo που άκουσα ήταν συγκλονιστικά...

ΠΡΟΣΟΧΗ

Αν δεν γράφετε σε pc και δεν έχετε και κανένα hard disc recorder to όργανο είναι ΗΟΜΕ STUDIO από μόνο του, μπαίνει και ποντίκι σε usb θύρα του synth και το editing στα tracks...(copy, paste, insert ,loop κλπ)γίνεται ακριβώς όπως σε pc, εδώ μέχρι και είσοδο για πυκνωτικό μικρόφωνο με phantom power και high z για ηλεκτρική κιθάρα έχει...super πλήρες.

3) korg m50

Εδώ η απογοήτευση ξεκίμησε από την εξωτερική εμφάνιση..υλικά κατασκευηής, ποιότητα keys...(βέβαια και η μισή τιμή από τα 2 παραπάνω).

Οι ήχοι αξιοπρεπείς για την κατηγορία τιμής αλλά παρά του ότι υπάρχει η ίδια μηχανή ήχου με το m3 ...συγνώμη αλλά ο ήχος είναι πολύ ξερός σε σχέση με τον βελούδινο του m3...προφανώς ισχύει εδώ το ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

Αυτά

 

Θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο fantom g αλλά έχω ήδη ένα δυνατό digital recorder (korg d3200) όπου παρά την μικρή του οθόνη με εξυπηρετεί ιδιαίτερα ως multitrack recorder. To γεγονός αυτό μαζί με το karma 2 και τα overal specs του m3...με οδηγούν με ακρίβεια στο ...ΛΕΥΚΟ.

 

Σε ότι αφορά το yamaha motif xs..ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ  ΣΕ ΗΧΟ (ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΡΙΩΣ) αλλά πολύ δύσκολο interface

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΠΩΣ

 

δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω και κάτι που δε νομίζω να έχει τονισθεί ιδιαίτερα: το Fantom-G έχει τη δυνατότητα για 22 ταυτόχρονα εφέ, με ξεχωριστό εφέ για καθένα από τα 16 parts, μια μονάδα εφέ για την είσοδο ήχου σε realtime ή κατά το sampling (EQ, compressor, noise suppressor, center canceler κλπ), παράλληλα δύο κοινές μονάδες πολυεφέ για όλους τους ήχους (send FX), δύο γενικά εφέ (chorus/delay και reverb) και στο τέλος ένας mastering processor για την κύρια έξοδο του οργάνου. Επίσης, η κάθε επέκταση ARX διαθέτει δικά της ενσωματωμένα εφέ, αυξάνοντας τον αριθμό αυτό ακόμα περισσότερο. Αυτές τις δυνατότητες στον τομέα των εφέ δεν τις έχει ούτε το Motif-XS, πόσο μάλλον το M3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΦΙΛΕ CYCLOPS, EIΠΑΜΕ ...ΟΛΟΚΛΗΡΗ STOUDIΑRA ΤΟ ΦΑΝΤΟΜ G

ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΟΥΝΤΙΚΑ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ...ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΘΕΙ ΠΡΟΣ MOTIF XS KAI KORG M3  ;)

 

ρε συ, λες να πουλήσω το digital recorder d3200 και να συμπληρώσω στα λεφτα που μαζευω για το m3 να πάρω το fantom g8 να γίνει κόλαση? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος να μου πει, αν το Fantom G έχει Vocoder.

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων......Αποστόλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΦΙΛΕ CYCLOPS, EIΠΑΜΕ ...ΟΛΟΚΛΗΡΗ STOUDIΑRA ΤΟ ΦΑΝΤΟΜ G

ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΟΥΝΤΙΚΑ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ...ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΘΕΙ ΠΡΟΣ MOTIF XS KAI KORG M3  ;)

 

ρε συ, λες να πουλήσω το digital recorder d3200 και να συμπληρώσω στα λεφτα που μαζευω για το m3 να πάρω το fantom g8 να γίνει κόλαση? ;D

 

Δεν ξέρω, πάντως δε νομίζω ότι θα μπορεί να καλύψει το Fantom-G όσες λειτουργίες μπορεί να έχει ένα εξειδικευμένο recorder. Εξάλλου αν δεν απατώμαι το d3200 ηχογραφεί direct-to-disk (σε σκληρό δίσκο), ενώ το Fantom-G στη RAM του, η οποία μπορεί μεν να είναι αρκετή (πάνω από 1GB), αλλά δεν είναι το ίδιο.

 

Εκτός αν θέλεις να κάνεις την υπέρβαση και να πουλήσεις το d3200 και να πάρεις και το Fantom-G αλλά και ένα M3-M (module). Πιστεύω ότι θα είναι ένα killer σύστημα. Όταν δοκίμασα το M3 λάτρεψα το karma του, είναι απλά ονειρικό αν ασχολείσαι με τύπου ambient μουσικές, αλλά θεωρώ το soundset του Fantom-G πιο ολοκληρωμένο. Αν μάλιστα αυτά τα δύο τα συνδυάσεις και με ένα απλό DAW σε PC για πιο λεπτομερειακό editing, θα είσαι υπερπλήρης. :)

 

Παλικάρια καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος να μου πει, αν το Fantom G έχει Vocoder.

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων......Αποστόλης.

 

Όχι, vocoder δεν διαθέτει. Μία σοβαρή έλλειψη στον τομέα εφέ του για όσους το χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αφου διαβασα ολες τις απαντησεις θα σας πω και γω την ταπηνη μου γνωμη... Λοιπον αλλο korg και αλλο Yamaha... οπως λεμε μερα-νυχτα,, ασπρο-μαυρο... μιλαμε για δυο διαφορετικες εταιριες με διαφορετικη αποψη στον ηχο.... Εγω συμβουλευω να παρεις οποιο workstation σε βολευει απο αποψη χειρισμου και ενα πιο μικρο αποτην αλλη εταιρια... πχ.  motif + radias,, η M3 + MM6...  καλα Ξεμπερδεμετα... Ωραια μπερδεματα ομως αυτα..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα νομιζω οτι και τα τρια αυτα οργανα M3-Motif-Fantom ειναι σχεδον ισαξια σε φυσικους ηχους.Το σιγουρο ειναι οτι τους πιο ατμοσφαιρικους ηχους κυριως στα pads τους εχει η Korg για Ambient -chillout .Παντα η αποφαση ειναι δυσκολη για να διαλεξεις ενα οργανο γιατι το καθενα εχει το δικο του χαρακτηρα στους ηχους του και ολα χρειαζονται σε μια μειξη αναλογος τι καθεται στο καθε κοματι.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια ειλικρινα τα εχω ακουσει και τα τρια και περα των αλλων που εχουν ηδη αναφερθει το μονο πραγμα που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι οι φυσικοι ηχοι του Korg απλα δεν υπαρχουν.

 

Τα φυσικα strings (βιολια, συνολα) ειναι απλα για γελια. Πραγματικα με τοσες βιβλιοθηκες ηχων που εχουν κυκλοφορησει σε vst μορφη ειναι απαραδεκτο να βγαινουν ακομα workstation τετοιου βεληνεκους με ηχους που φαινονται σαν να ειναι στην καλυτερη περιπτωση modelled. Ριξτε μια ματια σε φορουμ του εξωτερικου και θα δειτε οτι η εντυπωση που επικρατει ειναι το πως η Korg καταφερνει και πουλαει τοσα χρονια τους ιδιους ηχους! Σε ολα τα υπολοιπα δεν εχω να αντιπαρατεθω αλλα για το θεμα των φυσικων ηχων, οποιος εχει ακουσει εστω και μια φορα το φυσικο οργανο θα καταλαβει οτι ειναι απλα μια καρικατουρα χωρις καθολου εκφραστικοτητα. Κατι που δε συμβαινει με τους δυο αντιπαλους. Ειδικα με το Μοτιφ. Και εχω δωσει αρκετες φορες ευκαιρια στο συγκεκριμενο (Μ3) καθως πηγα μια φορα να το ακουσω, και μονο εκανα ενα γρηγορο περασμα στους ηχους το παρατησα. Πηγα δευτερη, τριτη και τεταρτη φορα και ποτε δεν καταφερα εστω να συμπαθησω τους φυσικους ηχους του. Στις αλλες κατηγοριες ειναι αξιολογο.

 

Οποτε  Korg για μενα ...μονο για ηλεκτρονικους ηχους, πλουσια pads και το Καρμα. Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου