Προς το περιεχόμενο

Korg M3 vs Motif XS6 vs Fantom G6


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρολλα αυτα το fantom g ειναι κρυφη μου επιθυμια που θα την εκπληρωσω αφου παρω πρωτα αυτο που πραγματικα μου ταιριαζει(motif xs)το fantom ειναι κατι που θα ηθελα να εγληματιστω παρα πολυ και πιο πολυ για το περιβαλων που δουλευεις(οθονη-mouse-128midi track κτλ)σε ευχαριστω cyclops

 

 

Το user interface του Fantom-G συνηθίζεται αρκετά γρήγορα, ιδίως αν είχες κάποιο από τα προηγούμενα Fantom (S, X). Το Fantom-G το έχω από τον Αύγουστο και είναι πραγματικά πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου. Η οθόνη είναι πραγματικά καταπληκτική. Αφού πριν από λίγο καιρό πήγα στο Στόλλα να ακούσω το V-Synth GT και η οθόνη του, αν και έγχρωμη και αφής, με ξένισε λόγω του ότι έχω συνηθίσει την τεράστια 8.5" υψηλής ανάλυσης WVGA οθόνη του Fantom-G. Και φυσικά, πέρα από την οθόνη, έχει καταπληκτικό ήχο και πολλές δυνατότητες. Απλά τώρα στην αρχή θέλει ορισμένες διορθώσεις το λειτουργικό του σύστημα, καθώς λείπουν ορισμένα πράγματα από το sequencer του και ίσως στο τμήμα εφέ. Πολλά από αυτά θα διορθωθούν στην επόμενη αναβάθμιση λογισμικού.

Πολλά υποσχόμενες θέλω να πιστεύω ότι θα αποδειχθούν οι επόμενες επεκτάσεις ARX, καθώς πολλοί αναμένουν εναλλακτικές μεθόδους σύνθεσης, όπως variphrase, virtual analog, virtual acoustic κλπ. Ίδωμεν.

Παρόλα αυτά θα θεωρούσα όντως καλύτερη επιλογή για σένα το Motif-XS, λόγω της εξοικείωσης που έχεις με το προηγούμενο μοντέλο. Θα μπορέσεις να δουλέψεις αμέσως και να παράγεις αποτελέσματα ξεκινώντας με τους ήδη υπάρχοντες ήχους σου από το Motif-ES.

Οπότε μάλλον αυτό θα έλεγα να κάνεις, να κινηθείς προς το Motif-XS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιπον ναι motif xs και συνεχιζω ανανεομενος στις συνθεσεις μου..

αλλα τα trinity v3 & motif es7 θα αφησουν τοπο για ενα g7 του χρονου..διαβασα πολλα απο τα αρθρα που συμετηχες και με καλυψες πληρω για το fantom g! σε ευχαριστω παρα πολυ!

οσο για σενα φιλε μου με το m3 να πας μια βολτα να το ακουσεις πρωτα και αμα σου αρεσουνε τα korg θα ξετρελαθεις..ειναι αξιολογο..

μια βολτα στο bon studio λοιπον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπράβο παιδιά...καταπληκτικές πληροφορίες για motif , fantom.....για το m3 θα μας πει κανείς?

 

Φίλε μου, αν διαβάσεις 2-3 σελίδες πιο πίσω ίσως δεις κάποιες αψιμαχίες περί Fantom-G και Korg M3 στις οποίες συμμετείχα και μπορώ να πω ότι ομολογουμένως υπήρξα υπερβολικός στις αντιδράσεις μου και ίσως λιγάκι άδικος απέναντι στο Μ3.

 

Είναι γεγονός ότι το μηχάνημα της Korg δεν είναι ό,τι καλύτερο θα περίμενα να βγάλει ο κολοσσός που ακούσει στο όνομα Korg, ιδίως μετά το OASYS, του οποίου η παραγωγή έχει πλέον σταματήσει.

Δεν παύει όμως να είναι ένα αξιολογότατο μηχάνημα. Διαθέτει κάτι που δεν έχουν τα άλλα δύο, ιδίως αν ασχολείσαι με ήχους που έχουν συνεχή κίνηση, είτε με ρυθμικά μοτίβα είτε ambient ακούσματα και αυτό φυσικά ακούει στο όνομα Karma technology. Ο argeggiator του Motif-XS είναι πολύ καλός, του Fantom-G χρήσιμος αλλά πάσχει από έλλειψη αρκετών presets. Για να το κάνεις να δουλέψει θέλει αρκετή δουλειά. Αυτό όμως που έχει καταφέρει ο stephen Kay με την τεχνολογία Karma στο M3 είναι πραγματικά εκπληκτικό. Πρέπει να το δοκιμάσεις για να ακούσεις τι εννοώ.

 

Εν πάσει περιπτώσει, θα έλεγα ότι το θέμα είναι κυρίως να σου αρέσει ο ήχος του. Βρες και άκου τα εργοστασιακά demo στο site της Korg, αλλά μετά πήγαινε καλύτερα να το δεις από κοντά, να δεις την εργονομία του, το άκουσμά του, να δοκιμάσεις το κλαβιέ του και τα controllers του και να αποφασίσεις. Δεν το έχω στην κατοχή μου, αλλά το άκουσα εκτενώς, πριν όμως βγει η νέα αναβαθμιση ήχων που του έκανε πρόσφατα η Korg, και μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές μου άρεσαν αρκετά οι ήχοι του, όχι όμως τόσο οι φυσικοί του ήχοι (πιάνα, ορχήστρες κλπ). Καλό είναι αν και όταν πας σε κάποιο μαγαζί να το ακούσεις, να έχει φορτωμένη και τη νέα επέκταση δειγμάτων στην οποία έχω ακούσει έχει γίνει αρκετά καλή δουλειά.

 

Το θέμα πάντως είναι αν κάνει σε σένα και όχι για μένα ή για οποιονδήποτε άλλο. Και αυτό θα το δεις μόνος σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους είχαν στο μυαλό τους το Fantom-G, τώρα υπάρχουν περισσότεροι λόγοι για να το προτιμήσετε. Πλέον υπάρχει νέα αναβάθμιση (εδώ) στην οποία προστίθενται πολλές νέες δυνατότητες, τόσο σε software όσο και σε hardware, π.χ. πλέον υποστηρίζει μνήμη sample RAM μέχρι 1GB (όπως και το MOTIF XS). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι μιας που το έφερε η κουβέντα...

 

Έχει φορτώσει ποτέ κανείς 1gb samples στο motif?

Και αν ναι πόση ώρα σας πήρε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο γιατί πριν από μερικές μέρες έπαιξα για πρώτη φορά με το Roland Fantom G.

Οι εντυπώσεις μου μετά από την (συντομότατη ομολογώ) εμπειρία μαζί του ακολουθούν.

 

Εμφανισιακά μου άρεσε πολύ. Η γενναίων διαστάσεων οθόνη έχει δώσει άλλη εικόνα στο όργανο, βελτιώνοντας τόσο την αισθητική του (με βάση τα δικά μου γούστα) αλλά και την ευκολία χρήσης του.

Ειδικότερα για το χειρισμό του οργάνου, το interface μου φάνηκε αρκετά ξεκάθαρο και μπόρεσα να χρησιμοποιήσω άμεσα τουλάχιστον τις βασικές λειτουργίες, σημαντικό για κάποιον σχετικά άμαθο στο interface των Roland όπως είμαι εγώ.

 

Το κλαβιέ μου άφησε καλές εντυπώσεις (έπαιξα με το G7), ωραία αίσθηση και απόκριση για synth-action κλαβιέ, όχι κάτι το εξαιρετικό όμως. Σίγουρα υπάρχουν κι αλλού εξίσου καλά πλήκτρα.

Επίσης καλή αίσθηση αποκόμισα από την κατασκευή, φαίνεται αρκετά στιβαρό εργαλείο. Φυσικά θέλει συμβίωση με ένα όργανο για να φανούν τα όποια κατασκευαστικά ελαττώματα κουβαλάει.

 

Αυτό που μου έκανε πολύ άσχημη εντύωση ήταν ο ήχος του. Αρκετά ρηχός, χωρίς τον όγκο και τη δύναμη του ήχου του M3, χωρίς την καθαρότητα και τη λεπτομέρεια που έχει ο ήχος του XS. Γενικώς, πολύ "λίγος" για το κορυφαίο workstation μιας εταιρίας σαν τη Roland.

Τα περισσότερα από όσα άκουσα (ακουστικά πιάνα, κάποια ηλεκτρικά, κάποια organs και ελάχιστα leads) με άφησαν σαφώς ανικανοποίητο, με εξαίρεση μόνο τα ηλεκτρικά πιάνα που ήταν αξιοπρεπέστατα αλλά τίποτε παραπάνω. Ειδικά τα leads... απογοήτευση! :(

 

Συνολικά, παρότι το Fantom G είναι σωστά σχεδιασμένο και όμορφο στο μάτι και το χειρισμό, περίμενα παραπάνω πράγματα από ένα τελευταίας τεχνολογίας όργανο. Και προφανώς ο ήχος είναι το πρώτο και κυριότερο.

Δεν ξέρω βέβαια μήπως το αδικούν τα presets του, έχει ξανασυμβεί. Και πάλι όμως, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι ανεπίτρεπτο εκ μέρους της Roland μιας και έτσι θάβει το ίδιο της το προϊόν.

Κρίμα, αν τα πήγαινε καλύτερα ηχητικά είμαι σίγουρος ότι θα χτύπαγε με αξιώσεις ένα καλό μερίδιο της αγοράς.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου