Προς το περιεχόμενο

Korg M3 vs Motif XS6 vs Fantom G6


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, θα μπορούσαμε να αλλάξουμε τον τίτλο του παρόντος θέματος και να αντικαταστήσουμε το "Korg M3" σε "Yamaha M3". Σωστά; Μα καλά, τι λέμε τώρα;... ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άρα, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, θα μπορούσαμε να αλλάξουμε τον τίτλο του παρόντος θέματος και να αντικαταστήσουμε το "Korg M3" σε "Yamaha M3". Σωστά; Μα καλά, τι λέμε τώρα;... ???

 

Δεν είπε κανείς αυτό φίλε Cyclops αλλά αυτά που γράφω εγώ είναι γεγονότα. Το γεγονός οτι το μεγαλύτερο εταιρικό μερίδιο της Korg υπήρξε κάποτε στα χέρια της Yamaha ή το γεγονός οτι η Yamaha ως μεγαλύτερη εταιρεία προμηθεύει την Korg σε circuitry parts δεν λένε απολύτως τίποτα.

 

Πλέον η Korg είναι αυτοδύναμη και το οφείλει καθαρά στο M1. Τώρα αν εσυ δεν το πιστεύεις ή δεν ξέρεις πως κινείται μια εταιρεία στην αγορά δεν θα κάτσω να σε πείσω. Ψάξε λίγο την ιστορία της Korg και συζητάμε ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη δεκαετια του '70 η Yamaha ειχε ενα μικρο μερος των μετοχων της Korg.

To 1987 η Υamaha απεκτησε ενα μεγαλο κεφαλαιο της Korg και το 1993 το πηρε η Korg πισω. 

 

Για περισσοτερα διαβαστε την ιστορια της Korg:

http://www.soundonsound.com/sos/Oct02/articles/korg40th.asp

http://www.soundonsound.com/sos/Nov02/articles/korganniversary2.asp

http://www.soundonsound.com/sos/Dec02/articles/korganniversary.asp

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, άρα λοιπόν δεν ισχύει αυτό που είπε ο φίλος MOTIFNICK. Το ότι υπήρξε στο παρελθόν εξαγορά ποσοστού της Korg από τη Yamaha, αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει και σήμερα. Επομένως η Korg είναι αυτόνομη (όπως τα ξέραμε δηλαδή) και ανταγωνίζεται στα ίσα τις υπόλοιπες εταιρίες. Και όχι μόνο αυτό, αλλά είναι στις 3-4 μεγάλες εταιρίες παραγωγής ηλεκτρονικών μουσικών οργάνων παγκοσμίως.

 

Επομένως ο ισχυρισμός "ειναι αγορασμενη η korg απο την yamaha 2 χρονια τωρα καθαρα χρηματηστηριακα..", που αναφέρθηκε εδώ, απλά δεν υπάρχει. Αυτό λέω κι εγώ. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,

μάλλον ξεφύγαμε....

καλή η πληροφόρηση αλλά θα ήταν προτιμότερο οι έχοντες τα motif xs, fantom g kai m3 να ανέβαζαν κανά clipάκι....ποιός χέστηκε για τις μετοχές?...εμείς καλλιτέχνες είμεθα...νομίζω? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,

μάλλον ξεφύγαμε....

καλή η πληροφόρηση αλλά θα ήταν προτιμότερο οι έχοντες τα motif xs, fantom g kai m3 να ανέβαζαν κανά clipάκι....ποιός χέστηκε για τις μετοχές?...εμείς καλλιτέχνες είμεθα...νομίζω? ;)

 

Σωστός !!!

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε δυσκολη φαση...εχω το motif es...εχω λεφτα να παρω νεο πληκτρο...θελω καινουριο πληκτρο...

σκεφτομαι να παρω το motif xs8...λετε να ξενερωσω αμα δεν δω μεγαλη διαφορα απο το es7 που εχω(στον ηχο ετσι)εχω και το ελατωμα να μην πουλαω τα παλια μου να παρω νεα οργανα...και μετα το es εκτος το οτι θα μεινει κλειστο και περιστασιακα θα περνει ρολο στις ηχογραφησεις μετα θα νιωθω τυψεις οτι εχω 2 παρομοια πληκτρα...δυσκολα δυσκολα..και ερχετε η μερα που περνω...κοντα ειναι..ακουω ολα τα νεα πληκτρα αλλα το αυτι μου καθεται σε motif xs μονο..καντε μου πλυση εγγεφαλου...βοηθεια..(υποψην οτι κυριος στουντιο το θελω,και με βολευει σε firewire να γραφω απαρετητα πλεων)

απο την αλλη εχω παλι ελατωμα σε περιστασιακα live να μην βγαζω το motif γιατι ειναι ιστορια να απομονωνω το master keyboard που στιριζοντε ολες οι ενορχηστρωσεις μου σαν αποτελεσμα να εχω ενα trinity v3 για "εξω"..αν αποκτοισω το motif xs8 θα εχω το αγαπημενο μου παλιοτερο motif es7 σε live με τους αγαπημενους ηχου μου...χωρις να φοβαμαι μην πεσει η μπυρα πανω(οχι οτι δεν με ενδιαφερει)μια γνωμη μιας και εδω μιλαμε για τα κορυφαια synth korg,roland,yamaha και οτι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε δυσκολη φαση...εχω το motif es...εχω λεφτα να παρω νεο πληκτρο...θελω καινουριο πληκτρο...

σκεφτομαι να παρω το motif xs8...λετε να ξενερωσω αμα δεν δω μεγαλη διαφορα απο το es7 που εχω(στον ηχο ετσι)εχω και το ελατωμα να μην πουλαω τα παλια μου να παρω νεα οργανα...και μετα το es εκτος το οτι θα μεινει κλειστο και περιστασιακα θα περνει ρολο στις ηχογραφησεις μετα θα νιωθω τυψεις οτι εχω 2 παρομοια πληκτρα...δυσκολα δυσκολα..και ερχετε η μερα που περνω...κοντα ειναι..ακουω ολα τα νεα πληκτρα αλλα το αυτι μου καθεται σε motif xs μονο..καντε μου πλυση εγγεφαλου...βοηθεια..(υποψην οτι κυριος στουντιο το θελω,και με βολευει σε firewire να γραφω απαρετητα πλεων)

απο την αλλη εχω παλι ελατωμα σε περιστασιακα live να μην βγαζω το motif γιατι ειναι ιστορια να απομονωνω το master keyboard που στιριζοντε ολες οι ενορχηστρωσεις μου σαν αποτελεσμα να εχω ενα trinity v3 για "εξω"..αν αποκτοισω το motif xs8 θα εχω το αγαπημενο μου παλιοτερο motif es7 σε live με τους αγαπημενους ηχου μου...χωρις να φοβαμαι μην πεσει η μπυρα πανω(οχι οτι δεν με ενδιαφερει)μια γνωμη μιας και εδω μιλαμε για τα κορυφαια synth korg,roland,yamaha και οτι αλλο...

 

Ακόμα κι αν έχεις το ES, πιστεύω ότι δεν θα μοιάζουν τόσο πολύ σε ήχο και δυνατότητες. Το XS είναι βελτιωμένο σε πολλούς τομείς, είναι καταπληκτικό όργανο. Μόνο που αν έχεις PLG επεκτάσεις στο ES δεν θα μπορέσεις να τις περάσεις στο XS. Πάντως και τα δύο αλλά όργανα των Korg και Roland είναι πολύ καλά. Εν ολίγοις, αν δεν θέλεις να αλλάξεις περιβάλλον και φιλοσοφία, χτύπα το XS. Επιπλέον, αν δεν απατώμαι, υπάρχει και δυνατότητα να μετατρέψεις τους ήχους του ES συμβατούς με το XS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εκανες να νιωθω καλυτερα σε αυτο που παω να κανω...οτι μοιαζουν ...ναι μοιαζουν οι ηχοι,το ειχα 3 μερες ενος φιλου...εχουν της ιδιες waveform  το xs με το es αλλα με εξτρα ακομα τα διπλασια δειγματα σχεδων το xs...γιαυτο περνει του es τους ηχους το xs επειδει εχει τα ιδια δειγματα,φυσικα με τα νεα του waveform ακους νεους ηχους πιανου-κιθαρας και δε συμαζευεται...για εκει παω πραγματικα..ισως εδινα το es να παρω αργοτερα ενα fantom g γιατι τωρα δεν μπορω να βασιστω στο fantom μιας που δεν το δουλεψα και οι δουλειες μου τρεχουν,και εχω αρχειο 3 χρονων σε midi που θα ψαχνουν το motif es να βρουνε τα track,αφου αντικαταστησω οτι εχω με το xs ανετα για μενα..και θα ετρεχε το χερι μου στις λειτουργειες χωρις πολλα ερωτηματικα.αρα απο το μηδεν δεν θα ηταν καλο να παω και θα κρατιομουνα στην γνωμη να παρω το motif xs χωρις να νομιζω οτι πηρα το αναβαθμησμενο es αλλα ενα νεο yamaha motif xs8.

παρολλα αυτα το fantom g ειναι κρυφη μου επιθυμια που θα την εκπληρωσω αφου παρω πρωτα αυτο που πραγματικα μου ταιριαζει(motif xs)το fantom ειναι κατι που θα ηθελα να εγληματιστω παρα πολυ και πιο πολυ για το περιβαλων που δουλευεις(οθονη-mouse-128midi track κτλ)σε ευχαριστω cyclops

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου