Προς το περιεχόμενο

Ποιον ενισχυτή High gain?


sayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

xm...ok αφού το θέλετε όλοι να μην διαφωνήσω...αν και δύσκολα ως και αδύνατο να βρεις με 480 ευρώ (όπως πχ ο engl E350) αντίστοιχο...αυτός βάζει κάτω άνετα γνωστές μάρκες και μοντέλα που κοστίζουν 4 ψήφιους αριθμούς ;)

παραβλεπεις το γεγονος οτι με τον 530 δεν εχεις παρα μονο την προενισχυση

και να υπολογισεις το κοστος για εναν engl 100watt τελικο πας αμεσως στα 2k παλι  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παραβλεπεις το γεγονος οτι με τον 530 δεν εχεις παρα μονο την προενισχυση

και να υπολογισεις το κοστος για εναν engl 100watt τελικο πας αμεσως στα 2k παλι  ;)

 

Και οτι ο Sayan θα διαθέσει 2400 οποτε πάει για το real thing  ;)

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι ανάγκη να είναι engl ο τελικός...δεν σημαίνει οτι επειδη είναι και ο προενισχυτής πρεπει να είναι και ο τελικος...πάντως ναι ετσι ανεβαινει το κοστος...αλλα εσεις παραβλέπεται οτι μερικοι απο τους ενισχυτες που προτείνεται δεν ταιριαζουν στις απαιτήσεις του ήχου που ψάχνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι ανάγκη να είναι engl ο τελικός...δεν σημαίνει οτι επειδη είναι και ο προενισχυτής πρεπει να είναι και ο τελικος...πάντως ναι ετσι ανεβαινει το κοστος...αλλα εσεις παραβλέπεται οτι μερικοι απο τους ενισχυτες που προτείνεται δεν ταιριαζουν στις απαιτήσεις του ήχου που ψάχνει...

εγω σου εδωσα ενα παραδειγμα αλλα συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις?

τι θα προτινες για τελικο εσυ για να μην ανεβει το κοστος?

(μην μου πεις κανενα rocktron velocity γιατι δεν παιζει ρολο ο τελικος... :-\ )

 

Χωρις παρεξηγηση παντως pakos69 αλλα πριν μια βδομαδα ρωταγες τι μηχανημα να παρεις για να κανεις ηχογραφισεις

προλαβες και τα ακουσες ολα αυτα τα μηχανηματα για να εχεις εμπεριστατωμενη αποψη?

φιλικα παντα...μην το παρεις προσωπικα

ο φιλτατος sayan ψαχνει ενισχυτη (ας μην σκισουμε και αυτο το thread)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους κάποιος το ανέφερε!!!

sayan,να τσεκάρεις και τον SIG:X της VHT είναι μέσα στο budget σου και στις απαιτήσεις σου

(Αν δεν κάνω λάθος κάπου στα 2000ε έχει)

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=rtYozzKHSA8

 

ακούστε τι λέει ένας εκ των εμπευστών ενός μοντέλου rivera περι πως ακούγεται ο ήχος στο δωματιό σου και τι αντίκτυπο έχει στο studio την ώρα της ηχογράφισης...

και όσο για την ερώτησή μου ήταν απλά για διασταύρωση ιδεών και να μπορέσω να βάλω σε μια τάξη τις σκέψεις μου...

τους έχω ακούσει...και πολλούς αλλους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ακουσει Custom Audio. εκει να δεις γλεντια  ;D ;D ;D ;D ;D

Τωρα.. για την κατηγορια σαρδελας καλος ειναι ο Engl.

ENGL και ξερο ψωμι!  ;D :)

μηπως λεω εχεις λιγο κολλησει  με τις  ακριβες και butique  μαρκες?

Δεν ειναι αναγκη να εχεις μονο soldano, CAE ,conford,bogner ή MESA BOOGIE για να βγαλεις αξιοπρεπή  ηχο.  ;)

οι ENGL πιστεβω ειναι απο τις πιο respect μαρκες σε αναλογια ποιοτητας και τιμης!

για δοκιμασε και εναν πιο οικονομικο μοντελο που για μενα σαρωνει

Ατελειωτα γκιαζια και πολυ καλα καθαρα.

 

AYTOΝ: http://www.thomann.de/gr/engl_powerball_e645.htm

+

AYTO: http://www.thomann.de/gr/engl_z5.htm

 

 

"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ευχαριστω θερμα που απαντησατε, το προβλημα μου ειναι οτι εχω χαλασει πολλα λεφτα σε χαζοπεταλα προσπαθωντας να πλησιασω ηχους που ακουω απο καλους και επωνυμους ενισχυτες (MESA MARSHAL, ENGL κτλ) προσπαθησα και με λαμπατο low gain με πεταλια βαρβατα μπροστα του, αλλα παντα κατι με χαλαγε. Ο κοσμος ειναι λαβυρινθος εκει εξω και πρεπει να εισαι και λιγο τυχερος για να φτιαξεις τον ηχο σου κομματι κομματι. Δεν ειναι οτι δεν εχω ορεξη να πειραματιστω και αλλο (ισα ισα που μερος της μαγειας ειναι αυτο), αλλα ενισχυεται με τον καιρο η αποψη μου οτι πρεπει να επενδυσει καποιος αρκετα χρηματα στην αγορα μιας καλης κεφαλης! Ογκο με 12αρι πιστευω οτι δεν γινεται να βγαλεις με την καμια, οποτε μιλαμε και για καμπινα. Τουλαχιστον τα γκαζια δεν τα βρισκεις ευκολα σε φτηνους ενισχυτες. Μπορει να κανω και λαθος και να μην ξερω πολυ καλα την αγορα ακομα. Γιαυτο και πηρα την αποφαση να τα σκασω γερα και να ησυχασω.

 

Ξερω οτι τωρα θα μπορουσε να μου πει καποιος: ενταξει ρε παναη δεν σε κατακρινουμε για τις επιλογες σου, απλως θελω να ξεκαθαρισω το πως σκεφτομαι. Ειναι σχεδον βεβαιο οτι τον ηχο που ψαχνω θα μπορουσα να τον βγαλλω και με εξοπλισμο μικροτερης αξιας και να γλυτωσω λεφτα, αλλα το πιθανοτερο ειναι να μην μπορεσω να δοκιμασω ποτε το εν λογω πεταλι, η τον εν λογω ενισχυτη γιατι πχ δεν υπαρχει στην ελληνικη αγορα.

Στη φαση που ειμαι θελω να παω στα σιγουρα.... (Εξαλλου και ο κοπος να μαζεψεις τοσα λεφτα για να εκπληρωσεις ενα τετοιο ονειρο, και αυτο μαγικο ειναι... ;) )

Anyway μια μικρη παρενθεση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα.. για την κατηγορια σαρδελας καλος ειναι ο Engl.

 

ENGL και ξερο ψωμι!  ;D :)

 

Σωστό είναι αυτό για το ψωμί γιατί με σκέτη σαρδέλα ξεροσφύρι θα γκαγκανιάσεις!... ;D    (σε πειράζω...)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου