Προς το περιεχόμενο

Ποιον ενισχυτή High gain?


sayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει και ο Rivera K7  ;)

 

Το ξέρω βέβαια, αλλά μου αρέσει λιγότερο από τον Tre...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

1)MESA BOOGIE DUAL RECTIFIER

ωραιος αλλα λιγο αργος στην ατακα του και λασπωμενος,ωραια καθαρα και μεσαια γεματα

2)DIEZEL ENISTEIN 100

πολυ ψυχρος χωρις χαρακτηρα,αλλα παιζει ωραια με 7χορδες

3)5150/II

best value for money αν σκεφτεις οτι κοστιζει μιση τιμη απο τα προηγουμενα,οντως

υστερει λιγο στα καθαρα αλλα θα σου μεινουν χρηματα για καμπινα 4χ12 με v30s

4)ENGL INVADER 100

αισχος!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Krankenstein jr!!!! Αναμένεται να βγει κατά την άνοιξη, παρουσιάστηκε στη φετινή ναμ!!! Ωχ ωχ άντε να δούμε, θα πάρω mark V ή krankenstein jr?

Καλά ξέρω ότι είναι τραγικά διαφορετικοί ενισχυτές, αλλά γι' αυτόν ακριβώς το λόγο δηλώνω αναποφάσιστος!

 

 

και κάπου εδώ καταλαβαίνω ότι έχουμε ξεφύγει και απλά πετάμε όποιους μας αρέσουν

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spartan.. μια χαρά τα λες, δοκίμασα αρκετους boogie, δεν μου άρεσε κανένας,μπορώ

να πω καλά λόγια για τον Mark III,δεν εχω ακουσει Mark I  ;)

Δοκίμασα αρκετούς ενισχυτές και στο τέλος κράτησα τον αγαπημένο μου CAE3+SE

με VHT τελικό.

κατά την ταπεινή μου άποψη κορυφαίος ενισχυτής ,απο αυτά που εχω δοκιμάσει,είναι ο

CAE,  Bogner XTC 101b ,Elmgood Modena 60-90.

Πρέπει να έχει καλό καθαρό & ποιοτικό Ηι gain ήχο, για να με κερδίσει ο ενισχυτής και να σκάσω 2500-3500 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Sayan,

Άμα θέλεις και τη δικιά μου ταπεινή γνώμη σου προτείνω να τον δοκιμάσεις τον Invader. Αμα σκεφτείς ότι ειναι 4κάναλος με διαφορετικό gain structure σε κάθε κανάλι, να είσαι σίγουρος οτι θα βρεις τον ήχο που ψάχνεις. Εγώ ξόδεψα πολλή ώρα μεταξύ ενός ENGL SE και του Invader, και διάλεξα τον πρώτο γιατί είχε reverb και γιατί μου φάνηκε πιο versatile με όλα τα κουμπάκια. Πέρα απο αυτο, ο Invader είχε άνετα περισσότερο gain, και μάλιστα το δεύτερο του κανάλι μου άρεσε υπερβολικά γιατι είχε εναν καταπληκτικο, βαρύ, ξερό ήχο οτι πρέπει για hard-rock/metal riffing, ενώ το 4ο κανάλι ήταν αυτο που λένε Metal-Meltdown! Παίζω με ENGL χρόνια τώρα, και θεωρώ ότι για το είδος μουσικής που στοχεύεις, δεν θα σε απογοητεύσει καθόλου ο Invader. Είναι, αμα θυμάμαι καλά, και λιγο πιο φτηνός απο τον Diezel και τον Mesa.

 

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά:

 

ENGL με τίποτα.

Mesa Boogie όλα τα λεφτά, στην μπάντα απλά σπέρνει και το "αυτόματο equalizer" είναι η μεγαλύτερη αλήθεια. Εγώ όπως και να τον στήσω μόνο το volume πειράζω και πάντα βγάζω ηχάρα.

Diezel και λοιποί ευρωπαϊκοί, πολύ στεγνοί.

Bogner δεν έχω ιδία εμπειρία πέρα από ένα demo στο Διαμαντόπουλο που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Κάτι θα ξέρουν οι Thursday που έχουν AC30 για τα καθαρά και Bogner για τα γκάζια...

 

Πάρε Boogie να γίνεις άντρας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ενισχυτής που να ΜΗΝ αναφέρθηκε στις 17 αυτές σελίδες...;;;  :D :D

 

Το θέμα θυμίζει reviews από Harmony Central!! Άντε βγάλε άκρη!!  ;D

 

Φίλε που άνοιξες το θέμα και όποιος άλλος ενδιαφέρεται για gear: Follow your heart!!!!! (sic)

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου