Προς το περιεχόμενο

Ιστορίες τελωνείου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο την αλλη παλι καλα την εχουμε εδω με τις "ψευτικες τιμες" και τις διαφορες αλχημιες που σκαρφιζομαστε για να γλυτωσουμε τους δασμους,στο Βερολινο πηγα στο τελωνειο με ενα φιλο μου για να παρουμε ενα πακετο και ενω φυσικα η εξυπηρετηση ηταν εξαιρετικη και γρηγορη του ζητησαν ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ της κινησης του Paypal ,αντιγραφο του auction στο Ebay & φυσικα ανοιξανε το δεμα και εψαξαν την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αξια του εμπορευματος (με υπολογιστη βεβαια και οχι με τα τεφτερια που εχουν εδω),μεχρι και το Blue Book για vintage κιθαρες ειχαν!!!

 

Απο την αλλη ο φιλος μου (Γερμανος) δεν στεναχωρηθηκε καθολου μια και ξερει οτι τα λεφτα που εδωσε για φορους θα ξαναγυρισουν σε αυτον μεσω της κρατικης προνοιας και δεν θα καταληξουν σε καποια βιλλα πολιτικου στο...Ψυχικο.... :P

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη παλι καλα την εχουμε εδω με τις "ψευτικες τιμες" και τις διαφορες αλχημιες που σκαρφιζομαστε για να γλυτωσουμε τους δασμους,

 

Λογικο ειναι  ;D ;D ;D ;D ;D οταν το ιδιο το κρατος παρανομει εθιζει και τους υπηκοους του στη παρανομια κλεινοντας τους διακριτικα το ματακι.

 

::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)Α και εγω παρελαβα 3 lindy fralin και αντιθετως υπξρξε η χρεωση των 3 ευρω. Υποθετω οτι και αυτο τελικα μια τακτικη που ακολουθειται στο Περιπου ειναι.  ::) ::) ::) ::) ::) ::)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως εμενα μολις μου ηρθε το μωρο πριν απο εικοσι λεπτα: μια μεταχειρισμενη αριστεροχειρη taylor 512ce απο φιλαδελφεια ... μεσα σε εξι μερες .. και τα 3 ευρω που διαβαζα σε καποιο αλλο thread δεν επαιξαν...

 

... και στο ενα τριτο της τιμης thomann (καινουργια) ε...  :D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είστε φλώροι ρε

Τα τελωνεία και οι δημόσιες υπηρεσίες κάνουν τους άντρες

Ολοι έχουμε να διηγηθούμε κάτι στις παρέες μας από αυτές τις όμορφες στιγμές.

 

Εμένα από τελωνεία θα μου μείνουν αξέχαστες στιγμές:

α) Στο Πειραιά στις αποθήκες ΕΛΤΑ όταν πήγα να βρω αλουμινένιο σασί για ενισχυτή από Κίνα και με ρίξαν μέσα στη κόλαση των αποθηκών να το βρω μόνος (και μετά φέρτο να το δούμε). Οταν τον βρήκα, η κυρία μου χρέωσε εκτελωνιστικά βάσει διεθνούς τιμής κιλού αλουμινίου (για ένα μικρό κουτί). Οταν της είπα ότι οι μπροστινές 4 βίδες ήταν επίχρυσες και να κοιτάξουμε και την τιμή χρυσού δεν εκτίμησε καθόλου το σχόλιο μου.

 

β) Στα Σπάτα που αφού τράβηξα τα πάνδεινα του φίλου παραπάνω (αλλά με μεταφορά το εσωτερικό λεωφωρείο του αεροδρομίου), για να εκτελωνίσω κάτι που από καλή καρδιά ο Ταυλανδός τα έστειλε με κούριερ και όχι ΕΛΤΑ όπως του είπα (no extra charge my friend Kostas) , άναψα τσιγάρο για να απολαύσω για πάντα τον μορφασμο των υπαλλήλων στην στιχομυθία

 

-"τι είναι αυτό";

-"Παθητικός προενισχυτής με μετασχηματιστές"

-".........................." ???

- Εχει ρεύμα;

- Οχι

- Αφού έχει μετασχηματιστές (τσα ο πονηρός ηλεκτρονικός)

- Σωστά αλλά είναι για την μεταβλητή αντίσταση του σήματος της πηγής ανά τύλιγμα και όχι για την διέλευση ρεύματος

-".........................." ???

-Για να διαλέγω αν θέλω CD ή κασσετόφωνο σε ένα φθηνoστέρεο της βάβως μου

- Α μωρέ ναι .........διακόπτης. Αλλά είναι βαρύ βρε παιδί ..........

- Εχετε δίκιο απλώς ο βλάκας ο Ταυλανδός (blame others, it works) το βαλε σε σιδερο-ξύλινο κουτί. Να φύγω;

- Ναι μωρέ. Ασε €χχ και άντε.........

 

Από την άλλη στα ΕΛΤΑ από κακή οργάνωση, δύο φορές σε πρόσφατες εισαγωγές (ναναι καλά οι άνθρωποι) ξέχασαν (!!!!) να μου ζητήσουν τα εκτελωνιστικά.

 

Τη μία σε κιθάρα που ήρθε σε 5 μέρες από Αμερική.

 

THANK YOU

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σας τη σπάσω, θεωρώ ότι δεν πολυ-βοηθάνε τέτοιου είδους threads...To αντίθετο θα έλεγα μάλιστα...

 

If you know what I mean... ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διήγημα του 1ου post μου θυμίζει ένα βροχερό πρωινό του περσινού Νοέμβρη, όταν κ προσπάθησα, επιτυχημένα τελικώς, να εκτελωνίσω μια εξάτμιση αυτοκινήτου από το τελωνείο εδώ στη Θεσ/κη.

 

Όπως τα λέει είναι ο φίλος, εύχομαι σε κανένα να μην έχει τέτοια τρεχάματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου