Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για το Samplitude 10


nikolaoszormpas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα στο forum πολλούς τρόπους για βελτίωση της ηχογράφησης φωνητικών όπως για παράδειγμα:

α)ratio γυρω στα 4:1 εως 2:1 ,Threshold  γυρω στα -3 με -6dΒ και σχετικά αργές τιμές attack και release.

Για "in your face" vocals πειραματισου με γρηγοροτερα attack και release

ΑΝΕΒΑΣΕ μερικα db το output του compressor για να "βγει" μπροστα πιο ζωντανα η φωνη

 

β)σε γενικες γραμμες πρωτα απο ολα ενεργοποιησε το low cut κοβοντας τα παντα κατω απο τους 100-150 κυκλους (αναλογα με τη φωνη),αν θες περισσοτερο Presence δωσε λιγο στους 3-4000 και αν τα φωνητικα "ξυνουν" κοψε τους 1000... (και παλι αναλογα με τη φωνη)

 

γ)κρατώντας χαμηλά το delay mix και αυξάνοντας το time & το feedback καταφέρνω να "βγαίνει" καθαρά & γλυκά η φωνή ,χωρίς να είναι πολύ μπροστά.

 

δ)χρησιμοποιω μονο  delay (σε send βεβαια) με υψηλο feedback & ενα time γυρω στα 500 ms,αν το χρησιμοποιησεις λιγο (δηλ. με χαμηλα το "ποντεσιομετρο" του send) δινει ενα εκπληκτικο smoothness & ογκο στα φωνητικα χωρις να χρειαζονται τα σπηλαια του delay.

 

ε)Χρησιμοποιησε ενα ratio 2:1,ενα γρηγορο attack & ενα "λογικο" release,oσον αφορα το Thershold ξεκινα απο ενα -10 & βλεπεις

 

στ)ηχογραφουμε παντα ΜΕ comp & ΜΕ eq.

Χρησιμοποιώ το samplitude 10 και δε γνωρίζω πως γίνονται όλα αυτά.Θα ήθελα λίγη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, αυτό που ζητάς δεν είναι "λίγη βοήθεια" αλλά ολόκληρο σεμινάριο πάνω στο Samplitude. Σε ολόκληρη την Αθήνα, γνωρίζω μόνο έναν άνθρωπο που να μπορεί να στα εξηγήσει όλα αυτά. Πιστεύω ότι θα ήταν σκόπιμο να "σπάσεις" τα ερωτήματά σου σε απλούστερα ερωτήματα και να απευθυνθείς στο προσωπικό της επίσημης αντιπροσωπείας (της οποίας φαντάζομαι ότι είσαι πελάτης, ναι;).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστευα πως οι παραπάνω προτάσεις θα ήταν κάποιες συγκεκριμένες επιλογές απο το μενού του samplitude και δεν θα ήταν δύσκολο να υλοποιηθούν, απο τη στιγμή βέβαια που δόθηκαν ως προτάσεις σε άτομα που ασχολούνται ερασιτεχνικά με τις ηχογραφήσεις όπως και εγώ.Η αλήθεια είναι πως δημιούργησα κάπως βεβιασμένα το θέμα απο την όρεξη μου να μάθω όμως.Όσο για το θέμα πελάτης,δε πιστεύω πως η Magix θα εκτιμήσει τον τρόπο με τον οποίο απέκτησα το πρόγραμμα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστευα πως οι παραπάνω προτάσεις θα ήταν κάποιες συγκεκριμένες επιλογές απο το μενού του samplitude και δεν θα ήταν δύσκολο να υλοποιηθούν, απο τη στιγμή βέβαια που δόθηκαν ως προτάσεις σε άτομα που ασχολούνται ερασιτεχνικά με τις ηχογραφήσεις όπως και εγώ.Η αλήθεια είναι πως δημιούργησα κάπως βεβιασμένα το θέμα απο την όρεξη μου να μάθω όμως.Όσο για το θέμα πελάτης,δε πιστεύω πως η Magix θα εκτιμήσει τον τρόπο με τον οποίο απέκτησα το πρόγραμμα της.

 

Πως σου φαίνεται λοιπόν, να γνωρίζεις ότι δεν πρόκειται να μάθεις αυτά που θέλεις; Σου προτείνω να διαβάσεις το έργο The importance of being earnest του Oscar Wilde.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που θέλω θα τα μάθω.Τώρα αν το forum είχε θέμα την κριτική βιβλίων,εγώ θα σου πρότεινα την "αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι" του Μίλαν Κουντερα.Δε νομίζω πάντως να σε βοηθήσει στις ηχογραφήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πραγματικά νομίζεις πως είναι αυτός,μάλλον δε θα μάθεις ποτέ ποιός ειναι.Πώς αισθάνεσαι;Σου προτείνω να διαβάσεις το έργο The importance of being earnest του Oscar Wilde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πραγματικά νομίζεις πως είναι αυτός,μάλλον δε θα μάθεις ποτέ ποιός ειναι.Πώς αισθάνεσαι;Σου προτείνω να διαβάσεις το έργο The importance of being earnest του Oscar Wilde.

 

Αυτός είναι, δε με γελάς εμένα...

Ή αυτός είναι ή ο Έρνεστ...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου