Προς το περιεχόμενο

Ηχεία active near field με ψηφιακή είσοδο για home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα σετ στερεοφωνικών ηχείων για το home studio. Εξωτερικές πηγές ήχου δεν υπάρχουν, παρά μόνον διάφορα VST instruments που παίζουν από το pc. Σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερο να αγοράσω ένα σετ ηχείων με woofer 5", ενίσχυση περίπου 20W και ψηφιακή σύνδεση με την κάρτα ήχου (coaxial) για να αποφύγω τα γνωστά προβλήματα της αναλογικής σύνδεσης.

 

1ον: Είναι πράγματι σημαντική η διαφορά της ψηφιακής σύνδεσης με την αναλογική; Δεν υπάρχει από την κάρτα ήχου έξοδος 1/4"TS ή XLR, οπότε θεωρώ πως από τις αναλογικές εξόδους των 3,5mm είναι καλύτερη η ψηφιακή σύνδεση μέσω coaxial.

 

2oν: Ποιά ηχεία θα μου προτείνατε μέχρι τα 300 ευρώ; Μέχρι στιγμής προσανατολίζομαι στα:

- Behringer MS40

- Edirol MA-15DBK

- Samson StudioDock 4i (με σύνδεση USB)

 

* αν χρησιμοποιήσω σύνδεση USB θα μπορέσω να χειριστώ την ένταση, EQ κλπ από τα τυθμιστικά της κάρτας; Η κάρτα ήχου είναι η Creative X-Fi Elite Pro

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

R+C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καταρχήν το ότι δεν θα υπάρχουν εξωτερικές πηγές δεν έχει να κάνει με την επιλογή monitor!

2) Συνήθως η σύνδεση των ηχείων monitor γίνεται με balanced TRS ή XLR, ποια είναι τα γνωστά προβλήματα της αναλογικής σύνδεσης?

3) To καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αν μπορείς να ακούσεις τα ηχεία για να επιλέξεις αυτό που σου "κάθεται" καλύτερα, καθενός η άποψη σε αυτά τα θέματα είναι υποκειμενική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα:

 

1. Μάλλον έχεις δίκιο...

 

2. Η κάρτα ήχου που χρησιμοποιώ, αν και μπορεί να αναπαράγει υψηλής ποιότητας ήχο, δεν έχει αναλογικές εξόδους επαγγελματικών προδιαγραφών (1/4" TS ή XLR) αλλά απλές στερεοφωνικές εξόδους των 3,5mm (mini jack). Επειδή όμως έχει ψηφιακή έξοδο, σκέφτηκα πως καλύτερο θα ήταν να ψάξω για ηχεία με ψηφιακή είσοδο για να εκμηδενίσω τις απώλειες σήματος ή τυχόν πρόσθετα (θόρυβος, φύσημα κλπ) που μπορεί να υπάρξουν με την αναλογική σύνδεση.

 

3. Είναι αρκετά δύσκολο να ακούσω όλα τα πιθανά προς αγορά ηχεία. Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να αναπαράγει το δυνατόν καλύτερα μεσαίες προς χαμηλές συχνότητες γιατί η μουσική που ασχολούμαι είναι αποκλειστικά ambient. Ξέρω πως κανένα από τα 3 σετ που προανέφερα δεν έχει woofers που μπορούν να ανταποκριθούν όπως πρέπει αλλά εδώ πάμε για τις μικρότερες απώλειες...

 

Οπότε το ένα θέμα αφορά στον τρόπο σύνδεσης (αναλογική με 3.5mm out σε RCA in ή ψηφιακή σύνδεση coaxial). Σχετικά με την ψηφιακή σύνδεση, κάποιος μου ανέφερε πως θα πρέπει μέσα από την κάρτα ήχου να ορίσω την κάρτα ως master και τα ηχεία ως slave. Ισχύει κάτι τέτοιο; ??? Πάντως με μια αναζήτηση που έκανα αλλά και στα manuals που διάβασα δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο...

 

Το άλλο θέμα έχει να κάνει με το ποιά ηχεία να διαλέξω. Πάντως μάλλον τείνω προς τα Behringer MS 40...

R+C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να πάς προς μια δοκιμασμένη λύση tascam  (δεν τα εχω ακούσει, αλλα παντου λενε τα καλυτερα) ή alesis m1 mkii τα οποία είχα και ειναι αξιοπρεπέστατα για τα λεφτά τους (καινουργια περιπου 300ε, μεταχειρισμένα  γυρω στα 200ε) και μην ψαρώνεις με ψηφιακές εισόδους και usb!!!

Επίσης, είναι καλό να επενδύσεις σε κάποιου τύπου volume knob είτε αυτο είναι mixer ή dedicated box και να συνδέσεις εκεί τα ηχεία σου και όχι απευθείας στην κάρτα. Αν μη τι άλλο θα έχεις ένα κουμπί για να ρυθμίζεις την ένταση, με το χέρι.

 

φιλικά

 

σ.

...we are the knights that say Ni, Ni, Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μην ψαρώνεις με ψηφιακές εισόδους και usb!!!

 

+10

 

Επίσης, είναι καλό να επενδύσεις σε κάποιου τύπου volume knob είτε αυτο είναι mixer ή dedicated box και να συνδέσεις εκεί τα ηχεία σου και όχι απευθείας στην κάρτα. Αν μη τι άλλο θα έχεις ένα κουμπί για να ρυθμίζεις την ένταση, με το χέρι.

 

Η αλήθεια είναι ότι η αμεσότητα του ''χεριού'' είναι πολύ βολική!  ;)

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ας μην είμαστε τόσο ισοπεδωτικοί με το θέμα της ψηφιακής σύνδεσης. Από τη στιγμή που η κάρτα ήχου που χρησιμοποιώ δεν έχει balanced εξόδους, το καλύτερο που μπορώ να βρω για να μην έχω απώλειες στον ήχο είναι η ψηφιακή σύνδεση...

 

Μετά από σχετική έρευνα που έκανα, κατέληξα στα:

 

Edirol MA-15DBK

Behringer MS-40

 

Ξέρω πως υπάρχουν πολλά άλλα καλύτερα ηχεία αλλά ήθελα μόνον να ρωτήσω αν αυτοί που τυχόν τα έχουν είναι ικανοποιημένοι από την απόδοσή τους. Κάπου είδα πως τα MS-40 έχουν απώλειες των μπάσων από το εμπρός κάτω μέρος του ηχείου... :o

R+C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω στα λεφτά τσέκαρε και τα Infrasonic blow 5d

http://www.thomann.de/gr/infrasonic_blow_5_d.htm

Φοβερό ηχείο για τα λεφτά του και έχουν και ψηφιακή σύνδεση που θες.

Πάντως καλό θα είναι να αποφύγεις τα tascam τα οποία έχουν διαφημιστεί αλλά δεν αξίζουν καθόλου..

το μπάσο είναι πραγματικά ανύπαρκτο..

 

Αν μπορείς και χωρίς ψηφιακή εισοδο κοίτα και αυτά τα 2, που είναι πιστεύω από τα καλύτερα στα λεφτά αυτά!

Infrasonic Blow 5

http://www.thomann.de/gr/infrasonic_blow_5.htm

Prodipe Pro 5

http://www.thomann.de/gr/prodipe_pro_5_active_studiomonitor.htm

 

 

 

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω δει και αυτά αλλά όπως ανέφερα και πιο πάνω τελικά θα καταλήξω μεταξύ των Edirol MA-15DBK και Βehringer MS-40. Το θέμα είναι αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από κάποιο εκ των δύο για να μου πει πως ακούγονται :-\

R+C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω δει και αυτά αλλά όπως ανέφερα και πιο πάνω τελικά θα καταλήξω μεταξύ των Edirol MA-15DBK και Βehringer MS-40. Το θέμα είναι αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από κάποιο εκ των δύο για να μου πει πως ακούγονται :-\

 

αα οκ, τώρα το είδα...απλά αυτά τα ηχεία μου θυμίζουν πιο πολύ multimedia ηχεία, παρά Monitor(ρύθμιση bass-treble, 1 ενισχυτής και για τα 2 ηχεία)...

πάντως μοιάζουν πάρα πολύ σε εμφάνιση, σαν να πρόκειται για το ίδιο ηχείο.

Καλή επιτυχία στην επιλογή

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι πιο πολύ multimedia ηχεία. Προς το παρόν θα μείνω με αυτά και μάλλον θα επιλέξω τα Edirol MA-15DBK. Μελλοντικά βλέπουμε...

R+C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου