Προς το περιεχόμενο

funky blues... πολυλογία απο τρεις θέσεις


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε trigga, τσέκαρε τον Boogaloo Joe Jones. Έχει έναν funky-grovie ήχο. Πιστεύω ότι θα βρείς αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία. Επίσης τον Kenny Burrell κυρίως στις ηχογραφήσεις που έχει κάνει με τον Jimmy Smith στο Hammond, αλλά και τις άλλες...

Παρεπιπτώντος ...ωραίος ήχος (με το pickup στο neck) και όμορφες φράσεις...

Φιλικά, Γιώργος

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια γκάρα.Τον ivan boogaloo τον εχω στα υπόψην απο παλιά κ τον ακούω.Τον Burrell παλι δεν τον εχω ακούσει πολύ μονο 1-2 δίσκους.Πολυ καλοι κ οι δυο αλλα κ παλι τι να πρωτακούσεις κ απ αυτους κ απ ολους τους όμοιους, πανικός.

Σιγα σιγα να βρούμε το δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πω και εγώ. Ο ήχος σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν είναι χάλια.!(aminae απορώ :(...)

Το παίξιμό σου είναι όμορφο ρε συ Γιώρη. Και ωραίο feeling έχεις και ωραίο γούστο στις ιδέες σου.

Μπράβο σου...

 

Τώρα όσον αφορά το out of time σε κάποια σημεία, νομίζω είναι κλασσικό χαρακτηριστικό σε jazz παίκτες (όπως και είσαι)...Βασικά δεν θέλω να το αποκαλώ, out of time, αλλά εκεί είναι και η ομορφιά της jazz όπως γνωρίζουν οι κατέχοντες το είδος (στους οποίους δεν ανήκω παικτικά, παρά μόνο ακουστικά, δηλ στο άκουσμα και μόνο).

 

(σ.σ. ΡΕ ΣΥ! :( Έχεις μουστάκι; ;D)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφφφφ...σιγά το παίξιμο...

 

;)

 

(πάρε για επόμενη γκιτάρα μια στρατοδιονυσίου να κοπανάς τα φανκ και τα μπλουζομπεντ και να γουστάρεις άνεση, ευκολία, κομψότητα, τρελή πιότητα....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες φρασεις και ωραιος ηχος.Οι περισσοτεροι κιθαριστες που ακουω σε παρομοια backing tracks παιζουν 2 ή 3 δευτερολεπτα πιο slow ρυθμικες φρασουλες,και μετα ξεκιναει το χωσιμο.Μου αρεσε που το κρατησες χαμηλα για μπολικη ωρα αλλα ρε αδερφε...περιμενα ενα χωσιματακι προς το τελος,οχι τιποτα τρελο αλλα ενα κατιτις να διωξει λιγο τη στατικοτητα.Παντως επειδη εχω ακουσει και αλλα κλιπακια σου,στη jazz νομιζω οτι εισαι σε πολυ καλο δρομο,και απο ηχο αλλα και απο τεχνοτροπια/φρασεολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trigga ωραίος ήχος, ωραία κιθάρα, ωραίο κομματάκι, αλλά πολύ αναποφάσιστος σε πολλά σημεία με αποτέλεσμα να σου βγαίνουν πολλές "πράσινες". Όταν πατάς καλά, ακούγεται σένιο.

Επίσης, κατά τη γνώμη μου, ένα θεματάκι με παραλλαγές δεν θα έβλαπτε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου