Προς το περιεχόμενο

Cort στο playbackeurope


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για την Cort MFLTD-SB στο  γιατί είναι πολύ όμορφη κιθάρα νομίζω,αλλά λίγο φάντασμα(δηλαδή δεν ξέρω τίποτα για τα χαρακτηριστικά της, η φωτογραφία μόνο προδίδει Seymour Duncans)

 

http://guitare.playback-europe.com/cort-mfltd-sb-51741.html η σελίδα.

Προσπάθησα link αλλά δεν δούλευε.

 

Όποιος ξέρει ας πει μια κουβέντα. :-X :-X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι πιθανότητες είναι να την έχουν βγάλεο αποκλειστικά για το playback (όπως οι Αμερικάνοι βγάζουν για το Guitar Center). Aυτό το λέω γιατί πραγματικά δεν υπάρχει άλλο reference ούτε καν από την Cort για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Σε αυτές τις περιπτώσεις συνηθίζεται να βγαίνει κάτι λίγο πιο special ή λίγο πιο αντγωνιστικό από πλευράς τιμής.

Εδώ μου φαίνεται ότι έχουμε την δεύτερη περίπτωση, καθώς ο έβενος έχει αντικατασταθεί από τον πιο οικονομικό παλίσανδρο στην ταστιέρα (απ' όσο μπορω να δώ στη φώτο, και σε συγκριση με την ανάλογη masterpiece http://www.cort.co.kr/english/products/common/view.asp?product_id=142

 

Eν ολίγοις βάσει τις εταιρείας και της φώτο η εκτίμησή μου είναι:

Body Top: Spalted Maple

Body Back: Mahogany

Neck: Mahogany

Inlays: Abalone

Fingerboard: Indian Rosewood

Pickups: Seymour Duncan '59 (neck), Jeff Beck (bridge) με δυνατότητα coil tap κλπ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικά της για μένα μου φτάνουν και μου περισσεύουν.

Δηλαδή από ότι πολύ ευγενικά ο φίλος kpeyos υπέθεσε τη βρίσκω καλή.

 

Εμφανισιακά σας αρέσει?

Έχει αυτό το φθινοπωρινό στιλ,ίσως το βρίσκω λίγο μονότονο αλλά γενικά νομίζω είναι αρκετά προσεγμένη. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To spalted maple top και τα abalone inlays καθώς και το όμορφο headstock, παραπέμπουν σε PRS της οκταπλάσιας τιμής...απλά εντυπωσιακά.

 

To μείον είναι για μένα το χρυσαφικό στο hardware και το επιλέον "κυριλέ" που της προσθέτει που μάλλον μαζί με όλα τα άλλα είναι λίγο too much...

 

Στα συν κατά τ' άλλα είναι το γεγονός ότι σαν μάρκα από την Cort ότι έχω πιάσει στα χέρια μου άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του, στη συγκεκριμένη δε περίπτωση, και αν έχω πέσει μέσα στην υπόθεση που έκανα, απλά δεν υπάρχει τέτοιο όργανο με τέτοια specs σε αυτή την τιμή...

 

Θα σε συμβούλευα να ρίξεις και κανα mail στο playback για περισσότερες λεπτομέρειες. Επίσης προσπάθησε να βρείς κάποιο ανάλογο μοντέλο να δοκιμάσεις εδώ στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είναι ειδική έκδοση για το playback, αν δε κάνω λάθος τις είχα δει στo site της cort πριν απο κάποιο χρονικό διάστημα...δεν είμαι δυστυχώς 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι είναι special edition της cort, όχι μόνο για το playback.

 

I say go for it.

 

Προκειται πιθανότατα για ένα συνηθισμένο ωραιότατο μοντέλο με κάποια extra όπως το spalted maple καπάκι.

 

 

Για να σου φύγει η απορία, δε ρωτάς και στην ίδια την cort?Δε δαγκωνουνε.Στειλε τους το λινκ και ρώτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα mail στο playback και περιμένω απάντηση.

Το mail της Cort το ξέρετε? γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Όποιος το ξέρει ας μου το πει για να ρωτήσω και εκεί.  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα mail στο playback και περιμένω απάντηση.

Θα περιμένεις ΠΟΛΥ και ίσως να μην πάρεις απάντηση ποτέ. Καλύτερα να τους πάρεις τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου