Προς το περιεχόμενο

Jack Bruce: Led Zep Were Crap


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και για να είμαστε πάλι εντός θέματος, δεν το βλέπω ως διαφορά ανάμεσα στα 2 υπερκγρούπ που μεσουράνησαν στα σέβεντις..... αλλά το σωστό να λέγεται...

 

Όσο θαυμάζεις τον ήχο του Page στα στούντιο άλμπουμ των Zeppelin άλλο τόσο τον μισείς στα live... όχι μόνο σαν να παίζει με σπασμένο χέρι, όχι απλά βρώμικος στο παίξιμο, όχι μόνο απλά λάθη, όχι μόνο χείριστος ήχος (σαν να τρίζουν παραθυλόφυλλα στο βοριά.... μη πω τίποτα άλλο), αλλά και άχρονος και πολύ κάτω των προσδοκιών....

και για να κλείσουμε με τον J.Page, ανδιαμφισβήτητα επιρρέασε εκατοντάδες χιλιάδες κιθαρίστες με το στύλ του και την απίστευτα όμορφη φρασεολογία του, και ενώ έχει παραδεχθεί ότι η τεχνική του σόλο του heartbreaker έχει τρελά λάθη ως σόλο από μόνο του... έδωσε την ιδέα σε κάποιους άλλους να εξελίξουν πιό σύγχρονες τεχνικές.... όπως είπε κάποιος φίλος παραπάνω.

 

Μη φέρει κανείς το παράδειγμα του "The song remains the same" πρόκειται για τρελό remix στο στούντιο έπειτα... μιλάω για τα ανεπίσημα live και τα bootlegs (εκτός επίσημης δισκογραφίας) που έχω εδώ και 19-20 χρόνια στην συλλογή μου. Επιεικώς κρίνονται απαράδεκτοι παικτικά στα live οι Zepp. Όποιος θέλει να περάσει να του δώσω να ακούσει κάποια πράγματα και αν αντέξει πάνω από 10-12 λεπτά τα ξαναλέμε....

 

Ευτυχώς υπήρχε και ο απίστευτος J.P.Jones, και έσωζε σχεδόν πάντα την κατάσταση... ο μοναδικός πραγματικά μεγάλος μουσικός στους Zeppelin, από συνθετική και εκτελεστική άποψη.

 

Βέβαια πάντα θα είναι οι Zepp και ορκίζομαι ότι αν υπήρχε η δυνατότητα (λέμε .. σχήμα λόγου) να τους δώ τώρα live θα πέταγα την σκούφια μου!!!! Για την ατμόσφαιρα? Για να ακούσω έστω και σε μαύρο χάλι τις εκπληκτικότατες συνθέσεις τους? Μοναδικές σε φαντασία feel και σύλληψη ως ιδεών??? Ίσως ναι για όλα αυτά που ήταν οι Led Zeppelin.... μεγάλο κεφάλαιο στην ροκ ιστορία.... υπερεκτιμημένο ή όχι η αλήθεια μου είναι αυτή...

 

Όσο αφορά τους Deep Purple τα λόγια περριτεύουν ... δεν συγκρίνονται με τους Zeppelin παικτικά και live... οι τύποι έγραφαν απίστευτη μουσική στα άλμπουμ και την έπαιζαν ακόμα ομορφότερα στα live. Ο Blackmore πέρναγε πάντα 3-4 ή και 5 κιθάρες στο στούντιο και στο live ο τρόπος παιξιματός του γέμιζε τα κομμάτια απίστευτα όμορφα... σαν μουσικοί (ειδικά η MkII) ήταν πολλές κλάσεις ανώτερες ως μουσικοί.. τι να πρωτοπείς..

 

όταν όλα τα σόλο στα πλήκτρα και στην κιθάρα είναι "τραγουδιστά" και τα σφυρίζεις ακόμα σχεδόν 40 χρόνια μετα, τα λέει όλα.

 

O R. Blackmore έβαλε και τα 4 δαχτυλάκια στην ταστιέρα όταν όλοι οι συγχρονοί του όπως Page, Clapton κλπ, ήταν "μπουζοτριδάχτυλοι"... έφερε δηλάδη το κλασσικισμό στο παίξιμο του ρόκ. Αμέτρητοι κιθαρίστες τον διασκεύασαν και τον μιμήθηκαν έκτοτε.... (λιγότεροι όμως τον Page) ... ο Jon Lord και ο Ian Paice θεωρούνται ακόμα και σήμερα κορυφαίοι μουσικοί. Για τον Blackmore βέβαια δεν μπορώ να πώ το ίδιο, από την άποψη ότι σταμάτησε να μελετά και να εξελίσσεται από το 1978... από εκεί περίπου συνέχιζε να παίζει το όνομά του κιθάρα και όχι ο ίδιος.... στα live δε άρχισε να γίνεται απαράδεκτος και με ελάχιστεσ εξαιρέσεις αρκετά βαρετός.

 

Ένα live των Purple παρ' αυτα δεν συγκρίνεται με ένα live των Zepp από άποψη μουσικότητας και εκτέλεσης των κομματιών.. οι Purple είναι το απόλυτα live superband και οι Zepp try to stay alive on stage....

 

Όσο αφορά το πάνκ, προσωπικά για μένα δεν είναι ρόκ, δεν είναι μουσική.... είναι καθαρά θέμα γούστου... το πανκ έκανε την εκρηξή του για να εκφράσει μία ιδεολογία μια διαμαρτυρία ενάντια σε ένα Βρετανικό κατεστημένο, και προσωπικά δεν ακούω και δεν μου αρέσει η μουσική της διαμαρτυρίας. Το ροκ των Zepp ή των Purple, εξέφρασε γενιές ώς μουσικό ρεύμα εξελισσόμενο μέσα από τη Jazz το Blues και το Rock n' Roll των 60ς, το Hard rock και το χέβυ μέταλ επίσης φυσική εξέλιξη της ρόκ γενικότερα μέσα από νέούς ήχους και νέα δεδομένα για την μουσική. Το πάνκ γεννήθηκε και ψόφησε...

 

Σίγουρα όμως οι οπαδόί του βρήκαν δρόμους και εξέλιξαν ακόμα και αυτό το είδος που κατά την προσωπική μου πάντα γνώμη δεν προσέφερε κάτι στην ρόκ, γιατί πολύ απλά δεν ήταν.

 

Κλείνοντας και για να ξαναμπώ στο θέμα εν κατακλείδι τίποτα δεν είναι crap. Οι Zeppelin ήταν αυτό που ήταν, η απίστευτη μπάντα στο στούντιο, και η μπάντα της γειτονιάς με πολύ ένταση πάνω σε  superstage στα live....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τακη μου το πανκ δεν ειναι βρεττανικη εφευρεση αλλα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ (Iggy Pop,Stooges,Ramones κτλ) η οποια απλα "συνεχιστηκε" στη Βρεττανια με τους Pistols & τους υπολοιπους.

 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το συνολο του πανκ ηταν το ΜΟΝΑΔΙΚΟ αυθεντικα "ροκ" ...πραμα απο τον Χεντριξ και μετα & φυσικα το London Calling του 1979 ο τελευταιος ΡΟΚ δισκος που ηχογραφηθηκε ποτε.

 

Η πεμπτουσια του ροκ ηταν αλλωστε απο την αρχη 2 chords & the truth... ;D & φυσικα ΟΛΗ η ροκ φιλοσοφια απο το 50 που ξεκινησε ΗΤΑΝ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ in fact το τελευταιο που ενδιεφερε τους ροκερς ηταν η...μουσικη ;D ;D

 

Αλλα οπως το βλεπει κανεις... :) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τα γραφει ο Tag

θα διαφωνισω μονο μαζι του για τα Live κ οι Purple μεσα στα λαθοι ο Gillan τις περισσοτερες φορες εκτος κ ο Blackmore χυμαδιο να παιζει οτι νανε(ακομα κ ο ιδιος εχει πει οτι δεν θυματε κανενα του σολο) αλλα ετσι ηταν η εποχη!

θεωρω τους ζεππελιν πολυ πιο ενδιαφερων Live Group(κ εχω ακουσει απειρα bootlegs κ απο τα δυο Group) διοτι τζαμαρανε σαν Group δεν επαιζε μονο σολο ο Page k Οι αλλοι απλα συνοδευαν οπως γινετε στους Purple. αλαζανε ριφ ρυθμους γινοταν χαμος!

οσο για το παιξιμο του Page οπως ειπα κ πριν τον φαγανε τα ναρκωτικα αλλα κ οι τενοντιδες που επαθε....

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω copy to εξαιρετικά δομημένο και με επιχειρήματα , του taq...αλλά είναι πραγματικά η πιο εμπεριστατωμένη άποψη που έχω διαβάσει ποτέ.Χωρίς αφορισμούς και υπερβολές δίνει την πραγματική διάσταση των πραγμάτων.Μόνη ένσταση για τη πορεία του Blackmore από το 1978 και μετά.Κατά τη γνώμη μου στο ''A gypsy' s Kiss'' του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥ Perfect Strangers έχει παίξει ένα από τα καλύτερα solos του.Συνολικά πάντως,ναι δεν εξελίχθηκε από εκείνο το σημείο και μετά.

 

Το Made In Japan , είναι ο ορισμός του Hard Rock , είναι ένα μνημείο της μουσικής , ένα ανεπανάληπτο επίτευγμα που ΔΕΝ θα ξεπεραστεί ποτέ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τακη μου το πανκ δεν ειναι βρεττανικη εφευρεση αλλα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ

 

Kick out the Jaaaaaams ............. m@therlovers  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τα γραφει ο Tag

θα διαφωνισω μονο μαζι του για τα Live κ οι Purple μεσα στα λαθοι ο Gillan τις περισσοτερες φορες εκτος κ ο Blackmore χυμαδιο να παιζει οτι νανε(ακομα κ ο ιδιος εχει πει οτι δεν θυματε κανενα του σολο) αλλα ετσι ηταν η εποχη!

θεωρω τους ζεππελιν πολυ πιο ενδιαφερων Live Group(κ εχω ακουσει απειρα bootlegs κ απο τα δυο Group) διοτι τζαμαρανε σαν Group δεν επαιζε μονο σολο ο Page k Οι αλλοι απλα συνοδευαν οπως γινετε στους Purple. αλαζανε ριφ ρυθμους γινοταν χαμος!

οσο για το παιξιμο του Page οπως ειπα κ πριν τον φαγανε τα ναρκωτικα αλλα κ οι τενοντιδες που επαθε....

 

 

Ο Blackmore έχει δηλώσει ότι δεν θυμάται το solo της studio εκτέλεσης του Child In Time , για αυτό και το έπαιζε πάντα διαφορετικά . Δεν έχει δηλώσει ότι δε θυμάται τα solos του . Άλλωστε το αριστουργηματικό solo του Highway Star πάντα ίδιο το έπαιζε , πώς δεν το θυμόταν ?  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Blackmore έχει δηλώσει ότι δεν θυμάται το solo της studio εκτέλεσης του Child In Time , για αυτό και το έπαιζε πάντα διαφορετικά . Δεν έχει δηλώσει ότι δε θυμάται τα solos του . Άλλωστε το αριστουργηματικό solo του Highway Star πάντα ίδιο το έπαιζε , πώς δεν το θυμόταν ?  8)

 

 

περα απο την κλασικη αλλαγη παιζει οτι νανε παντα!

σε ολα τα τραγουδια! ακουσε απλα τα Live του....(δεν ειναι κακο αυτο αντιθετως εγω το γουσταρω πιο πολυ)

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε το ξερω αλλα τραγουδαει σαν ποζερας Αμερικανος. ;D ;D που η ψυχαρα του GILLAN!

 

 

Δεν συμφωνω ειναι rock icons και καμμια ροκ icon δεν ειναι υπερεκτιμημενη γιατι απλα για να γινει rock icon εχει αποφασισει η ιδια η ιστορια.

Προσωπικα τους βαριεμαι αφορητα (ειδικα τον Κλαφτον ;D) αλλα και αυτοι πηραν αυτο που τους αξιζε .

 

σιγουρα το εκαναν μια και εχουν επηρεασει ουκ ολιγα σχηματα και ειναι και rock icons

κακα τα ψεμματα παικτικα & συνθετικα ηταν καλυτεροι (αν και οι Zeppelin ειχαν εξωφρενικα καλες παραγωγες/ηχογραφησεις ισως λιιιγο ανωτερες απο πλευρας ηχητικης ποιοτητας απο τους Puprle)

 

οχι γιατι δεν ηταν τοσο cool.

 

Μέσα στο μυαλό μου είσαι...

 

Να συμπληρώσω κι εγώ την εξυπνάδα μου! Κακά τα ψέματα, άλλοι έκλεψαν, άλλοι ''δανείστηκαν'', το θέμα είναι πως και οι Zep (προσωπικά το αγαπημένο μου συγκρότημα) και οι Purple (καλώς ή κακώς ποτέ δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα) έχουν κάνει μεγάλα πράγματα στη μουσική... Ας μην τα μηδενίζουμε όλα και ας μην προσπαθούμε να βρούμε το ''τέλειο'' συγκρότημα γιατί απλά δεν υπάρχει. Κλείνω γιατί θα δει κανένας Captain Beefheart αυτά που γράφω και θα με πάρει στο ψιλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιως τι το κουραζουμε?

 

Τhe only band that REALLY mattered were the CLASH!!! ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου