Προς το περιεχόμενο

Μια γνωμη γι'αυτον τον Fender Bandmaster


ZombieTone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρεθηκε μπροστα μου αυτο το κομματι... Μονο το ενα φυσικα. Το πανω...

 

68erbandmasters557ha.th.jpg

 

Fender Bandmaster Reverb '67 :lol: :lol: :lol:

 

Ξερω οτι ειναι τρελη vintagια αλλα τον βρισκω σε πολυ καλη τιμη νομιζω.

Καποια specs...

Ειναι αμερικανικος και χρειαζεται μετασχηματιστη 220V σε 110V. Δεν ξερω αν αυτο μπορει να δημιουργησει καποιο προβλημα στον ηχο. Φανταζομαι πως οχι... Στο σασι ειναι τυπωμενο "46th week of 67" και απο οσο γνωριζω οι silver frame φτιαχνονταν απο τα τελη του '67 ως τα μεσα του '68 οποτε μαλλον ειναι αρκετα νεο απο τη σειρα του. Εχω ακουσει πως οι silver frame αυτης της εποχης ειναι διδυμακια με τους "καλους" blackfaces.

 

Κανει χρηση δυο 6L6GC στην ενισχυση, οπως ο Super Reverb. Προενισχυτικα εχει 2 x 12AX7, 2 x 7025 και 2 x 12AT7.

 

Λοιπον; Τα φωτα σας και τη γνωμη σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα εναν bandmaster 1965 original head.αναλογα με τα ηχεια που θα τον βαλεις να παιξει μπορει να ακουστει σαν super reverb αν τον βαλεις σε 4 x 10 speakers ή και σαν vibroverb αν τον βαλεις σε ενα 15" speaker..

εχει σχεδον ολοιδιο κυκλωμα με αυτους τους ενισχυτες..δεν εχει πολυ Headroom αλλα εχει τα κλασσικα καλα καθαρα ενος fender και παιρνει παρα πολυ καλα οτι πεταλι του βαλεις.ειδικα τα Overdrive πεταλια.

εχει πολυ ωραια μεσεα και ειδικα για Blues μαμαει!!

βεβαια τοση ωρα εγω σου μιλαω για τον δικο μου που ηταν blackface και δεν ειχε και reverb...

του ειχα βαλει 2 groove tubes 6L6!

σε τι τιμη τον βρηκες αν επιτρεπεται; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον βρισκω στα 700 ευρω απ'εξω. Απο Γερμανια συγκεκριμενα.

 

:arrow: takis (Απλα τωρα τα εχω.....:wink: )

 

Ενα θεμα που σκεφτομαι ειναι αυτο που σου ειχα πει και οταν συζηταγαμε και για τον δικο σου οτι δηλαδη δεν ξερω αν θα μου κατσει το παντρεμα με μια καμπινα οτι να'ναι. Αυτο μαλλον θελει ψαξιμο.... Τι μεγαφωνα φοραγαν τα παλια μοντελα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον βρισκω στα 700 ευρω απ'εξω. Απο Γερμανια συγκεκριμενα.

 

:arrow:takis (Απλα τωρα τα εχω.....:wink: )

 

Ενα θεμα που σκεφτομαι ειναι αυτο που σου ειχα πει και οταν συζηταγαμε και για τον δικο σου οτι δηλαδη δεν ξερω αν θα μου κατσει το παντρεμα με μια καμπινα οτι να'ναι. Αυτο μαλλον θελει ψαξιμο.... Τι μεγαφωνα φοραγαν τα παλια μοντελα κλπ...

 

πιστευω αξιζει.ειχα δοκιμασει εναν πριν λιγους μηνες και με ενα οβερντραιβ μπροστα γ^%#@σε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν θα μου κατσει το παντρεμα με μια καμπινα οτι να'ναι. Αυτο μαλλον θελει ψαξιμο.... Τι μεγαφωνα φοραγαν τα παλια μοντελα κλπ...

 

για δες αυτες τις καμπινες που πουλαει ο haar:

 

http://www.haarguitars.nl/test/Index2.htm

 

Πηγαινε πανω δεξια εκει που λεει:specials και μετα αριστερα εκει που λεει 2 x 12

 

γνωμη μου ειναι μαζεψε λιγα λεφτα παρε μια τετοια και βαλε μεσα ή 2 alnico ή 2 ceramic speakers αναλογα με το ποια σου αρεσουν ποιο πολυ!

 

δεν ειμαι σιγουρος με τι ηχεια τους επαιζαν αλλα σε πολλους παλιους Fender ενισχυτες βλεπω οτι εχουν jensen alnico!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια 300αρα δηλαδη η καμπινα αδεια χωρις ηχεια...

 

Ρε συ takis ομως τελειο look η 2x12 cab. Fender look... Ετσι γιατι αμα δε σε φτιαχνει και στο ματι.....

 

Αλλος με τη γνωμη του παρακαλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου