Προς το περιεχόμενο

RS Superpots vs CTS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λιγο-πολυ ολοι εχουμε ακουσει για τα Superpots των RS Guitarworks. Επειδη ειμαι ...πελατης τους, ειπα επιτελους να τα δοκιμασω κι αυτα να δω τι ειναι αυτο που τα κανει τοσο ξεχωριστα, και τοσο ακριβα...    ::)

 

Παραθετω το κειμενο αυτουσιο απο το Site τους για αρχη:

 

These pots are manufactured by CTS specifically for RS Guitarworks. We designed the potentiometers to our specs, which exceed those of the CTS pots that are and have been the industry standard for over 40 years with Gibson®, Fender® etc. The RS Guitarworks "Super-Pot" is made with tolerances that are twice as tight as the normal CTS 500k pots used in even the most expensive Les Pauls® etc. We also had the cheap aluminum shaft replaced with brass for more durability. We chose CTS’s old-school heavy carbon resistance path instead of the inferior silk-screening currently used by many other makers. And perhaps most important, we custom designed the taper specifically for the volume position of electric guitar. Our custom taper gives smooth even response throughout the range of motion. You will not experience any steep drop-offs or uneven taper.

 

Απο πλευρας κατασκευης, εξωτερικα τουλαχιστον, ειναι αρκετα ομοια με τα κλασσικα CTS.

Για να φανουν οι οποιες διαφορες δειτε εδω ενα Superpot μαζι με ενα απλο CTS (αριστερα το απλο, δεξια το Super):

 

http://i11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/Various/Pots_side.jpg

 

Μια εμφανης διαφορα ειναι στον αξονα που εχει ελαφρως διαφορετικο σχημα, καθως και ο "λαιμος" που νομιζω οτι ειναι μερικα χιλιοστα πιο ψηλος στα super (προφανως γι' αυτο βαζουν και δυο παξιμαδια).

 

http://i11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/Various/Pots_shafts.jpg

 

Φυσικα στο κατω μερος οι κωδικοι ειναι διαφορετικοι:

 

http://i11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/Various/Pots_back.jpg

 

Χοντρικα λοιπον ειναι σχεδον ιδια με τα απλα, αλλα δεν θα μπορουσαν να ειναι και πολυ διαφορετικα μιας και ειναι κι αυτα CTS...

 

Πιο πολυ απ' ολα μου κεντρισε το ενδιαφερον το γεγονος οτι (συμφωνα με τα λεγομενα τους) εχουν τροποποιημενο taper το οποιο τα καθιστα καταλληλοτερα απο αλλα για χρηση ως Volume pots.

 

Οποτε ο μονος τροπος να το διαπιστωσω ηταν να μετρησω την αντισταση σε καποια διακριτα σημεια της διαδρομης.

Και για να το πετυχω αυτο χρησιμοποιησα το κλασσικο κουμπι της Strat.

 

http://i11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/Various/VolumeKnob.jpg

 

Χωρισα τη γνωστη διαδρομη 1-10 σε περισσοτερες θεσεις για να πετυχω καλυτερη αναλυση και με το πολυμετρο μετρησα τις τιμες.

 

http://i11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/Various/Multimeter.jpg

 

Για να υπαρχει και συγκριση, στη μετρηση συμετειχαν και δυο απλα CTS (απο Callaham, κρυογενικα κατεργασμενα).

 

Και ιδου τα αποτελεσματα:

 

http://i11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/Various/Values.jpg

 

Οι πραγματικες τιμες των ποτενσιομετρων ειναι φυσικα διαφορετικες, αλλα τουλαχιστον τα δυο απλα CTS ειναι αρκετα κοντα.

 

Με τις τιμες πηρα και τις γραφικες παραστασεις τους (sorry για το αναποδο, αλλα φταιει το Excel ή εγω που δεν το χρησιμοποιησα σωστα :-[ )

 

Η κοκκινη καμπυλη αντιστοιχει στο Superpot, η πορτοκαλι στο CTS των 263Κ και η μπλε σ' αυτο των 258Κ.

 

http://i11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/Various/Graph.jpg

 

Ειναι εμφανες οτι η καμπυλη (taper) του Superpot μοιαζει πιο πολυ με αυτη ενος γραμμικου ποτενσιομετρου, χωρις ομως να ειναι... Ουσιαστικα εχει τρια σχεδον "ευθεια" τμηματα. Αυτο βεβαια δεν ξερω πως μεταφραζεται στην πραξη, γιατι η Strat που θα το φιλοξενησει ειναι διαλυμενη και υποκειται καποιες "μικροβελτιωσεις".

(Εχω παρει κι ενα για την Tele μου, αλλα κι εκεινη ειναι στην ιδια κατασταση προς το παρον...)

Αλλα εχω την υποψια οτι θα επαληθευτουν οι ισχυρισμοι των RS οτι θα εχει smooth even response throughout the range of motion...

 

Οσον αφορα στα κλασσικα CTS βλεπουμε οτι ακολουθουν (με τις φυσικες αποκλισεις) την λογαριθμικη καμπυλη (audio taper), με αυτο των 258Κ να παρουσιαζει τις μεγαλυτερες διαφοροποιησεις.

 

 

Εν αναμονη λοιπον της ακουστικης δοκιμης, με τη θεωρια να επαληθευεται στα χαρτια τουλαχιστον οσον αφορα στο taper και στην strudy κατασκευη.

Οχι βεβαια οτι τα απλα υπολοιπονται... Μια χαρα ηταν, ειναι, και ελπιζουμε να συνεχισουν να ειναι...  :)

 

Το θεμα των "στενων" ανοχων λογικα ειναι "εκ των ουκ ανευ". Παντως τη συγκεκριμενη τιμη την ζητησα εγω και μου την παρειχαν χωρις τιποτα extra χρεωσεις κλπ. (ενω π.χ. ο Callaham χρεωνει αντιστοιχα)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eξαιρετικό ποστ και σε ευχαριστώ για τον κόπο σου, για τον χρόνο που αφιέρωσες και για την προθυμία σου να μοιραστείς μαζί μας τα συμπεράσματα και τις ανησυχίες σου!  :)

 

Είναι πολύ ενδιαφέρον μιας και σύμφωνα με τα παραπάνω, η RS πραγματοποιεί αυτό που υπόσχεται, δηλαδή εξαιρετική απόκριση σε όλες τις θέσεις του διακόπτη, ακόμη και στις πιο χαμηλές. Αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ. Όμως αυτό δεν είναι απαραίτητα και καλύτερο, απλά διαφορετικό. Πχ. τα CTS που επίσης έχω, ακριβώς επειδή δεν είναι τόσο γραμμικά, σου σπάνε μεν τα νεύρα όταν χαμηλώνεις το vol για πιο ήρεμο παίξιμο αλλά αντιδρούν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ στα volume swells!  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαιρετικό ποστ και σε ευχαριστώ για τον κόπο σου, για τον χρόνο που αφιέρωσες και για την προθυμία σου να μοιραστείς μαζί μας τα συμπεράσματα και τις ανησυχίες σου!  :)

 

Thanks!   :)

 

btw, θεωρω οτι τα μελη της "κοινοτητας του ιντερνετ" δεν πρεπει να κρατανε "κρυφα χαρτια" (οσο οι συνθηκες το επιτρεπουν...). Οπως εχουμε την επιθυμια/απαιτηση για δωρεαν info στην ακρη των δακτυλων μας, ετσι καλο ειναι και να κοινοποιουμε και την οποια γνωση.    ;)

 

Πισω στο θεμα μας...

 

Είναι πολύ ενδιαφέρον μιας και σύμφωνα με τα παραπάνω, η RS πραγματοποιεί αυτό που υπόσχεται, δηλαδή εξαιρετική απόκριση σε όλες τις θέσεις του διακόπτη, ακόμη και στις πιο χαμηλές. Αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ. Όμως αυτό δεν είναι απαραίτητα και καλύτερο, απλά διαφορετικό. Πχ. τα CTS που επίσης έχω, ακριβώς επειδή δεν είναι τόσο γραμμικά, σου σπάνε μεν τα νεύρα όταν χαμηλώνεις το vol για πιο ήρεμο παίξιμο αλλά αντιδρούν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ στα volume swells!  ;)

 

Οντως. Το κατα ποσο θα ειναι "καλυτερο" αυτο το volume pot θα το εξακριβωσω συντομα, με την διαφορετικοτητα να παραμενει η μοναδικη σταθερα στην εξισωση...  ;)

 

Τα Volume swells ειναι σιγουρα κατι το οποιο θελω να δοκιμασω. Το εκανα ηδη, αλλα χωρις χορδες και μανικι...  :o

Απλα συνδεσα το βυσμα στον ενισχυτη και εκμεταλευομενος το ...50Hz Hum (αθανατε Leo!!! ;D) προσπαθησα να διακρινω πως "κλεινει" το ποτενσιομετρο!... 

Κατι λιγο καταλαβα, αλλα "ες αυριον τα σπουδαια"...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μωρέ μπράβο όρεξη  ;D

 

Μερικές παρατηρήσεις μια και μου βγήκε το δασκαλίστικο:

1. Τι ακριβώς είναι τα 1.1 και 1.2 και με πόσο ακρίβεια τα "έβαλες" με το χέρι? (Κρίνοντας από το διάγραμμα μάλλον εννοείς 1+1/3, 1+2/3 κλπ.)

2. Το taper του superpot απλά είναι πιο κοντά στο γραμμικό. Ενα απλό γραμμικό μήπως είναι ακόμα πιο "special" από ότι τα superpots?

:)

 

Μπράβο πάντως  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς είναι τα 1.1 και 1.2 και με πόσο ακρίβεια τα "έβαλες" με το χέρι? (Κρίνοντας από το διάγραμμα μάλλον εννοείς 1+1/3, 1+2/3 κλπ.)

 

Σωστα. τα 1.1, 1.2 κλπ ειναι 1+1/3, 1+2/3 κλπ 

Τωρα, οση ακριβεια μπορεις να εχεις "με το χερι και με το ματι", τοση εχω κι εγω στις μετρησεις μου.

Το βασικο ειναι οτι τα κυρια σημεια (δηλαδη 1,2,3 κλπ) ειναι πιο σιγουρα στη σωστη θεση (παρολο που και αυτα ακολουθουν την ιδια "ακριβεια" μιας και ειναι εξισου "με το χερι και με το ματι"). Το θεμα ειναι οτι οπου και να καθησει ο δρομεας η τιμη ειναι δεδομενη και η απολυτη συμμετρια ισως ειναι αχρηστη εδω, μιας και πιο πολυ μας ενδιαφερει το πληθος των σημειων (για καλυτερη αναλυση), παρα η ακριβης βαθμονομηση της διαδρομης.

 

Το taper του superpot απλά είναι πιο κοντά στο γραμμικό. Ενα απλό γραμμικό μήπως είναι ακόμα πιο "special" από ότι τα superpots?

 

Μαλλον οχι γιατι εφοσον εχουμε να "ελεγξουμε" λογαριθμικο μεγεθος, ενα απολυτα γραμμικο taper δεν θα λειτουργησει καλα.

Η καμπυλη του RS μου μοιαζει σαν audio αλλα με 3-4 σημεια...  ;D

 

 

Μπράβο πάντως  :)

 

ευχαριστω δασκαλε!  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κι από μένα alderbody ;)

 

Ερώτηση (ψιλο-ασχετη): γιατί υπάρχουν CTS pots που είναι πιο σκληρά (ως προς το πόσο εύκολα γυρίζουν) από άλλα; Το έχετε παρατηρήσει αυτό κι εσείς;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κι από μένα alderbody ;)

 

Ερώτηση (ψιλο-ασχετη): γιατί υπάρχουν CTS pots που είναι πιο σκληρά (ως προς το πόσο εύκολα γυρίζουν) από άλλα; Το έχετε παρατηρήσει αυτό κι εσείς;

 

Ευχαριστω!...  btw, ωραιο avatar!...    ;)

 

Aυτο με τα πιο σκληρα CTS ειναι μαλλον θεμα επιλογης του προμηθευτη.  ???  :-\

 

Κι εγω οσα εχω απο RS ειναι αερινα, ενω π.χ. αυτα τα "κρυωμενα" του Callaham θελουν καμια 20αρια ανοιξε-κλεισε για να μαλακωσουν (καπως). Και μετα απο λιγο που θα ξανακρυωσουν, παλι θελουν ...πενσα για να γυρισουν!  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Aυτο με τα πιο σκληρα CTS ειναι μαλλον θεμα επιλογης του προμηθευτη.   ???   :-\

....

 

Ή ίσως απλό, λαϊκό, inconsistency της παραγωγής.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ίσως απλό, λαϊκό, inconsistency της παραγωγής.  :)

 

Δε νομίζω...Μιλάμε για διαφορές "μέρας με τη νύχτα", όχι για μικροδιαφορές.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου