Προς το περιεχόμενο

RS Superpots vs CTS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ή ίσως απλό, λαϊκό, inconsistency της παραγωγής.  :)

 

παντως καποτε που ειχε πεσει στα χερια μου ενα "data sheet" για CTS ποτενσιομετρα, καπου θυμαμαι οτι ανεφερε την rotating torque (ή καπως ετσι) ως χαρακτηριστικο. Δηλαδη τη "δυναμη" που χρειαζεται για να περιστραφει ο αξονας.

 

Ισως τελικα να υπαρχουν κατηγοριες "σκληροτητας" στα CTS...  ???  ???  ???

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις;

 

DSC05237.jpg

 

Ωραίος κι ο ενισχυτής και τα πετάλια ε;

;D ;D ;D

 

Πιο πολυ μ' αρεσε η κουρτινα!...  ;D  ;D  ;D

 

 

αντε με 'γεια!  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαιρετικο και ακρως επιστημονικο. (συν τοις αλλοις αποδεικνυει οτι οι κιθαριστες μπορει να φρικαρουν μπροστα σε περισσοτερα απο 2 κουμπια, αλλα αμα ειναι να αναλυσουν τον ηχο τους μπορουν να επεξεργαστουν σε 3 λεπτα τα δεδομενα του CERN  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D)

 

Μπραβο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαιρετικο και ακρως επιστημονικο. (συν τοις αλλοις αποδεικνυει οτι οι κιθαριστες μπορει να φρικαρουν μπροστα σε περισσοτερα απο 2 κουμπια, αλλα αμα ειναι να αναλυσουν τον ηχο τους μπορουν να επεξεργαστουν σε 3 λεπτα τα δεδομενα του CERN  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D)

 

Μπραβο.

 

χεχε...  Thanks!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ο ορος λεγεται "operation torque" και μετραται σε Nm*m.

 

Αλλα το γιατι καποια CTS ειναι πιο σκληρα απο αλλα, ακομα δεν εχω σιγουρη απαντηση.

 

(μολις επικοινωνησα με την CTS. Για να δουμε αν θα απαντησουν.....)

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα το γιατι καποια CTS ειναι πιο σκληρα απο αλλα, ακομα δεν εχω σιγουρη απαντηση.

 

Πάντως, επειδή προσωπικά χρησιμοποιώ αρκετά το Volume της κιθάρας, έχω ξενερώσει με τη σκληρότητα που έχουν τα CTS pots που έχω βάλει (ως "αναβάθμιση") στη strat μου, σε βαθμό που σκέφτομαι να "επιστρέψω" στα Alpha pots μου, τα οποία γυρνούσαν ΣΦΑΙΡΑ!!!! ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σε βαθμό που σκέφτομαι να "επιστρέψω" στα Alpha pots μου, τα οποία γυρνούσαν ΣΦΑΙΡΑ!!!! ;D

 

...i wouldn't  ;)    Οπως και να'χει το πραμα, τα CTS ειναι καλυτερα ποιοτικα απο τα Alpha.

 

Επισης, δεν ξερω αν τα Alpha εχουν σιγουρα Carbon παστα, ενω τα CTS εχουν.

 

Αλλα θα συμφωνησω οτι τα πολυ σκληρα Pοts ειναι σπαστικα ιδιως οταν προσπαθεις να τα γυρισεις βιαστικα πανω στο παιξιμο. Για preset φαση δεν εχεις προβλημα, ισα ισα που ειναι και πολυ σταθερα και δεν προκειται να τα γυρισεις κατα λαθος.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+4 το καρμα του alder! :D

απιστευτο ποστ!

ευχαριστουμε πολυ!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου