Προς το περιεχόμενο

RS Superpots vs CTS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H CTS μου απαντησε και εριξε φως στο σκοτεινο ζητημα που ταλαιπωρησε και ταλαιπωρει εκατομμυρια κιθαριστες ανα τους αιωνες...  :D

 

Δειτε τι γραφει:

 

 

Turning torque specs are normally determined by the original requester.  This is, if Fender asks me to design a new product for them, they may tell me they want a specific torque.  Same with Gibson, Peavey and other manufacturers.

 

Torque is also determined on construction itself or where it is actually used on the guitar.

 

Pinky controlled torque must be fairly light, however if pot is mounted somewhere that adjustment is made in warmup / tuning, light torque may not be necessary.

 

Any dual type products are going to be harder to turn then single section units also.

 

Basically, it's determined when original purchaser engineers product.

 

Regards,

 

Ron

 

αν και αυτο το regards με παραξενεψε λιγακι ;D , βασικα επιβεβαιωσε αυτο που ειχα στο μυαλο μου. Οτι δηλαδη η "δυσκολια" περιστροφης ειναι ελεγξιμη και κατ' απαιτηση του ενδιαφερομενου.

 

Μου ειπε μαλιστα να του στειλω τους κωδικους απο τα CTS μου και θα μου βρει την original torque spec. (εκτος λεει, αν εχω τιποτα CTS απο τα 60's οπου δεν θα μπορουσε να με βοηθησει  ;D)

 

φυσικα εστειλα και περιμενω να δω...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άρα, όταν αγοράζουμε online, είναι δύσκολο να ξέρουμε αν θα μας έρθει μαλακό ή σκληρό pot, μιας και κανείς δε γνωρίζει/αναγράφει την turning torque value...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, όταν αγοράζουμε online, είναι δύσκολο να ξέρουμε αν θα μας έρθει μαλακό ή σκληρό pot, μιας και κανείς δε γνωρίζει/αναγράφει την turning torque value...

 

Δεν θα χανουμε τιποτα ομως να ρωτησουμε τον e-εμπορο, γιατι αν τα εχει παρει κατευθειαν απο τη CTS θα πρεπει να γνωριζει. Το πολυ πολυ ζηταμε κωδικους και τους στλνουμε στη CTS για ...αναγνωριση!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά alderbody κρύβεις μια Νικολούλη μέσα σου. Εύγε νέε μου.

Κάτι 500ρια cts που τσίμπησα πρόσφατα είναι αρκετά σκληρά, σε σημείο που να σκέφτομαι να πάρω alpha από guitarfetish, νόμιζα ότι τον έχουν πάρει κλπ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά alderbody κρύβεις μια Νικολούλη μέσα σου. Εύγε νέε μου.

Κάτι 500ρια cts που τσίμπησα πρόσφατα είναι αρκετά σκληρά, σε σημείο που να σκέφτομαι να πάρω alpha από guitarfetish, νόμιζα ότι τον έχουν πάρει κλπ.

 

 

;D  ;D  ;D  θενκσ!

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jim http://www.wcrguitar.com/Wiring_kits.html πουλαει ποντεσιομετρα που μπορεις να παραγγειλεις ποσο σκληρα θες να γυρναει.

 

Τα RS Superpots τα εβαλα στη Warmoth LP και ειμαι ευχαριστημενος απο το πως καθαριζει η κιθαρα. Δε ξερω βεβαια ποσο ωφειλεται στα ποντεσιομετρα, στους πυκνωτες και μαγνητες αλλα το αποτελεσμα RS Superpots/Capacitors + WCR Goodwoods ειναι πολυ καλο. Τουλαχιστον οι μαγνητες δικαιολογουν την ακριβη τιμη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RS Superpots/Capacitors + WCR Goodwoods

 

αυτοι οι συνδυασμοι ειναι σιγουρη επιτυχια!

 

O Jim παλιοτερα συνεργαζοταν πιο στενα με τον Roy (RSg), αλλα απ'οτι φαινεται το σκεφτηκε πιο εμπορικα πλεον και τα δινει μονος του.

 

Γενικως εχει αναβαθμιστει απο One-man-show σε πιο οργανωμενη "μπιζνα".

 

Το θεμα ειναι οτι οι μαγνητες του ..."πετανε"!  ;)

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και φρεσκα νεα κατευθειαν απο τη CTS...

 

Τα ποτενσιομετρα του Callaham ειναι αγορασμενα απο την Allparts για την οποια εχουν κατασκευαστει. Αρα, αν δεν σας ενδιαφερει η κρυογενικη κατεργασια που κανει ο Bill παρτε τα απο την Allparts. Αυτοι βεβαια δεν γνωριζω αν δινουν τιμες κατα παραγγελια.

 

Και για την ιστορια, η ροπη για τα συγκεκριμενα ειναι μεταξυ 1,4 και 2,8 mN*m.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου