Προς το περιεχόμενο

Έχω €600 - Σουβλάκια η gear?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σου προτεινα την audio control  1 tis native instruments που εχει  μακραν τον καλυτερο απο καρτες τις κατηγορια της...(peripou 240 euro)

--το axiom 25 της maudio to opoio ειναι κοντρολερ και καταπληκτικο κλαβιε. (165 euro) h to 49 (240 euro) το οποιο τα εχει...ολα..!!κκαι pad controllers..

 

--μικροφωνο se 2200 περιπου 180 euro.

  μεχρι τωρα συνολο περιπου 600 ευρω.

 

 

ηχεια εχεις??αν οχι και δεν μπορεις να δωσεις αλλα χρηματα αντικατεστησε το κλαβιε και δωσε λιγα παραπανω να παρεις τα  tascam vl5a.oxi akoystika se prvth fash.protimhse hxeia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ευχαριστώ για την πρόταση musictech !

 

Γενικά έχω gear (τα βασικά) αλλά θέλω more  ;D

κλαβιέ, ηχεία κτλ .. υπάρχουν όλα.

 

Αυτό που πραγματικά χρειάζομαι από controllers είναι κάτι για drums (korg η akai) και κάτι με πολλά knobs για να μαζεύω τα synthia.. μάλλον Behringer BCR-2000 is the best εδώ.

 

Για κάρτα άμα είναι να πάω σε audio control  1 τότε καλύτερα να πάω στην duet όπως αρχικά σκεφτόμουν ... αλλά δεν θα μου φτάσει..

 

Για mic δηλαδή προτιμάς se 2200 αντί nt2A?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι...και της sontronics to stc-2 to οποιο σε καποιο τεστ που εκανα με εναν φιλο σε καποιο στουντιο face to face me  πολυυυυ ακριβοτερο μικροφωνο(της ταξης των 2500 ευρω..) το κοντραρε στα ισα..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι καθώς έχουμε μεγάλες εξελίξεις!

Καταρχήν δεν έχω πάρει ακόμα τίποτα και εύστοχη η μεταφορά του Superfunk ... 1 ταβέρνα, 2 αγώνες στη TV με φίλους (delivery) και μια ποικιλία από έξω και πήγα στα 450.

Ευτυχώς όμως πληρώθηκα από μια ξεχασμένη δουλειά και πήγα στα 700  ;D ;D ;D

 

Στο θέμα μας,

 

Πρώτον είδα την νέα προσφορά της Native Instruments για την Audio Kontrol 1 (παίρνεις δωρεάν absynth η massive η pro53 η fm8)

Δεύτερον, πρόσθεσαν και το cubase LE στην λίστα των περιλαμβανομένων software.

 

και έχουμε.

Έχω σκοπό στο μέλλον να αναστήσω το laptop που κοιμάται από τότε που πούλησα την 410φγ και να πάρω οπωσδήποτε το absynth.

Ακόμα έχω κάτι παλιά project σε cubase τα οποία θέλω κάποια στιγμή να τα ξανανοίξω (αλλά τώρα δεν έχω cubase)

 

Συμπέρασμα.

Παίρνοντας την Audio Kontrol 1  έχω 3 στα 3

και πουλώντας και την 2η Maudio ένα 100αρι (delta192) μαζί με αυτά που γλυτώνω απο absynth έρχεται τσάμπα.

 

Τώρα για το θέμα ποιότητας musictech κανόνισε... σε εμπιστεύομαι αν και γενικά όλοι λένε τα καλύτερα (για την τιμή) οπότε δεν υπάρχει θέμα.

 

Τέλος μένουν 450. Η πάω σε RME 400 να τελειώνω με κάρτες η παίρνω mic-hp και δεν χρωστάω πουθενά.

 

Όπως καταλάβατε είναι θέμα περισσότερο ψυχολογικής υποστήριξης ... και τύχης (αν έχει ακούσει κάποιος για μια καλή προσφορά και το σφυρίξει).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφειλω να πω οτι τωρα....με μπερδεψες τελειως..!!

Γιατι χρειαζεσαι και ....2η καρτα ηχου??

 

τι εξοπλισμο ΑΚΡΙΒΩΣ διαθετεις τωρα???ολα μας ξεφουρνιζεις και καινουργια πραγματα..... :o :o :o :o

Πες μας ακριβως τι εχεις ηδη και τι Ακριβως θες να κανεις γιατι ισως σου προτεινουμε και λυσεις που....δεν τις φανταζεσαι.... ;) ;) ;)

 

Εχε παντως στο μυαλο σου οτι η rme fireface 400  δεν εχει ιδιους  converters me tin fireface 800....εχω κανει μια πολυ μεγαλη ερευνα σχετικα με καρτες ηχου-convertors-clocks κ.τ.λ. την οποια θα βαλω συντομα σε καποιο νεο θεμα και....ολοι θα εκπλαγειτε...!! ;D ;D ;D ;D

 

 

 

πες μας ομως οπως σου ειπα τι ακριβως θες να κανεις για να ...σου προτεινω και καποιες εναλλακτικες...μην βιαστεις να αγορασεις τιποτα..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

musictech συμφωνώ ότι σας μπέρδεψα, sorry  :-X

 

Δεν θα πω τι τράμπες έκανα, τι πούλησα και τι έμεινε γιατί θα σας μπερδέψω ακόμα περισσότερο.. Θα πω μόνο τι έχω τώρα και τι θέλω να κάνω.

 

Υπάρχει ένα pc που φοράει μια pci maudio delta 192 και ένα laptop που τώρα δεν φοράει τίποτα.

Όλα 'πάνε και έρχονται' σε έναν allen & heath 464 και από εκεί στα genelec 8040.

 

(το μέγιστο που χρειάζομαι προς το παρόν είναι 1 κιθάρα, 1 φωνή, 2 synth. και πήγαινε έλα στον Allen όπου είναι συνδεδεμένος και ο DJ εξοπλισμός)

 

Αυτό που θέλω είναι

να ανεβάσω την ποιότητα στο conversion με κάτι σταθερό (που δεν θα φεύγει από το 'μονοθέσιο' studio) ΚΑΙ

να ξανα-οργανώσω σε δεύτερη φάση το laptop για εξωτερικές ηχογραφήσεις και DJ sets.

(Φυσικά θέλω και ακουστικά για production, mic, extra controllers και ένα σωρό.. αλλά δεν είναι ανάγκη να τα πάρω με την μία)

*Αν πάρω μία αρκετά καλή κάρτα (πχ rme400) δεν πρόκειται να την κουβαλάω έξω. Γιαυτό συζητάω για 2.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχας να πουμε οτι με το mixer(allen...) poy διαθετεις δεν προκειται να εχεις ποτε και πολυ καλο ηχο....δεν φημιζονται για τον ηχο τους...

sets θα χρειαστεις μια πολυ σταθερη καρτα...Επισης μην θεωρεις οτι η fireface 400 εχει καλυτερο ηχο απο την native instruments...h καινουργια μ-audio profire φοραει καλυτερους κονβερτορεσ απο την rme(ena apomeno montelo απο αυτο της rme..)...kai εχει σιγουρα καλυτερες προενισχυσεις...

  Αυτο που προτεινω λοιπον ειναι να παρεις μια καρτα με πολλες εισοδους-εξοδους,να βαλεις πανω σε αυτην ολο τον εξοπλισμο σου...ετσι κερδιζεις κατ'αρχας σε ηχο γιατι αποφευγεις την allen,extra καλωδια ,συνδεσεις κ.τ.λ...πουλας λοιπον την allen και σου μενουν και χρηματα...mia τετοια πολυ καλη καρτα ειναι η foccusrite saffire pro 10,26 kai 40...προτεινω να την περιμενεις λιγο την τελευταια μιας και θα εχει κ dsp mixer k router....εχουν πολυ καλη ποιοτητα ηχου και προενισχυσεις..φορανε ιδια τσιπ με καποια μοντελα apogee kai exουν poly καλο signal path.Ayteς ξεκινανε απο 330 περιπου ευρω.Το πλεονεκτημα στο μοντελο me to adat ειναι οτι αργοτερα μπορεις να αναβαθμισεις και αλλο την ποιοτητα σου βαζοντας πανω εναν πολυ hi-end convertor χωρις να αλλαξεις καρτα,αυξανοντας και τις διαθεσιμες εισοδους-εξοδους..Το ιδιο βεβαια μπορει να γινει κ με το spdif,απλα ετσι περιοριζεσαι στα 2 καναλια...

Δεν βλεπω επισης τον λογο να μην κουβαλας αυτη την καρτα και στο Live....an exeiς οποιοδηποτε...κολλημα θα προτεινα να παρεις λοιπον και την native instruments για τα live...η οποια θα σε βολεψει γιατι λειτουργει και σαν controller ;) ;) ;)

  Ακομα και ετσι θα σου βγει πιο...φθηνα το πακετο....!!θα πουλησεις και την 192.... ;) ;)

 

 

 

**Μην θεωρεις οτι η rme εχει καλυτερο ηχο απο τis focusrite saffire pro...μονο απο τις προ ομως και οχι απο τις απλες  saffire.Exoyn αλλους convertors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

musictech ομολογώ ότι έπαθα shock για το ότι  οι Allen δεν φημίζονται για τον ήχο τους (τουλάχιστον για club mixer). Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Αν το πεις αυτό πχ. στην Αγγλία θα σε πάρουν με τις πέτρες  (θα μου πεις πολύ σωστά, ότι αν δεν παινέψουν το σπίτι τους αλίμονο τους) :p

 

Γενικά δεν θέλω να την πουλήσω γιατί θα χάσω πολλά και εκτός αυτό, τα ενσωματωμένα vcf θα είναι πολύ δύσκολο να τα βρω αλλού. (εκτός αν πάρω πάλι την εξωτερική μονάδα της ίδιας εταιρίας).... Άσε που μετά πως θα μιξάρω τα βινύλια μου?  ;D

 

Απλά μπορώ να αλλάξω την συνδεσμολογία να μη περνάει από εκεί κανένα σήμα που είναι για production. (καθαρά DJ χρήση) και να στείλω μόνο ένα send/return στην κάρτα για τα sets.

 

Με τις focusrite είχα κακές εμπειρίες στο παρελθόν χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι αξιόλογες κάρτες (απλά τις έχω πάρει από φόβο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου