Προς το περιεχόμενο

Eλληνικά πετάλια κιθάρας στο εξωτερικό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την όποια εμπειρία έχετε για την κίνηση στο εξωτερικό, τι γνώμη έχετε για την δραστηριότητα γύρω από τα ελληνικά κιθαριστικά πετάλια (http://www.jampedals.com και http://www.crazytubecircuits.com/) εκτός της ημεδαπής;

 

Αφορμή για την ερώτηση αυτή στάθηκε ένα θρεντ που ανοίχθηκε χτες από έναν τύπο πάνω στα πετάλια του Jam σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού, στο οποίο έσπευσα να δώσω την (αντικειμενική μεν, θετικότατη δε) γνώμη μου, και που με την ευκαιρία ανέφερα και αυτά του Electrictabs. Δεν σας λέω ποιο γιατί αν δουν πολλούς να ποστάρουν "για την Ελλάδα ρε γαμώτο", πιστεύω ότι περισσότερο κακό θα κάνει παρά καλό. Οι γνώστες παρακαλώ ας συμμεριστούν τις ανησυχίες μου.  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχώς αγνοώ τι συμβαίνει έξω με τα ελληνικά πετάλια, σε ότι όμως αφορά την εδώ παρουσία τους είναι θε-τι-κό-τα-τη, τουλάχιστον για τα jam pedals (που γνωρίζω καλά μιάς και έχω πολλά).

Ευχομαι να πηγαίνουν καλά και στο εξωτερικό, μιας και το αξίζουν.

(έχεις δίκιο που δεν έβαλες το λινκ, εύκολα μπορεί να γίνει το άσπρο-μαύρο!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δυστυχώς απο όσο έχω δει απο internet αλλά και απο μαγαζιά, δεν έχω πετύχει πουθενα jampedals, πόσο μάλλον του electrictabs.Ισως θέλουν λίγη παραπάνω προώθηση, και αφου είναι πάρα πολύ καλά πετάλια,γιατί όχι?

 

Κοιτάζοντας και τους dealers του JAM δεν είδα κανένα σε UK (που είναι πολύ μεγάλη αγορά κακά τα ψέματα), ίσως αξίζει να γίνει μια προσπάθεια, ίσως με μαγαζιά τύπου JAM guitars ή Vintage and Rare London/Bath κλπ που ασχολουνται με high end προιόντα.

 

(Και ίσως λίγο πρήξιμο προς Guitarist μεριά για κανα review του dynassor πχ, ε?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα περιοδικά δεν χρειάζοντε πειθώ για να κάνουν reviews, τους στέλνεις ενα press release με το προϊόν και τους ενημερώνεις ότι θα λάβουν δείγμα για review.

 

Άλλο που δε θέλουν, το ίδιο...τσιτάκιες είναι με εμάς τους gasωμένους  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζοντας και τους dealers του JAM δεν είδα κανένα σε UK (που είναι πολύ μεγάλη αγορά κακά τα ψέματα), ίσως αξίζει να γίνει μια προσπάθεια, ίσως με μαγαζιά τύπου JAM guitars ή Vintage and Rare London/Bath κλπ που ασχολουνται με high end προιόντα.

 

(Και ίσως λίγο πρήξιμο προς Guitarist μεριά για κανα review του dynassor πχ, ε?)

 

Πολύ σωστά! Eιδικά το Guitarist φιλοξενεί πετάλια από όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου, από τα πιο μέινστριμ Boss και τα πιο φτηνά κινέζικα μέχρι τα πιο κουφά και άγνωστα. Αν και δεν θα περιοριζόμουν σε ένα αλλά σε τρία, μιας και κάνουν reviews από τριάδες αρκετά συχνά (πχ. Τubedreamer, Dynassor και Waterfall).

 

Και όσον αφορά στην αγορά της Μεγάλης Βρετανίας, εδώ και μερικά χρόνια ασχολούμαι με την περίπτωση των DAM pedals (ένα γράμμα απέχει από τα JAM!!!) που τα φτιάχνει ένας τύπος με τη γυναίκα του κάπου κοντά στο Γιόρκ, και που λόγω της σωστής προώθησης (σπανιότητα, τρελό και ολίγον τι ηλίθιο hype, λίστες αναμονής ενός-ενάμισι έτους κλπ) έχουν τρομερή επιτυχία. Αυτό σαν offtopic για να σημειώσω ότι αν και κορεσμένη από πετάλια, είναι μια αγορά που έχει πολλά περιθώρια διείσδυσης (Χώστα παλι σε βλέπω), όπως και σε άλλες χώρες βέβαια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο σιγουρο ειναι οτι αξιζουν μια θεση κ στο εξωτερικο αυτα τα πεταλια γιατι περα απο την ποιοτητα τους κ τον καταπληκτικο τους ηχο κ τα δυο παιδια ειναι αριστοι επαγγελματιες!

 

παντως ο Telegun εχει κανει το ντου εδω κ καιρο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ο Telegun εχει κανει το ντου εδω κ καιρο!

 

απ' οτι ξερω η φημη του εχει "περασει και τον Ατλαντικο"...    ;)  (τουλαχιστον οσον αφορα στους ενισχυτες του)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έχοντας ακούσει τα πετάλια της Crazy Tube μπορώ αβασάνιστα να πω ότι, όχι μόνο αξίζουν να έχουν μια θαυμαστή πορεία στην παγκόσμια αγορά, αλλά ότι είναι και πολύ προτιμότερα από διάφορους κλώνους που έχουν κατακλύσει την αγορά, και πουλάνε χαζο-mojo.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ακούσει τα πετάλια της Crazy Tube μπορώ αβασάνιστα να πω ότι, όχι μόνο αξίζουν να έχουν μια θαυμαστή πορεία στην παγκόσμια αγορά, αλλά ότι είναι και πολύ προτιμότερα από διάφορους κλώνους που έχουν κατακλύσει την αγορά, και πουλάνε χαζο-mojo.

 

+1000

 

Κι εγώ είμαι πολύ περίεργος να δοκιμάσω το πολλά υποσχόμενο "Ziggy" του "δικού μας" electrictabs...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Κι εγώ είμαι πολύ περίεργος να δοκιμάσω το πολλά υποσχόμενο "Ziggy" του "δικού μας" electrictabs...

 

Φίλε elavd, αυτό που μου φάνηκε εμένα εντυπωσιακότατο ήταν το Echo Rush. ΑΝΕΤΑ κατατροπώνει τα 9 στα 10 delay που κυκλοφορούν.

 

Το σημαντικό όμως είναι ότι η προσπάθεια είναι "αυθεντική", δεν προσπαθεί να κοροϊδέψει κανέναν προσφέροντας άλλον έναν κλώνο του Tubescreamer, κόστους κατασκευής 30 ευρώ, χρεώνοντάς τον όσο ένα μικρό αυτοκίνητο...  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου