Προς το περιεχόμενο

Eξοπλισμός -συνδέσεις, για DIY Home Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας! Χαιρετώ την παρέα!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας !! --- (το έχω κάνει εικόνα και σας το έχω επισυνάψει .για να μη χαθείτε στο κείμενο)

Θα πω δύο λόγια πρώτα..

Είμαι μουσικός ηχογραφώ , κάνω μίξεις etc etc.. και στήνω κάτι σαν home studio.

Οι ηχογραφήσεις που κάνω είναι κυρίως με φυσικά όργανα.

Με κερδίζει όλο και περισσότερο  ο αναλογικός ήχος..και για όσους θα ξέρετε ήδη  είναι μια μαύρη τρύπα που όλο σε ρουφάει ..και τη τσέπη σου !!!!!

Έχω έναν άλφα  εξοπλισμό ήδη, όπως θα δείτε στην εικόνα, τα υπέρ απαραίτητα δηλαδή. 

Όσο ασχολούμαι με τις ηχογραφήσεις τόσο μου δημιουργούνται ανάγκες, και επειδή δεν θέλω να ξοδεύω σε πράγματα που ίσως να μην χρειάζομαι, ζητάω τη βοήθεια σας!

Είμαι σε ένα σημείο που χρειάζεται να επενδύσω κάπου (στην εικόνα θα καταλάβετε που) ..εδώ θα ήθελα τα πολύτιμα φώτα σας !!

Δε θα πώ άλλα ,να μην κουράζω.

Οποιαδήποτε πληροφορία , είναι πολύτιμη !

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !!!

 

Home Studio (Arial)-2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μπορεις να επεκτεινεις την καρτα που εχεις με κατι τετοιο

 

 https://www.thomann.de/gr/focusrite_clarett_octopre_542893.htm?shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjJ9&reload=1

 

 

 Μπορεις επισης να σκασεις φραγκα για την RME, θα ειναι φραγκα που θα πιασουν τοπο. Αντιθετα το να παρεις μια αναλογικη κονσολα της συμφορας, δε βλεπω τι νοημα μπορει να εχει. Εχεις παρει αναλογικο outboard, γραφεις πηγες με αυτο, δινεις το χρωμα σου, και μετα τις εχεις σε ψηφιακο περιβαλλον για τη μιξη σου. Ετσι δουλευουν πλεον και σε μεγαλα project. Να μιλαγαμε για καμια κονσολαρα να πω ναι, αλλα σε μικρουλα και φτηνουλα κονσολιτσα 😆 πoιο το νοημα;

 

 Αν παντως επιμενεις να εισαι αναλογικος, θα πρεπει και βαλεις και αναλογικο πολυκαναλο στο παιχνιδι, διαφορετικα θα πρεπει να μιξαρεις τις ( πολλαπλες) εξοδους απο την καρτα ηχου σου. Το να μπλεξεις ετσι ειναι επιπονο ακομα και αν ειχες πολλαπλασιο budget. Αν οντως θελεις τον vintage αναλογικο ηχο, σε φτηνη ομως εκδοση που δεν μπορω να φανταστω οτι τη θελει καποιος αλλα whatever, go ahead.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γνώμη μου είναι ότι το φθηνό αναλογικό είναι χειρότερο από ένα digital setup, από θέμα audio fidelity.

καταλαβαίνω απο τα λεγόμενά σου όμως ότι σου αρέσει η διαδικασία του αναλογικού, δηλαδή να έχεις μπροστά σου μηχανήματα να παίζεις. δεκτόν.

 

σε κάθε περίπτωση, ο κονβέρτορας (κάρτα ήχου) είναι το σημείο στην αλυσίδα που θα ακούσεις τη μεγαλύτερη διαφορά. μην πάρεις αναλογικά μηχανήματα χωρίς να έχεις καλό conversion.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην περίπτωση που δεν θες να μπλέξεις με υπολογιστή (έχεις τους λόγους σου), τότε παίρνεις ένα πολύ καλό multitrack hard disk recorder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί το θέλεις τόσο πολύ το αναλογικό, από την στιγμή που το κέντρο σου είναι κάρτα ήχου σε pc.

Έτσι κι αλλιώς ψηφιοποιείται το σήμα από την στιγμή που γράφεις σε pc (αν κατάλαβα σωστά), οπότε μόνο στα χαρτιά θα είναι το αναλογικό του πράγματος.

 

Αυτό που σου έγραψε ο @Slew Rate για καλούς κονβέρτορες, έχει να κάνει με την ποιότητα μετατροπής του σήματος από αναλογικό σε ψηφιακό και από ψηφιακό σε αναλογικό, μια διαδικασία που έτσι κι αλλιώς την περνάει το σήμα σου όταν δουλεύεις με κάρτα ήχου σε υπολογιστή.

Οπότε αφού έτσι κι αλλιώς το σήμα σου θα γίνει ψηφιακό και μετά πάλι αναλογικό, νομίζω ότι τσάμπα ταλαιπωρείσαι να ψάχνεις "αναλογική αγνότητα" σήματος.

  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογικό ήχο δεν θα έχεις γιατί δεν γράφεις αναλογικά (δηλ.σε ταινία).

Το outboard gear που έχεις αρκεί στο να δώσει έναν πιο "ζεστό χαρακτήρα" στις μίξεις σου.

Μη πάρεις κονσόλα εκτός και αν μιλάμε για καμμία Neve ή SSL....

  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση !

Φίλε Χναρακη, δεν είπα ότι θέλω να αφήσω το ‘’pc’’.

 

 Ίσως μάλλον να μη το έθεσα σωστά εγω..

 

Θα χρησιμοποιήσω τη φράση του φίλου Superfunk για να κάνω διευκρίνιση :

 

μου αρέσει ο ζεστός χαρακτήρας του αναλογικού και αυτό θέλω προσδώσω στις ηχογραφήσεις μου μέσα από αναλογικό hardware. —— κάπου εδώ , σκέφτηκα αν μπορεί να αποδώσει ‘’κάτι’’ μια μικρή αναλογική κονσόλα μίξης . Αν έχει νόημα, με την ιδέα να μπορώ να ηχογραφήσω τύμπανα με 3-4 mic (το πολύ)

 Και κάπου εδώ να συμπυκνώσω το ζήτημα

 

..επειδή πρόκειται να πάρω και άλλο σταφ από analog gear ,

Με ποιον τρόπο θα έχω τη δυνατότητα να μπορώ να τα προσθέσω συνδεσμολογικά ,με την κάρτα ήχου που ήδη έχω (Apollo twin x) ?

        ———με την δυνατότητα πάντα να τα χρησιμοποιήσω σαν chain (μιας και γράφω mono και ένα ένα τα όργανα - μπάσο,κιθάρες ,κρουστό ,ντέφι etc etc..) αλλά και μεμονωμένα (τύπου γράφω το μπάσο και θέλω να το περάσω μετά μέσα από ένα gear )


Φιλε manosx , οκ, σε πιάνω ..και εν συνεχεία με την απάντηση του φίλου fusion gtr & Slew Rate

Να πάρω μια rms και ένα patchbay να κοτσαρω και 4 preamp   ή την βγάζω καθαρή με μια focusrite σαν extension πάνω στη δική μου ?

 

 

Επεξεργασμένο από fragrance
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βλεπω λιγο να πελαγοδρομεις αναμεσα σε ουτοπιες.

Τι αναλογικοτητα οταν ολα στο τελος ειναι ψηφιακά?

Τι θες τοσα outboard αναλογικα αφου γραφεις ενα ενα οργανα?

Ουτε καν adat extension δεν χρειάζεσαι.

 

Παντως αν παρεις, υπαρχουν και φτηνοτερες λυσεις πχ ada8200

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απο μικροφωνα, monitor και ηχοδιαμορφωση εισαι φουλ κομπλε; Αν ναι, παρε και καποια εξτρα καναλια εφοσον σου ειναι απαραιτητα, ειτε με αλλη καρτα ηχου ειτε με ενα expansion σαν αυτο που σου εβαλα, και γραψε τις αλμπουμαρες σου, μην το κουραζεις παραπανω, ετσι και αλλιως η συνθεση και η ενορχηστρωση ειναι το κλειδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου