Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικά καλώδια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο Line6 είχες δει? Εγώ πήρα το sennheiser από Ελλάδα 165 ευρώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος... Έχει και di έξοδο οπότε έλυσα όλα μου τα προβλήματα σχεδόν... Ο ήχος τολμώ να ομολογήσω ήταν λίγο πιο ΠΡΙΜΟΣ και με περισσότερη ατάκα από ότι με τα καλώδια (κάτι rockable των 15 ευρώ) που χρησιμοποιούσα... Πολύ μεγάλη ευκολία...

Πριν δυο μηνες απεκτησα το Line6 G30 και το χρησιμοποιώ στα Live: καμία διαφορά στον ήχο σε σχέση με τα καλώδια που χρησιμοποιούσα (οκ, δεν ηταν boutique) και μεγάλη ευκολία στην σκηνή. Εαν διαθέτει κάποιος τα χρήματα, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένα θα σου πω.

Για μπάσο βάλε Shakti Stones.

Θα με θυμηθείς.  ;) :P

 

:o :o :o :o

 

http://www.shakti-innovations.com/audiovideo.htm

 

ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ! ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ! ΚΛΑΙΩ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ένα δειγματάκι για να ακούσετε αν αξίζουν οι διαφορές ή όχι.

Τα καλώδια είναι 1) Vovox link protect A350 (73€) και 2) Klotz stevens signature (28€)

Τα συμπεράσματα δικά σας.

υγ. Το vovox είναι το "απλό", δεν είναι το Sonorus.

Με την ευκαιρία, αν κάποιος έχει κανένα ανάλογο συγκριτικό θα μας διαφώτιζε αν ανέβαζε δείγμα.

VovoxVsKlotz.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Καλημερα!Ξεθαβω αυτο το θεμα για να ρωτησω αν ΚΣερει κανενας που μπορω να βρω στην Αθηνα το καλωδιο Sommer Spirit xxl με neutric βυσματα η αν υπαρχει καποιος απο τον οποιο μπορω να τα προμηθευτω και να τα φτιαξω μονος μου.Ευχαριστω!(αν εχετε να προτεινετε και καποιο αλλο καλωδιο εξισου καλο και στο ιδιο περιπου κοστος (30ε το τριμετρο) με βυσματα neutric ακομα καλυτερα!Ευχαριστω!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!Ξεθαβω αυτο το θεμα για να ρωτησω αν ΚΣερει κανενας που μπορω να βρω στην Αθηνα το καλωδιο Sommer Spirit xxl με neutric βυσματα η αν υπαρχει καποιος απο τον οποιο μπορω να τα προμηθευτω και να τα φτιαξω μονος μου.Ευχαριστω!(αν εχετε να προτεινετε και καποιο αλλο καλωδιο εξισου καλο και στο ιδιο περιπου κοστος (30ε το τριμετρο) με βυσματα neutric ακομα καλυτερα!Ευχαριστω!

 

Διαβάζοντας θετικές εμπειρίες συμφορουμιτών, είχα μιλήσει με την P.A. Solutions και είχα φτιάξει ένα 2m κι ένα 3m, γύρω στα 40 € όλα. Sommer και Neutrik. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, δεν έχω λόγο να μη στους προτείνω. Μου είχαν κάνει και delivery μάλιστα!

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Εarendil σ ευχαριστω.36 γιουργια 2 τριμετρα sommer spirit xxl με neutric βυσματα.Εφυγε ηδη η παραγγελια.Το απογευμα θα ειναι ετοιμα.Το παιδι που μιλησα ευγενεστατο και εξυπηρετικοτατο. (Βγηκαμε και γειτονες!!!)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Θα πώ και εγώ την ιστορία μου με τα καλώδια και πώς μου φύγαν τα μαλλιά ! D Μέχρι τώρα δεν μπορώ να πω οτι έδινα και μεγάλη σημασία στα καλώδια δηλαδή έδινα άλλα κατέληξα να παίζω με ότι καλώδιο έβρισκα μπροστά μου..

  Πριν μερικές μέρες αποφάσισα να αγοράσω έναν καλό μαγνήτη B voice για το μπουζούκι μου και μαζί αγόρασα και εναν προ ενισχυτή, ώστε να εχω περισσότερες χροιές και reverb στο όργανο ώστε μελλοντικά να πάρω ενα active stage monitor και να παίζω στο στουντιακι μου..  Που λέτε  έρχεται ο προενισχυτής αρπάζω δυο καλώδια στο ενα μαγνήτης - προενισχυτής και αρπάζω και ενα απο τα φθηνά του θωμά αυτά τα snake τα χρωματιστά  και συνδέω το return με τον pre, ξεκινάω παίζω παίζω.. όλα καλά αλλα  μολις εκανα τρέμολο ειδικά στις ψιλές παιδια  ενα ΧΑΟΣ  λες και επαιζε παλαιολογου ενα πράγμα να  παραμορφωνει του κερατά !  Ρε  λέω τι φταίει αρχίζω  ρυθμισεις κοντρα ρυθμισεις  ΤΙΠΟΤΑ !!! 

Λεω θα εχει πρόβλημα ο μαγνήτης η βγήκε μουφα ο προενισχυτης  δε παίζει.. , Αρπάζω ενα ποιο επώνυμο καλώδιο οχι τίποτα ιδιαιτερο και το κουμπώνω απο τον active μαγνήτη του μπουζουκιού και κατευθείαν στο  return του peavey και είδα το φως ! Παίρνω χαμπάρι μετά οτι την δουλειά μου την κάνουν τα καλώδια  και ψάχνω ενα sommer με neutric  που ειχα φτιάξει 6 μετρο το κουμπώνω  επάνω και το σήμα άρχισε να ρέει άφθονο  αφου μικροφόνιζε στα 3 μέτρα και οι ψηλές καθάρισαν  ΣΟΚ! μιλαμε μου εφυγαν τα μαλλιά και άντε στην κιθάρα ρε παιδιά δεν φαίνεται και τόσο , όποιος θέλει να δοκιμάσει καλώδια ας τα βαλει σε μπουζούκι μέσω προενισχυσης όμως!, οχι καρφί σε τελικό η σε κονσόλα και να παίξει διπλο-χορδο τρέμολο κάτω ψηλά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ένα δειγματάκι για να ακούσετε αν αξίζουν οι διαφορές ή όχι.

Τα καλώδια είναι 1) Vovox link protect A350 (73€) και 2) Klotz stevens signature (28€)

Τα συμπεράσματα δικά σας.

υγ. Το vovox είναι το "απλό", δεν είναι το Sonorus.

Με την ευκαιρία, αν κάποιος έχει κανένα ανάλογο συγκριτικό θα μας διαφώτιζε αν ανέβαζε δείγμα.

 

Τυχαία έπεσα πανω στο θέμα και άκουσα το συγκριτικό σου, οπως το ακουω στον εξοπλισμο μου δεν ακούω ξεκάθαρες διαφορες. Από περιέργεια εσύ ακους; ή καποιος άλλος;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που άκουσα εγω παντως, ειναι οτι το  Klotz ειναι  πιο σαφες και ελαφρα πιο πριμο απο το Vovox.

 

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου