Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικά καλώδια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε  από Αθήνα  mogami  ή evidence  (τα  evidence  είναι με το πλέξιμο από έξω  και  δεν είναι  καθόλου εύκαμπτα  να σου πω την αλήθεια, αλλά  είναι και  Γ#$%  τα καλώδια), τα  Mogami  εξίσου ποιοτικά  και πιο  φθηνά.  Για βύσματα  τα  Neutric χρησιμοποιώ,  βέβαια  είναι λίγο γουρούνια στο μέγεθος  οπότε απαιτούν και χώρο  στη πεταλιερα σου,  αλλιώς  βάζεις  κανένα  καλό  flat γωνιακό ή  GL.  Τα παραπάνω  κοστίζουν  αρκετά,  έκτος και αν τα φτιάξεις  μόνος σου που θα γλυτώσεις  αρκετά (προϋπόθεση κολιτιράκι – και ένας μετρητής)

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην μπερδευουμε KLOTZ με KLOTZ γιατι πηγα και πηρα μερικα μετρα για να φτιαξω ενα καλωδιο και ζητησα οτι καλυτερο ειχε στον Νακα και μου εδωσε ενα KLOTZ που ειναι για KLOTZιες με 1.30€ το μετρο (κατι που με παραξενεψε αλλα το δοκιμασα). Ε λοιπον σε σχεση με ενα αρχαιο KLOTZ που ειχα το καινουριο εξαφανιζε τα πριμα ενω το παλιο σκυλι. Η διαφορα τους ειναι οτι το ενα ηταν Instrument cable και το αλλο super duper high special και δεν θυμαμαι τι αλλο εγραφε. Αυτα για να μην μπερδευτουν καπιοι. Τωρα παρηγγειλα απο θωμα μερικα μετρα απο αυτο με τα 7.90 € το μετρο ελπιζωντας οτι θα ασχοληθω μετα απο καιρο παλι με καλωδια.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλφαβητικά για να μην παρεξηγηθώ...

Belden 9778, Canare GS-6/GS-4, Evidence Melody, Gepco GL-20, Klotz AC-106 (και το La Grange για το όνομα ;D), Mogami 2524 και το Sommer το ΧΧL αλλά είναι δύσκαμπτο και με κουράζει. Όλα καλά είναι. Και άλλα πολλά....

Τα George L ΔΕΝ τα μπορώ.

 

Ένα ζευγάρι Neutrik, GLS, G&H, Switchcraft, ένα καλό καλάι, σοβαρό κολητήρι, θερμοσυστελλόμενα για strain relief (πολύ σημαντικό) και η μυρωδιά του φρεσκοψημένου καλάι το Σάββατο πρωί.  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει αυτό εδώ και η διαφορά με απλά καλώδια είναι η μέρα με τη νύχτα.Αλλά πρέπει να παίζει ρόλο και το μικρό του μήκος.

 

http://www.thomann.de/gr/vovox_sonorus_protect_a100_klikli.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά τιμής του όμως σε σχέση με απλά καλώδια είναι η μέρα με τη νύχτα της

μεθεπόμενης μέρας :P Αν έχουμε ποιοτικό εξοπλισμό βεβαίως θα αξίζει να φτιάξουμε

και μερικά καλά καλώδια αλλά όχι και 50 ευρώ το μέτρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απο οτι καλωδια εχω δοκιμασει εγω μου αρεσαν πιο πολυ τα vovox, λογω καθαροτητας, ευκρινειας και συχνοτικης αποκρισης. κατα καποιο τροπο η καθε κιθαρα ακουγοταν οπως ειναι..

 

τα george l μου αρεσουν για πεταλιερες, αλλα για live κιθαρα-ενισχυτη, τελικα σε βαθος χρονου δεν τα βρισκω τοσο αξιοπιστα οσο καλωδια με κανονικη κολληση και βυσμα. επιβιορθωνονται πολυ ευκολα αλλα για χρηση σε λαιβ θελω να ειμαι σιγουρος για την καλη κατασταση του καλωδιου. αν παρεις παντως για μακρυ καλωδιο προτιμησε το .255 γιατι δεν διπλωνει και ειναι πολυ πιο ευχρηστο.. φερνει ο ντουκας στην ελλαδα george l αλλα σε τιμη ακριβη συγκρινομενη με αμερικη..

 

τελευταια φορα παντως ειχα αγορασει καλωδια απο αυτο το site, λογω τιμων και καλου feedback

 

http://stores.ebay.com/Pro-Audio-LA-So-Nice-Cables?_fcid=80&_jgr=0&_localstpos=&_sid=628156&_stpos=&gbr=1

 

παντως συμφωνω με το παραπανω σχολιο. το καλο καλωδιο ειναι σημαντικο, αλλα για μενα κατι γυρω στις τιμες των george l δηλ γυρω στα 25-30 ευρω για τετραμετρο καλωδιο και βυσματα αρκει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........αλλά όχι και 50 ευρώ το μέτρο...

Όχι ότι δεν υπάρχουν και με πολλαπλάσια αυτής της τιμής καλώδια αλλά ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ουσιαστικός λόγος για αυτά τα χρήματα.

Τα απαραίτητα specs καλύπτονται και με 5-6€/μ. Τα υπόλοιπα είναι για να λέμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω καταλήξει σε 2 καλώδια που πραγματικά αφήνουν τον ήχο της κιθάρας να περάσει...

 

Το ένα είναι elixir με επίχρυσα βύσματα, χοντρό γκρι καλώδιο που κόστισε περίπου 30 ευρώ τα 3 μέτρα και 50 ευρώ τα 6 μέτρα. Διαύγεια σε όλο το φάσμα της κιθάρας.

 

Το άλλο είναι ένα planet waves, 6μετρο, αυτό με το διακόπτη που μπορείς να αλλάζεις κιθάρες στη μέση ενός live χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τίποτα εκτός του κουμπιού on-off που βρίσκεται πάνω στο βύσμα. Ακόμα πιο καθαρός ήχος, που όμως μου ακούγεται ξερός/σκληρός, οπότε μάλλον μόνο για live θα το χρησιμοποιώ λόγω ευκολίας και μήκους. Κόστος 23 ευρώ από θωμά.

 

Αγαπημένο μου τελικά το elixir, από Λογοθέτη (δεν είχα κοιτάξει αλλού στο νετ να συγκρίνω τιμές). Μουσικό καλώδιο, γλυκαίνει τον ήχο ενώ αφήνει τα κρυστάλλινα καθαρά να περνάνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου