Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικά καλώδια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ έχω καταλήξει σε 2 καλώδια που πραγματικά αφήνουν τον ήχο της κιθάρας να περάσει...

...

Μουσικό καλώδιο, γλυκαίνει τον ήχο ενώ αφήνει τα κρυστάλλινα καθαρά να περνάνε....

 

Πρέπει να διορθωθεί αυτό γιατί είναι κάτι που επαναλαμβάνεται. Δεν υπάρχει "γνήσιος ήχος της κιθάρας" στην περίπτωση της ηλεκτρικής. Αυτός όσον αφορά τον ηλεκτρικό τομέα (ας αφήσουμε τα ξύλα κλπ) διαμορφώνεται από το εκάστοτε κύκλωμα μαγνήτες - καλώδιο - ενισχυτής - μεγάφωνο, με τα επιμέρους τμήματα να έχουν την εμπέδησή τους αλλά χωρίς να ξεχνάμε ότι εξακολουθούν να αποτελούν αναπόσπαστο τμήμα ενός κυκλώματος. Σύμφωνα με τις χωρητικότητές του, τα resonant peaks του κλπ. άλλοτε τονίζονται πρίμα, άλλοτε μεσαία, άλλοτε και τα δυο, άλλοτε αφαιρούνται κοκ. Δεν "αφήνεται" ή "εμποδίζεται" κάτι να περάσει. Κι εμένα πχ. μου αρέσει το Sommer και το Klotz αλλά επειδή ακριβώς ακούγονται όπως ακούγονται, και όχι επειδή πχ. περιέχουν καραμέλες που καθαρίζουν το λαιμουδάκο των κιθαρών μου...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πριν απο 2 χρονια ψαχνωντας για κατι ανθεκτικο-ποιοτηκο κατεληξα σε αυτο

http://store.daddario.com/category/146464/Circuit_Breaker_Series

δεν εχω παραπονο απο αντοχη οκ.

απο ποιοτητα ηχου δεν το εχει και τοσο πολυ το αυτι μου.

αλλα δεν ειδα και πολλοι να τα σχολειαζετε.

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα "φτηνα" καλωδια προτεινω mogami με neutric βυσματα.

 

Απο τα ακριβα προτεινω Analysis Plus. Θα συνιστουσα οποιονδηποτε εχει επενδυσει ενα μεγαλο ποσο σε εξοπλισμο (κιθαρα-πεταλια-ενισχυτης) να το δοκιμασει (a/b test με οποιοδηποτε αλλο) και να κρινει αν αξιζει τα χρηματα του (μιλαμε για το καλωδιο που φευγει απο τη κιθαρα μιας κ παιζει το μεγαλυτερο ρολο).

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα "φτηνα" καλωδια προτεινω mogami με neutric βυσματα.

 

Απο τα ακριβα προτεινω Analysis Plus. Θα συνιστουσα οποιονδηποτε εχει επενδυσει ενα μεγαλο ποσο σε εξοπλισμο (κιθαρα-πεταλια-ενισχυτης) να το δοκιμασει (a/b test με οποιοδηποτε αλλο) και να κρινει αν αξιζει τα χρηματα του (μιλαμε για το καλωδιο που φευγει απο τη κιθαρα μιας κ παιζει το μεγαλυτερο ρολο).

 

Έχω ένα δίμετρο. Είναι φοβερό. Η κιθάρα ακούει αλλιώς το χέρι, αποκτά δυναμικές.

 

Στην άποψή σου λοιπόν, +880 (δηλαδή +1000 μείον τα 120 που μου στοίχισε, αν δεν με απατά η μνήμη μου).  ;)

 

Κατά τα άλλα με 20-25 € υπάρχουν πολύ καλά καλώδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ποιοτητα ηχου δεν το εχει και τοσο πολυ το αυτι μου.

αλλα δεν ειδα και πολλοι να τα σχολειαζετε.

 

τι... ποιοτητα ηχου να εχει ρε αρχηγε μου ενα...καλωδιο?....αν εχει καλη θωρακιση,χαμηλο θορυβο και χαμηλο capacitance....καλο θα'ναι.... ;D  αν δεν εχει ....το πετας και παιρνεις ενα που να εχει,κατα τη γνωμη μου παραπανω απο 25 ευρω για καλωδιο 3 μετρων  ειναι απλα πεταμενα λεφτα,παντως ,στην περιπτωση που εισαι ο ..Μπατμαν.. ;D,πηγαινε και δοκιμασε και πανακριβα καλωδια και αν οντως ακουσεις κατι που να σου αρεσει περισσοτερα..αγορασε τα ..δημοκρατια εχουμε & κανεις δεν σε εμποδιζει... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει αυτό εδώ και η διαφορά με απλά καλώδια είναι η μέρα με τη νύχτα.Αλλά πρέπει να παίζει ρόλο και το μικρό του μήκος.

 

http://www.thomann.de/gr/vovox_sonorus_protect_a100_klikli.htm

 

That's the good stuff!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χτες πάλι τεστ καλωδίων κάναμε....

Το καλύτερο ήταν της Firebird.

A ρε SF δε με έφτιαξες με την καλύτερη κιθάρα αλλά και με το καλύτερο καλώδιο (το είχε ο Τάκης μέσα στην θήκη δώρο...)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς?

Ότι η δομή ενός καλωδίου είναι συγκεκριμένη.

Τα υλικά που το απαρτίζουν συγκεκριμένα.

Αντε να είναι ακριβότερο γιατί έχει (που δεν έχει) teflon σαν διηλεκτρικό (μην πάμε στα ακουστικά ωφέλη και αν υπάρχουν).

Άντε να είναι ακριβό γιατί έχει (που δεν έχει) καθαρό ασήμι. To επάργυρο με copper core είναι σύνηθες και σε φθηνότερα καλώδια. Για να μην πούμε τι επιπτώσεις έχει στο purity η σύνθεση δύο υλικών στον ίδιο αγωγό (ο οποίος όπως διατείνονται είναι και high purity). Ίσως η "λαμπρότητα" του επάργυρου είναι που δίνει την ψευδαίσθηση της καθαρότητας.

Άντε να είναι λίγο ακριβότερο γιατί έχει (που δεν έχει) ultra special connectors

Άντε να είναι ακριβότερο γιατί έχει ιδιαίτερη πλέξη (litz με ξεχωριστή μόνωση) που θέλει ιδιαίτερο setup.

Και το capacitance (75 pF/m) είναι οκ.

Η "κάλτσα" του είναι generic και φθηνή.

Έχει απλώς ξεχωριστό αγωγό που έχει το δικό του μπλεντάζ (πέρα από το overall) για τη γείωση. Και χέστηκε η Φατμέ μες στο Γεντί Κουλέ. Και να έπαιζε ρόλο, παίζει μόνο στη γείωση/θόρυβο.

Προς τι λοιπόν τα €50 ανά μέτρο παρακαλώ;

 

Σύγκρινε τα υλικά με αυτό εδώ http://shop.klotz-ais.com/quickorder/artikelpdf/AC110__e.pdf και πες μου γιατί είναι 20 φορές επάνω το Vovox.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου