Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικά καλώδια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και πες μου γιατί είναι 20 φορές επάνω το Vovox.

 

Γιατι εχει ωραιο καλυμμα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν λίγες μέρες έφτιαξα μόνος μου κάποια καλώδια για την κιθάρα, χρησιμοποιώντας σχετικά φτηνά καλώδια και επίσης φτηνά βύσματα (υποτίθεται ότι ήταν επίχρυσα...)

Έπαθα κυριολεκτικά πλάκα από την κακή επίδραση που είχαν στον ήχο... Η κιθάρα έχασε πάρα πολλές υψηλές συχνότητες και ο ήχος έγινε ξαφνικά μουντός. Δοκίμασα για σύγκριση κάποια άλλα που είχα φτιάξει με σχετικά καλύτερο καλώδιο και βύσματα Neutrik και ο ήχος ήταν "η μέρα με τη νύχτα"!!

καλα τοσο κουλαδι εισαι?

καλαι στισ ενωσεισ χρησιμοποιησεσ???

επισησ εστρεψεσ τα καλωδια αναμεταξυ τουσ ωστε να μην εχεισ παρεμβολεσ>>>>βζζζζζζζζζζ<<<<<<

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τοσο κουλαδι εισαι?

καλαι στισ ενωσεισ χρησιμοποιησεσ???

επισησ εστρεψεσ τα καλωδια αναμεταξυ τουσ ωστε να μην εχεισ παρεμβολεσ>>>>βζζζζζζζζζζ<<<<<<

ςτισ ενώςεισ τι άλλο θα μπορούςε να βάλει;

Πωσ θα μπορούσε να ςτρέψει τα καλώδια μεταξύ τουσ;

Αν είναι με δύο αγωγούσ, έχουν ςε κοινό περίβλημα και τα δύο καλώδια, αν είναι ομοαξονικά......πως?

 

Για αυτοθωράκιση χωρίς μπλεντάζ σε interconnect, έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις στο παρελθόν (hi fi) αυτή την πλέξη (εδώ είναι καλώδιο ηχείου αλλά το βαλα για να δείτε την πλέξη)

image_preview

Και στα ηχεία..

TP+in+TP+Cable+Cat6.jpg

Μου χε φύγει ο τάκος ......  ;D

Αλλά γίνεται φθηνά (με CAT5) και με καλά αποτελέσματα.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τοσο κουλαδι εισαι?

καλαι στισ ενωσεισ χρησιμοποιησεσ???

 

Ωπα ρε μεγαλε!!!!!

Καλάι εβαλες ή το εφτυσες για να κολλησει;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει 50 ευρώ το μέτρο, το μονόμετρο έχει τόσο. Το 3αμισάρι έχει 95 ευρώ και το 6άρι 138€ (23€/m).

Όμως αφού δεν το έχεις ακούσει όπως καταλαβαίνω γιατί είσαι τόσο κατηγορηματικός?

Πάρε το καλώδιό σου, κάνε μια βόλτα από το guitar store που το έχουν τα παιδιά για demo στα όργανα και τους ενισχυτές και δοκίμασέ το.

Μετά βρίσε όσο θέλεις.  ;D

 

υγ. Έχω ιδιαίτερη σχέση με την vovox γιατί έχουμε καλωδιώσει το στούντιο κατά 50% με τέτοιο μικροφωνικό έτοιμο και το πήραμε και σε πολύ καλή τιμή (11.2€/m)

Δεν είναι "εξωτική" η τιμή του και πιστεύω ότι προσφέρει ακουστική απόλαυση σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Στο στούντιο έχουμε και άλλα καλά καλώδια και φθηνά (klotz mc5000, mogami 2549) και ακούω από πρώτο χέρι τις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δεν έβρισα. Έχω την εντύπωση ότι έδωσα επιχειρήματα για την αμφισβήτησή μου.

β) Το έχω ακούσει. Καλό καλώδιο όντως αλλά όχι και τίποτα τρομερό που να δικαιολογεί το κόστος. Προσωπικά δεν είδα και τρομερές διαφορές από τα XXL και κάποια Diy που είχα και με τα οποία τα συνέκρινα. Αλλά εγώ είμαι εγώ κι ακούω (αν ακούω) αλλιώς από άλλους.

γ) Και €23 το μέτρο μου φαίνονται πάρα πολλά.

δ) Αν σε κάνει ευτυχισμένο και νομίζεις ότι αξίζει τα λεφτά του και τα διαθέτεις, πίστεψέ με δεν μου πέφτει απολύτως ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να αμφισβητήσω αυτήν την αγορά.

 

Θα μου επιτρέψεις όμως να διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το κόστος τους

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω καλωδια για να συνδεσω μια εξωτερικη καρτα ηχου (lexicon omega) με studio monitor ηχεια fostex..αν μπορει καποιος ας στειλει κανα λινκ η ας μου πει για να τα ζητησω απο κανα μαγαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού το έχεις ακούσει δεν έχω ΚΑΜΙΑ ένσταση για την γνώμη σου και την σέβομαι πάρα πολύ.

Απλά αν δεν το είχες ακούσει, η απλή παράθεση τεχνικών επιχειρημάτων θα μου ακουγόταν ελαφρώς ανούσια.

Χαίρομαι που σου άρεσε και συμφωνώ πως είναι λίγο Overpriced, αλλά όταν (προσωπικά) κάτι μου κάνει κλικ (σπάνια πια) βάζω το χέρι στην τσέπη και ας είναι άδεια. ;D (μην νομίζεις ότι το "φυσάω" δηλαδή) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα μου επιτρέψεις όμως να διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το κόστος τους

 

 

Recovering former audiophile? Αφτο ινε; ;D

 

On topic: Ποιοτικο καλωδιο για μενα ειναι αυτο που οταν το συνδεσω στον ενισχυτη βγαινει ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Recovering former audiophile? Αφτο ινε; ;D

Εκεί να δεις τι γίνεται.

Τα €50 το μέτρο είναι τα οικονομικά του πανεριού.

$3000 το μέτρο είναι καλά; http://www.msshifi.com/crazy-super-insane-sales/audioquest-wel-signature-72v-dbs-ic-1m-rca.html

Μεταχειρισμένα βέβαια για να μην μας πιάσουν και τον κώλο, ε;

 

On topic: Ποιοτικο καλωδιο για μενα ειναι αυτο που οταν το συνδεσω στον ενισχυτη βγαινει ηχος.

Υπερβάλλεις λίγο (έως πολύ).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου