Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικά καλώδια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...εγω πάντως έχω να πω πως τα monster απο πλευράς αντοχής δεν είναι ότι καλύτερο.Για τον ήχο ξέρετε τι λένε

"γούστα είπε η μαιμού και έφαγε το σαπούνι"

endrix was a tweaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα MONSTER ουτε να τα βλέπω δεν θελω εχουν τεραστια αντισταση & μπασαρουν τον ηχο παρα πολυ.

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά το γεγονός ότι τα Monster δίνουν δυνατότερο σήμα απ'τα George L's (στο ίδιο μήκος καλωδίου) δε σημαίνει ότι είναι καλύτεροι αγωγοί, άρα έχουν μικρότερη αντίσταση; Δεν είμαι κανένα αστέρι στη φυσική, οπότε μπορεί να κάνω λάθος.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα George L εχουν ΣΙΓΟΥΡΑ τη χαμηλότερη αντίσταση απο ολα τα καλώδια στο εμποριο περιπου 20 PICOFARAD/FEET (τουλαχιστον 4-10 φορες κατω απο αυτη των Rock Monster αποτι θυμαμαι σε ενα παλαιοτερο συγκριτικο τεστ που ειχα διαβασει) αυτο ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ πολύ αν χρησιμοποιήσεις το ιδιο μηκος Monster & george l και ακούσεις την ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ διαφορα στα ΠΡΙΜΑ & την ευκρίνεια που δινουν τα george l προσωπικα διαφορα στην ενταση δεν ακουσα,παντως γενικα η αγωγιμότητα εχει περισσότερη σχεση με την ευκρίνεια παρα με την ενταση τουλάχιστον απο οτι εχω καταλάβει :wink:

 

διαβασε αυτο το πολυ ενδιαφερον αρθρο απο τον εφευρέτη των george l

 

http://www.billlawrence.com/Pages/Connector_Cable.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια να μην ξεχναμε οτι πολλοι κιθαριστες ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ αυτο το Treble roll of που πολλα καλώδια με υψηλη αντίσταση δημιουργούν..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με picofarad δεν μετράμε resistance (αντίσταση) αλλά capacitance.

 

Τα κουτιά των καλωδίων γράφουν μερικά πραγματάκια πάνω αλλά γενικά ισχύει:

Low resistance : Σε όλα τα σύγχρονα καλώδια αυτό θεωρείτε δεδομένο. Υψηλή αντίσταση έχει ως αποτέλεσμα απώλειες στην ένταση του σήματος.

Low capacitance : όσο λιγότερη τόσο καλύτερα, μεγαλύτερη ευκρίνεια στον ήχο (όπως προαναφέρθηκε).

Oxygene –free και διάφορες λοιπές ιδιότητες, μπορεί να έχουν χρησιμότητα σε κάποιες εφαρμογές αλλά δεν αφορούν διόλου τα καλώδια κιθάρας.

 

All and all αυτά μου φέρνουν κατά νου συζήτηση με σπασίκλες. :oops: :roll:

Πάω να ξαναπαίξω με τον μικρό Κύριο "Ring Modulator" που έτσι και αλλιώς δεν τον ενδιαφέρει αν χρησιμοποιώ καλά καλώδια ή όχι...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

 

 

 

 

 

 

 

 

...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

 

 

 

 

 

 

 

...γιατί ότι και να του βάλεις θα βγάλει και γαμώ τους θορύβους!!! :twisted: :lol: :lol: :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με picofarad δεν μετράμε resistance (αντίσταση) αλλά capacitance.

 

εχεις δικιο capacitance (χωρητικοτητα) ενοούσα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Προ ημερών έφτιαξα μερικά κομμένα καλώδια του ξάδερφου και τα έβαλα στο RIVERA για να τα δοκιμάσω....

Ήρθε το πρώτο σοκ μόλις άλλαξα καλώδιο, από ένα απλό του Thommann σε ένα Monster Cable.... Moυ έπεσε το σαγώνι κυριολεκτικά. Δεν ήθελα ως τώρα να πιστέψω ότι τα καλώδια επηρρεάζουν τόσο πολύ τον ήχο.... μέχρι που το άκουσα με τα αυτιά μου

 

Τεστ λοιπόν να δω τι αυτιά έχω.... και εγώ και ο ξάδερφος.

Πρώτα μάζεψα διάφορα καλώδια, από αυτά που έχουν δώρο οι Epiphone, κάτι Fender Vintage, ένα παλιό φτιαγμένο από εμένα καλώδιο, ένα Κλοτζ, ένα μονστερ κι ένα που είχε μέσα η φαϊρμπερντ (Gibson Custom).....

Βάζω πρώτο το Epiphone και εισπράττω μια ρούχλα, μια μουντίλα...... έξω γρήγορα, στο κουτί του Champion 600 αν μείνω ποτέ.

Το fender ήταν πιό λαμπερό και ο ήχος ήρθε δυνατότερος.

Το φτιαγμένο έπαιζε σχεδόν το ίδιο με το πρώτο (παει κι αυτό στο κουτί).

Κουμπώνω το Klotz κι ώπα νά που ήρθε και διαύγεια στα αυτιά μου και αρκετά δυνατότερος ήχος (και από το Fender)

Bάζω το Μονστερ και ο ήχος παρέμεινε διαυγέστατος αλλά η ένταση μεγάλωσε κι άλλο.

Τέλος έβγαλα το καλώδιο της Firebird και το κούμπωσα κι αυτό η ένταση μου φάνηκε ότι έπεσε ελάχιστα αλλά γέμισε μουσική ο τόπος η διαύγεια του ήταν το κάτι άλλο.....

 

Στο ρεζουμε λοιπόν, το να αλλάζεις μαγνήτες, μεγάφωνα κλπ κλπ χωρίς να έχεις καλό καλώδιο είναι σαν να κάνεις μπάνιο, να αλλάζεις παντελόνι χωρίς να αλλάζεις σώβρακο.

 

Πείτε λοιπόν καλώδια από που ? και ποιά ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ρεζουμε λοιπόν, το να αλλάζεις μαγνήτες, μεγάφωνα κλπ κλπ χωρίς να έχεις καλό καλώδιο είναι σαν να κάνεις μπάνιο, να αλλάζεις παντελόνι χωρίς να αλλάζεις σώβρακο.

 

ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑ!!!

Πολύ πετυχημένο!!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου