Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Εpiphone Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Eπειδή οι επιλογές των μαγνητών και οι συνδυασμοί τους είναι πραγματικά ατελείωτοι, θα μπορούσες να έχεις πιο συγκεκριμένες προτάσεις αν μας έλεγες σε ποια στυλ μουσικής σε ενδιαφέρει να κινηθείς και μέχρι πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις.

 

Οι Seymour Duncan πάντως είναι μια δοκιμασμένη λύση στις Les Paul, και οικονομικά και ποιοτικά ανήκουν σε μια μέση κατηγορία. Συνήθως στις κορεάτικες κιθάρες η αλλάγή μαγνητών είναι ενδεδειγμένη και αποτελεί ένα σημαντικό upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για πολλούς παίχτες π.χ. οι low output μαγνήτες θεωρούνται must!

(...και όχι μόνο γι'αυτούς που παίζουν καθαρά.)

Ετσι +1000. Εγω πάντως είδα μεγάλη διαφορά με τους rockinger συν το γεγονος ότι εχουν 4 καλώδια και μπορείς να τους σπλιτάρεις και να έχεις πολλες επιλογες πλέον.

Σε όσα lespaulοειδή έχω ακούσει τους paf ,είναι άψογοι, ακόμα και σε Gibson .

 

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω τους Alnico σε μια Gibson SG και δεν μπορω να πω οτι μου αρεσουν..πριν τουσ βαλεις δοκιμασε τους μην φας καμια ξενερα..και μην ξεχνας ο Slash εχει Gibson και εσυ Epiphone..

 

Ισως εχεις δικιο, αλλά πολλοί που εχουν αλλάξει τους μαγνήτες στην Epiphone και έβαλαν τους Alnico, εντυπωσιάστηκαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά παρατήρησε ο kpeyos, η τοποθέτηση ενός set επώνυμων μαγνητών είναι μια σημαντική (κατ'άλλους επιβεβλημένη) τροποποίηση.

 

Δεν θεωρώ τους Epiphone μαγνήτες των πρόσφατων χρόνων κακούς...αλλά είναι μάλλον ασαφείς τονικά (ό,τι κι αν σημαίνει η μπούρδα που μόλις έγραψα). Οπότε η σκέψη αλλαγής τους έχει βάση.

 

Τελείως θεωρητικά, τα βαριά σώματα των Les Paul αγαπάνε μαγνήτες ήπιου output, scatter wound, ακόμα και unpotted (π.χ. BurstBuckers, Seth Lovers)...που όμως είναι και αρκετά feedback prone στην πράξη...

 

Φυσικά η μαγνητοκουβέντα δεν τελειώνει ποτέ και πουθενά...

 

Τρεις "παράπλευρες" προτάσεις εκ μέρους μου:

 

Ι) Άλλαξε nut (με bone, TUSQ, ή ό,τι άλλο)

ΙΙ) Ψάξε για μια βαρύτερη γέφυρα

ΙΙΙ) Μην παραλείψεις να επενδύσεις σε ένα καλό set ηλεκτρικών.

 

;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό σετ για LP από Seymour Duncan είναι ο JB (bridge) με neck τον Jazz ή τον '59.

Χιλιοφορεμένο μεν, δουλεύει ωραία δε.

 

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό σετ για LP από Seymour Duncan είναι ο JB (bridge) με neck τον Jazz ή τον '59.

Χιλιοφορεμένο μεν, δουλεύει ωραία δε.

 

 

Αυτο το ζευγάρι θα παρω μαλλον. Φαίνονται ευέλικτοι.

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=3120

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=3123

 

Αυτοι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Jazz (καμμια σχεση με τζαζ, μη σε μπερδευψει αυτο) παρα πολυ πριμος, σχεδον hi fi sounding, οτι πλησιεστερο σε single coil (!!!!!!!) ηχητικα μαγνητη σε LP. O 59 ειναι ο κλασσικος vintage PAF ηχος (η εν πασει περιπτωσει μια πειστικη προσεγγιση του), αρκετα πιο μουντος και καπως "σκοτεινος" στα μπασα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για την περίπτωση των Seymour Duncan Alnico Pro II υπάρχει η Epiphone Slash που τους φοράει, οπότε κάνοντας μια δοκιμή μπορείς να ξέρεις πως θα ακούγονται και στη δικιά σου. Οσο για τους δημοφιλέστατους συνδυασμούς JB&Jazz ή JB&59 θα βρεις αρκετές κιθάρες με παρόμοια φιλοσοφία κατασκευής με τη δικια σου που να τους φοράνε, οπότε μπορείς και σε αυτήν την περίπτωση να πάρεις μια γευση δοκιμάζοντας. ;)

Για ροκιές πάντως όλοι αυτοί οι συνδυασμοί είναι super. Τι θα σου κάτσει καλύτερα εσένα είναι το ζητούμενο.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και καλη χρονια

 

θα σου ελεγα να τσεκαρεις και τους haussel

εχω και εγω  epi les paul custom

και τους εχω βαλει

 

http://guitars.gr/HTML/hausselpricelist.html

 

HB-Vin B  Για θέση Bridge με Alnico 2

 

ειδικα ο bridge ειναι τρομερος, μου αρεσει παρα πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου