Προς το περιεχόμενο

Headphones και Ηχεια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες του ηχου...

να κανω μια ερωτηση;;

γιατι οταν βαζω να ακουσω τραγουδια και φοραω τα ακουστικα εχω καθαροτερο και κρυσταλλινο ηχο κι οταν ακουο απο τα ηχεια ο ηχος ακουγετε καπως;;ποιο χαμενος θα ελεγα...

λειτουργουνε σαν monitor τα ακουστικα;;

απαντηστε μου αν ειναι ευκολο

Ευχαριστω :o  :o

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες του ηχου...

να κανω μια ερωτηση;;

γιατι οταν βαζω να ακουσω τραγουδια και φοραω τα ακουστικα εχω καθαροτερο και κρυσταλλινο ηχο κι οταν ακουο απο τα ηχεια ο ηχος ακουγετε καπως;;ποιο χαμενος θα ελεγα...

λειτουργουνε σαν monitor τα ακουστικα;;

απαντηστε μου αν ειναι ευκολο

Ευχαριστω :o  :o

 

 

Ο λόγος είναι ότι είναι κατασκευαστικά απλούστερο και φθηνότερο να φτιαχτούν καλά ακουστικά παρά καλά ηχεία. Αυτό σημαίνει ότι (κατά πάσα βεβαιότητα) τα ακουστικά σου είναι ΠΟΛΥ καλύτερα από τα ηχεία σου. Αυτή η ισορροπία θα αλλάξει (δηλαδή θα έχεις καλύτερα ηχεία) όταν αρχίσεις να δίνεις σοβαρά χρήματα για τα ηχεία σου.

 

Έχοντας πει αυτό, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι ο ήχος που απολαμβάνεις από τα ακουστικά σου είναι "σωστός": κάλλιστα μπορεί να είναι επίσης χάλια, αλλά απλά να σου αρέσει περισσότερο. Ευτυχώς - επειδή τα ακουστικά μεταφέρονται εύκολα - μπορείς να δανειστείς κάποια ακουστικά από αυτά που φέρονται ως "άριστα" και να συγκρίνεις τον ήχο τους με τα δικά σου.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι ένας λόγος αυτός που αναφέρει ο Wow!.

Νομίζω όμως ότι ο σημαντικότερος παράγοντας είναι ότι στον ήχο που ακούς απ' τα ακουστικά σου δεν "παρεμβαίνει" ο χώρος σου και η ακουστική του.

Στα ηχεία όμως είναι από τους κυριότερους παράγοντες.

Αν ο χώρος έχει τονισμένα π.χ. τα χαμηλομεσαία τότε τα ηχεία θα βουίζουν και ο ήχος θα είναι βρώμικος, "λασπωμένος".

Όσο για το αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ακουστικά σαν monitors, δες αυτό το θέμα.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=11505.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου