Προς το περιεχόμενο

Midi guitar project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στη μελέτη για να φτιάξω μια "περίεργη" κιθάρα. Και σκέφτομαι σοβαρά να της περάσω μέσα, το πλήρες σετ της Ghost εκτός από τους μαγνητικούς που θα φοράει

http://www.graphtech.com/product-39-2/

Ερωτήσεις...

1) Έχει κανείς (δοκιμασμένη) άποψη για τη συγκεκριμένη τεχνολογία?

2) Στη τωρινή μου Midi κιθάρα με τον GK3, ουσιαστικά έχω ένα μικρό Audio καλώδιο που γεφυρώνει με τον midi μαγνήτη, έξοδο Audio και έξοδο midi με 13πινο από την πεταλιέρα.

Στο παρακάτω σχεδιάγραμα, πάλι έχω 2 εξόδους (Audio-midi), αλλά δεν βλέπω πως θα γεφυρώσω μεταξύ τους. Με λιγα λόγια βλέπω την Audio έξοδο, την midi έξοδο αλλά δεν βλέπω τη γέφυρα που μου δίνει (ας πούμε) το Roland. Δηλ καταλαβαίνω ότι από την Audio έχω καθαρό σήμα της κιθάρας και Audio σήμα από τους ήδη υπάρχοντες ήχους της πεταλιέρας. Από το 13πινο έχω τα midi σήματα της πεταλιέρας. Μίξη Audio και midi, ποιά έξοδος μου δίνει? Μου διαφεύγει κάτι?

PK-0680.jpg.d0004dbeb7adaac3b3319f0a36b4b3f8.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πωπω... Πολύ ενδιαφέρον... Το υλικό που θα χωρέσει; Πότε βλέπεις να την έχεις έτοιμη;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υλικό που θα χωρέσει;

Kαι εγώ έχω την ίδια απορία...ελπίζω οι πλακέτες να μην είναι μεγάλες.

Αυτό είναι και το 2ο πρόβλημα. Ατυχώς, δεν μπορώ να σχεδιάσω το σώμα πρίν έχω όλα τα υλικά για αν δώ εάν χωράνε.

Πάντως σε αυτήν χωρέσανε

http://cgi.ebay.co.uk/JACKSON-DK2-MIDI-SYNTH-GUITAR-Full-ghost-hex-piezo-kit_W0QQitemZ220498580815QQcmdZViewItemQQptZGuitar#ht_5012wt_1282

 

Πότε βλέπεις να την έχεις έτοιμη?

Εάν πάνε όλα καλά, μπορεί στο τέλος του 2010. Δεν θέλει βιασύνη γιατί σκέφτομαι για τελείως custom, handmade σώμα...και πρέπει να συσκεφτώ με τον Yann. :)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους|

Λοιπόν κάνω μιά προσπάθεια για να κατανοήσουμε τι γίνεται....

Αγαπητέ μου φίλε Marathon νομίζω πως η συγκεκριμένη υλοποίηση δεν έχει γέφυρα σαν κι αυτή που έχουμε στο GR-20.

Αντίθετα, (απ'ότι φαίνεται στο σχέδιο τουλάχιστον), πάει ένα βήμα πιό πέρα απο το Rolland μιά και προβλέπει την τοποθέτηση piezo saddles στην κιθάρα, τα οποία έχουν διπλή λειτουργία:απο την μιά triggάρουν midi events, και από την άλλη δίνουν και ακουστικό ήχο.Οι δύο αυτές λειτουργίες είναι εντελώς ξεχωριστές μεταξύ τους.Το ακουστικό σήμα διοχετεύεται κατ'ευθείαν από την πλακέτα πάνω στην οποία βρίσκεται και το midi σε μια προενίσχυση (Acousti-Phonic), και απο κει σε μια στέρεο έξοδο 1/4 καρφί στην οποία ταυτόχρονα (από άλλη διάταξη) διοχετεύεται και το σήμα απο την ηλεκτρική κιθάρα.

Δεν βλέπω πουθενά ποτενσιόμετρο blender των διαφόρων ήχων του συστήματος, παρά μόνο διακόπτες μεταξύ piezo-midi και piezo-magnetic οι οποίοι έχουν και μεσαία θέση mix για τα δύο σήματα ταυτόχρονα.

Προφανως η αναλογία των ήχων στη θέση mix γίνεται από τα (ξεχωριστά για την κάθε μορφή ήχου) ποτενσιόμετρα.Το κακό είναι ότι, για να παίξεις σκέτο midi θα πρέπει να επιλέξεις midi από το piezo-midi switch και να κλείσεις τα κλασικά volume pots της κιθάρας. εκτός κι αν επιλέξεις piezo στο piezo-magnetic και midi στο piezo- midi πράγμα το οποίο δεν ξέρω πως, και αν ισχύει...

Γενικά πάντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα υλοποίηση και σου εύχομαι καλή επιτυχία...

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω πουθενά ποτενσιόμετρο blender των διαφόρων ήχων του συστήματος

Ούτε και η Roland έχει blender, έχει τον τριπλό επιλογέα (όπως και η Ghost)

 

Το κακό είναι ότι, για να παίξεις σκέτο midi θα πρέπει να επιλέξεις midi από το piezo-midi switch και να κλείσεις τα κλασικά volume pots της κιθάρας.

To λιγότερο κακό, έτσι κι αλλιώς για να παίξω midi, εξαρτάται από το track που θα δημιουργήσω στο Daw μου...

 

Πολλά τα καλώδια και μπερδεύεσαι...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι κατάλαβα τι παίζει, αλλά μήπως έχεις καμία πιο μεγάλη φώτο του σχεδίου γιατί έχω στραβωμάρα και δεν βγάζω άκρη?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μήπως έχεις καμία πιο μεγάλη φώτο του σχεδίου γιατί έχω στραβωμάρα και δεν βγάζω άκρη?

http://www.graphtech.com/fckeditor/userfiles/File/PK-0680.pdf

Κάθε βοήθεια, καλοδεχούμενη ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε επιτέλους Μαραθώνιε, καλό ξεκίνημα και καλό κουράγιο φίλε! (αν και βλέπω ότι δεν λες.... όλες τις λεπτομέρειες για το σατανικό σου σχέδιο... μην ανησυχείς, δεν θα αποκαλύψω τίποτα!  8) 8))

 

Από το σχέδιο, αυτό που προσωπικά με ενοχλεί λίγο (και αν έχω καταλάβει καλά) είναι ότι δεν υπάρχει hard bypass λογική για τους magnetic pickups. Πάντοτε περνάνε και από το κύκλωμα της Ghost. Φυσικά το να το φτιάξεις μόνος σου με έναν 3 ή 4DTP διακόπτη είναι της πλάκας.

 

Το αναφέρω αυτό, γιατί έχουν εκφραστεί παράπονα για το (παρόμοιας λογικής) σύστημα piezo/magnetic στις Parker και μερικοί έχουν προχωρήσει σε ανάλογη μετατροπή.

 

Για το χώρο στην κιθάρα στα είπα και με pm, θέλει μελέτη της αρκούδας... Σκέφτηκες να κάνεις κανένα πρόπλασμα από πηλό ή... πλαστελίνη?  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου