Προς το περιεχόμενο

Εχετε βινύλια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αν έχετε...τα καθαρίζετε?

 

ναι, το κάνουμε κι αυτό οι έχοντες.

Αν εμπίπτετε στην παραπάνω κατηγορία το σημερινό βίντεο  μπορει να σας γλυτώσει κάποιο ποσό ξεκινώντας από 500 έως 3000 ευρώ.

Το πλυντήριο του φτωχού, ή του πολυτεχνίτη ή του ντιούη (όχι του αδερφού των Χιούι, Λουι και των Νέων)

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ίσως το πιο άχρηστο gadget στην ιστορία των gadgets ......αν δεν υπήρχε η κασσέτα καθαρισμού για VHS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθεί (τέσσερα χρόνια τώρα) ο προμηθευτής μου να με πείσει να αγοράσω ένα κομπλέ πλυντήριο για τα βινύλια, αλλά (εκτός του ότι δε θέλω να διαθέσω τον μη-ευκαταφρόνητο χώρο) δεν έχω βινύλια τόσο λερωμένα που να απαιτείται αυτή η μεταχείριση. Για πες και εσύ dimsonic, έχει ποτέ πέσει στα χέρια σου υπερ-λερωμένο βινύλιο;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
42 λεπτά πριν, trolley είπε

Προσπαθεί (τέσσερα χρόνια τώρα) ο προμηθευτής μου να με πείσει να αγοράσω ένα κομπλέ πλυντήριο για τα βινύλια, αλλά (εκτός του ότι δε θέλω να διαθέσω τον μη-ευκαταφρόνητο χώρο) δεν έχω βινύλια τόσο λερωμένα που να απαιτείται αυτή η μεταχείριση. Για πες και εσύ dimsonic, έχει ποτέ πέσει στα χέρια σου υπερ-λερωμένο βινύλιο;

 

Ο μόνος λόγος να χρειαστεί να πλυθεί βινύλιο είναι να μιλάμε για ραδιοφωνικό σταθμό, όπου το 87,63 τών ραδιοφωνικών παραγωγών είναι λιγδιάριδες και δεν ξέρουν να πιάσουν δίσκο.

Και σε αυτή ακόμη την περίπτωση.... μπορεί να πλυθεί -καθαριστει στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προμηθευτής μου, προσπαθεί να μου φυτέψει την αντίληψη ότι το πλύσιμο είναι ο μόνος τρόπος να περισσωθεί κάποιο μεταχειρισμένο βινύλιο... αλλά και πάλι δεν με έχει πείσει, διότι α) δεν αγοράζω μεταχειρισμένα βινύλια, β) οι τυχόν ζημιές που μπορεί να έχει ένα μεταχειρισμένο δεν οφείλονται στη σκόνη, πιο πολύ ζημιά γίνεται από φθαρμένες βελόνες, ακατάλληλο tracking weight, γδαρσίματα κλπ.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα παίξω το τελευταίο μου χαρτί.

ΑΝ χρειαζόταν πλυντήριο βινυλίου.....θα το χα πάρει εδώ και τριάντα χρόνια....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

ΑΝ χρειαζόταν πλυντήριο βινυλίου.....θα το χα πάρει εδώ και τριάντα χρόνια....

Λες να μην το αντιλαμβάνομαι;

Εσύ όμως (είναι βέβαιο) προσέχεις τους δίσκους σου, οπότε εγώ ρωτώ για εκείνους/ες που δεν τους προσέχουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα έρθει τώρα ο @Superfunk και θα επισημάνει ότι το καλύτερο καλλίτερο καθαριστικό για βινύλια είναι το ΣΑΛΙΟ. 😀

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, trolley είπε

Λες να μην το αντιλαμβάνομαι;

Εσύ όμως (είναι βέβαιο) προσέχεις τους δίσκους σου, οπότε εγώ ρωτώ για εκείνους/ες που δεν τους προσέχουν.

Όσο τσαπατσουλης να είναι κάποιος.   .που λίγο δύσκολο να βρεις σε βινύλιοφιλους . . που συνήθως ρυθμίζουν με κινήσεις αρχαιολόγου τα βάρη του βραχίωνα..  και φορούν αντιστατικά γάντια όταν τους πιάνουν ..  δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να βρωμισει ένας δίσκος.. όταν υπάρχουν βουρτσακια... αντιστατικά σπρέι.....κ.λ π.   Εκτός αν τον βγάλεις στο χωράφι και τον πατάς με το τρακτέρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου