Προς το περιεχόμενο

Midi guitar project


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και βλέπω ότι δεν λες.... όλες τις λεπτομέρειες για το σατανικό σου σχέδιο... μην ανησυχείς, δεν θα αποκαλύψω τίποτα!

Μα δεν υπάρχει τίποτα κρυφό...απλά δεν υπάρχει (πρακτικό) project, εάν δεν επιλυθούν οι (προς το παρόν θεωρητικές) απορίες.

Το μπράτσο όμως, επειδή ήταν ευκαιρία, έρχεται. ;)

 

Σκέφτηκες να κάνεις κανένα πρόπλασμα από πηλό ή... πλαστελίνη?

Από αφρολέξ...έχω πάρει ένα κομμάτι από μια μάντρα.

 

Το αναφέρω αυτό, γιατί έχουν εκφραστεί παράπονα για το (παρόμοιας λογικής) σύστημα piezo/magnetic στις Parker και μερικοί έχουν προχωρήσει σε ανάλογη μετατροπή.

Αυτό, θα το συζητήσουμε...κι άλλο κουμπΗ? Έχω μετρήσει ήδη 7!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό, θα το συζητήσουμε...κι άλλο κουμπΗ? Έχω μετρήσει ήδη 7!!! ;D ;D

 

Να σου πω.

 

Από live εμπειρία με αυτά τα... τριολέ διακοπτάκια, εμένα τουλάχιστον, ΔΕΝ με βολεύουν.

 

Θα ήθελα να είναι πολύ γρήγορη η εναλλαγή από magnetic σε synth και από magnetic σε piezo, αλλά η ενδιάμεση θέση (blend) δεν είναι τόσο κρίσιμη για live (από άποψης ταχύτητας στις αλλαγές).

 

Ίσως λοιπόν θα έπρεπε να είναι αλλιώς η σειρά στο διακόπτη? Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί αρκετά, αλλά είναι καλό project...

 

Για στουντιακή δουλειά δεν υφίσταται πρόβλημα βέβαια, και 100 διακόπτες να έχει η κιθάρα πάνω.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στουντιακή δουλειά δεν υφίσταται πρόβλημα βέβαια, και 100 διακόπτες να έχει η κιθάρα πάνω.

Έτσι κι αλλιώς δεν με ενδιαφέρουν τα live. Απλά σκέφτομαι πόσο βολικό θα ήταν, αντί να έχεις 2 κουμπιά (Volume, Tone), να βάλεις ένα push-pull και να κερδίσεις χώρο...εάν έχεις 2-3 push-pull, θυμάσαι μετά τι είναι το καθένα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λόγια βλέπω την Audio έξοδο, την midi έξοδο αλλά δεν βλέπω τη γέφυρα που μου δίνει (ας πούμε) το Roland

Βάση του σχεδίου το MIDI σήμα επιστρέφει στην acoustic phonic PCB και απο εκεί στο output jack. Η μίξη γίνετε όταν έχει ενεργοποιήμένο το MIDI στο πάνω επιλογέα και magnetic στον κάτω.

Σίγουρα όμως θεωρό απαραίτητο να υπάρχουν 2 ειδών καλώδια (που λογικά πρέπει να φτιάξεις), ένα stereo to mono και ενα stereo to 2X mono.

 

Επίσης όταν ο πάνω διακόπτης βρίσκετε στη θέση piezo και ο κάτω στη θέση magnetic, θα παίζει ως μία απλή κιθάρα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση του σχεδίου το MIDI σήμα επιστρέφει στην acoustic phonic PCB και απο εκεί στο output jack.

Άρα τους Audio ήχους της Gr20 θα τους ακούω από την έξοδο του output jack

 

Σίγουρα όμως θεωρό απαραίτητο να υπάρχουν 2 ειδών καλώδια (που λογικά πρέπει να φτιάξεις), ένα stereo to mono και ενα stereo to 2X mono.

Γιατί??, στη TeleFishman μου δεν χρειάζεται, παίζει με απλά καλώδια λόγω του μίκτη της (νομίζω ότι και η Ghost έχει στο σύστημά της)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί??, στη TeleFishman μου δεν χρειάζεται, παίζει με απλά καλώδια λόγω του μίκτη της (νομίζω ότι και η Ghost έχει στο σύστημά της)

Λογικά έτσι πρέπει να είναι, αλλά με μπερδεύει η επιλογή που δίνει στο να έχεις είτε mono, είτε stero καλώδιο, αλλά......κάτσε έχεις δίκιο. Η επιλογή του στέρεο καλωδίου είναι για ταυτόχρονο διαχωρισμό σήματος.

You're right.

 

Άρα τους Audio ήχους της Gr20 θα τους ακούω από την έξοδο του output jack

Λογικά έτσι πρέπει να είναι, αλλά στο σχέδιο λέει οτι δίνει το σήμα MIDI σε ξεχωριστό ενισχυτή απο τους μαγνήτες (πάνω δεξιά MIDI, κάτω δεξιά Acoustic & Electric Guitar Amps).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά έτσι πρέπει να είναι, αλλά στο σχέδιο λέει οτι δίνει το σήμα MIDI σε ξεχωριστό ενισχυτή απο τους μαγνήτες (πάνω δεξιά MIDI, κάτω δεξιά Acoustic & Electric Guitar Amps).

Άλλο το σήμα midi και άλλο οι κατευθείαν midi ήχοι της πεταλιέρας. Αυτοί είναι Audio.

Αυτοί με μπερδεύουν στο σχεδιάγραμμα πως μιξάρονται με τους μαγνητικούς.

...Ελπίζω στη πραγματικότητα, οι συνδέσεις να είναι πιο απλές από ότι φαίνονται. ??? ???

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος η γέφυρα στο σχέδιο είναι σίγουρα αυτό το καλώδιο που φεύγει απ'το magnetic volume-tone και πάει στα PCB Acousti-Phonic & Hexpander, μετά το σήμα απ'τους πιεζοκρύσταλλους έρχεται πίσω στο Acousti-Phonic.

Άρα για να στέλνει το σήμα των μαγνητών στο Hexpander πρέπει να μιξάρει εκεί το σήμα. Τώρα αν το βγάζει όλο απ'το output jack, έχει να κάνει με τη λειτουργία του 13pin cable, πράγμα που απ'ότι βλέπω το audio signal περνάει μέσα απο το 13pin και πάει στo midi interface και απο εκεί διαχωρίζεται το σήμα σε MIDI-analog. (Σελ.18 στο manual).

GHOSTManual.pdf

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος η γέφυρα στο σχέδιο είναι σίγουρα αυτό το καλώδιο που φεύγει απ'το magnetic volume-tone και πάει στα PCB Acousti-Phonic & Hexpander, μετά το σήμα απ'τους πιεζοκρύσταλλους έρχεται πίσω στο Acousti-Phonic.

Άρα για να στέλνει το σήμα των μαγνητών στο Hexpander πρέπει να μιξάρει εκεί το σήμα. Τώρα αν το βγάζει όλο απ'το output jack, έχει να κάνει με τη λειτουργία του 13pin cable, πράγμα που απ'ότι βλέπω το audio signal περνάει μέσα απο το 13pin και πάει στo midi interface και απο εκεί διαχωρίζεται το σήμα σε MIDI-analog. (Σελ.18 στο manual).

Εάν καταφέρω να αγοράσω όλα αυτά...θα σε φιλοξενήσω καμμιά εβδομάδα για να τα κολλήσουμε ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν καταφέρω να αγοράσω όλα αυτά...θα σε φιλοξενήσω καμμιά εβδομάδα για να τα κολλήσουμε ;D ;D

Κανένα πρόβλημα, μπύρες έχεις?

 

(αν και έχω αποκτήσει κάτι Χριστουγεννιάτικα μπυρο-πατσαδάκια ;D ;D ;D, δεν πειράζει, δεν πτοούμαστε)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου