Προς το περιεχόμενο

Βάσεις για λάμπες ECC83 και γνωμες για ενισχυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν ειναι το σωστό μέρος για να ποστάρω αλλα μονο εδώ βρήκα συζητήσεις περι λάμπας κτλ :P

 

Λοιπόν, με την βοήθεια ηλεκτρονικού που έχει πείρα στις λυχνίες κατασκευάζουμε προενισχυτή για κιθάρα με 3 παλιές ECC83 εξαιρετικής ποιότητας, αντίστοιχο (ας πούμε..)του Mesa/Boogie Dual Recto Solo Head...Το πρόβλημα ειναι οτι δεν βρίσκω βάσεις για τις λάμπες απο καταστήματα ηλεκτρονικών εδώ στην Θεσσαλονικη(να πω την αλήθεια δεν ψάξαμε και πολλά)...Απο Ιντερνετ βρήκα, αλλα προτιμω απο εδώ για να τις έχω σύντομα. Ξέρεις κανεις κανα κατάστημα η κάνα ελληνικό site να παραγγείλω?

 

Επίσης θα ηθελα την γνώμη σας για την ενίσχυση...Καταρχάς πρώτα θα ολοκληρωθεί η προενισχυση σε δικο της κουτί και μετά λέμε να κατασκευασουμε ενισχυτή MOSFET προσεγμένο για τελική ενισχυση...Το θέμα ειναι οτι όλοι λένε για λαμπάτη ενισχυση, αλλά ο ηλεκτρονικός ειναι αρκετα πειστικός οτι ενας καλός φτιαγμένος ενισχυτης MOSFET θα ειναι πολύ καλή λύση.Μπορει να μην φτάνει την 100% ποιοτητα στον ηχο αλλά να ειναι αξιοπρεπής, με δεδομένο οτι έχεις καλη προενισχυση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Κίνα αγόρασα εγώ (EBAY).

Πρέπει να έχω μερικές ακόμη.... να ρίξω μια ματιά.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεσσαλονικη βαση για τις λαμπες σου εχει σιγουρα το ραδιο741, λεωφ. κ. καραμανλη 176.

Για τον τελικο εξαρτατε τι θελεις... αν θελεις μεγαλες εντασεις και φουλ λαμπατο ηχο, φτιαξε ενα λαμπατο.

Αυτο συναιπαγεται και με σερβις στις λαμπες οταν χρειαζεται, προσοχη γιατι θα ειναι πιο ευπαθης, πιο μεγαλο βαρος να κουβαλας κτλ.

Αν θελεις κατι απλα για να κανεις το κεφι σου, και κυριως σε μικρες εντασεις, ή κατι να κουβαλας γυρω-γυρω και να μην τον προσεχεις ιδιαιτερα, τοτε Μοσφετ ειναι καλη λυση, το πολυ-πολυ παρε εναν Μοσφετ αυτοκινητου και βαλε πανω τον προενισχυτη να παρεις μια ιδεα  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις πληροφορίες φίλε!

 

Ναι κάπως έτσι θα γίνει...Πρώτα θα δοκιμάσω σε εναν ετοιμο τελικο ενισχυτή NEC του 1978 μοντέλο :P και μετά βλέπω αν θα αρέσει ο ήχος για να συνεχίσω με Μοσφετ. Το πρόβλημα οπου βλέπω με την λάμπα είναι η ισχύς...Βάζωντας 4 λάμπες ενισχυσης( EL34 λογικα) άκουσα οτι ειναι δυσκολο να βρεις τροφοδοτικό για αυτές, και οτι θα ειναι αρκετά ακριβό...Η κάνω λαθος?Με 2 ειναι πιο ευκολο αλλα θα ειναι λιγα τα Watt αν θες να το συνδεσεις σε καμπίνα με 4 12αρια(για 2 12αρια νομίζω φτάνουν)? :P  Ασε που θα ειναι και πιο ευπαθής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικος με 2 ΕΛ34 ειναι υπερακετος για τις περισοτερες χρησεις.

Η σχεδιαση του τροφοδοτικου του δεν εχει κατι το περιεργο, βρισκεις εξαστηματα και σε λογικες τιμες, το να βρεις καταλληλο και ποιοτικο μετασχηματιστη εξοδου και τσοκ ισως ειναι πιο δυσκολο και ακριβο. Το οτι θα ειναι πιο ευπαθης απο εναν μοσφετ ειναι σιγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις πληροφορίες φίλε!

 

Ναι κάπως έτσι θα γίνει...Πρώτα θα δοκιμάσω σε εναν ετοιμο τελικο ενισχυτή NEC του 1978 μοντέλο :P και μετά βλέπω αν θα αρέσει ο ήχος για να συνεχίσω με Μοσφετ. Το πρόβλημα οπου βλέπω με την λάμπα είναι η ισχύς...Βάζωντας 4 λάμπες ενισχυσης( EL34 λογικα) άκουσα οτι ειναι δυσκολο να βρεις τροφοδοτικό για αυτές, και οτι θα ειναι αρκετά ακριβό...Η κάνω λαθος?Με 2 ειναι πιο ευκολο αλλα θα ειναι λιγα τα Watt αν θες να το συνδεσεις σε καμπίνα με 4 12αρια(για 2 12αρια νομίζω φτάνουν)? :P  Ασε που θα ειναι και πιο ευπαθής...

 

Ο Jezus έχει δίκιο. Οι δύο EL34 φτάνουν και περισσεύουν .

Για τα τροφοδοτικα, πάρε ένα τηλέφωνο στο 210-8253132. Τσακιρίδης Devices. Είτε τον Οδυσσέα, είτε τον Κώστα.

Γνωρίζοντας εκ ιδίας πείρας, δεν θα το μετανοιώσεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου