Προς το περιεχόμενο

Αγορά Μετρονόμου


sentientno6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mην περιμένετε με απλά ακουστικά ή ψείρες να ακουτε τον μετρονόμο όταν παίζεται στα τύμπανα. Πάρτε ένα σετ που σφραγίζει σ'αυτιά σας αλλιώς το μόνο που θα καταφέρετε είναι να μην ακούτε και να χαλάσετε τα αυτιά σας από υπερβολικές  εντάσεις προσπαθώντας να ακούσετε το ρημάδι το μπιπ.... ??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πήρα τον MA-30 της Korg και με αυτά, παίζοντας, ίσα που τον ακούω. Γνωρίζει κανείς αν ο DB-30 της Boss προσφέρει μεγαλύτερη ένταση?

(Αναφέρομαι στην ένταση απο την έξοδο για τα ακουστικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψείρες ακουστικά λογικό να μην ακούς τπτ. Δν ξέρω για τον Korg πάντως ο db 30 που έχω όταν τον έβαζα σε κάτι μεγάλα ακουστικά που είχα άκουγα μεν το μπιπ αρκετά έως πολύ δυνατά αλλα είχα δυσκολία στο να ακούω τα drums. Γενικώς μην περιμένεις μεγάλες διαφορές απο μετρονόμο σε μετρονόμο γτ όλοι αυτοί με μπαταρία ρολογιού δουλεύουν και όσο να ναι τί να αποδόσει...?? Η λύση που προτείνω είναι ή μεγάλα ακουστικά ή ενα ζευγαράκι ηχειάκια απο pc mp3 κτλ. [οπως είπα κ πιο πρίν].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό συμβαίνει συχνά! Εμένα μ χει τύχει να πάρω κατι ακουστικά κλειστού τύπου αμαρκέ με 6 ευρώ και τελικά βγήκαν πιό καλα κ σε ένταση και σε ''μόνωση'' απο κατι phillips που είχα πάρει με 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμένα δεν λειτούργησε ακριβώς έτσι μιάς και τα ακουστικά-ψείρες κόστισαν 25 ευρώ, ενώ τα Behringer 18.

Θα δοκιμάσω πως είναι με τις ψείρες στον μετρονόμο, και απο πάνω τα ακουστικά κλειστού τύπου (χωρίς να είναι συνδεδεμένα), διάβασα ότι δουλέυει και έχεις καλή "μόνωση"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 50 έπαιρνες τα vic firth  και ησύχαζες. Μονώνουν πάρα πολύ καλά τα αυτιά και ακούς πολύ καλά τον μετρονόμο ή την μουσική. Χρησιμποιώ τα direct sound αλλά έχουν 90 οπότε ανεβαίνει το κόστος αρκετά. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

  Ένα tip για όσους έχουν τον Korg MA-30 ή και άλλους μετρονόμους μάλλον, και δεν το γνώριζαν:

Βάζοντας τα ακουστικά (τα δικά μου τουλάχιστον) όχι τελείως μέσα, αλλά λίγο πιο έξω στο Line Out, βγάζουν και πιο δυνατό και στέρεο ήχο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και προενισχυτες για ακουστικα που ανεβαζουν αρκετα την ενταση και μπορεις να τους χρησιμοποιεις ενδεχομενως και σε live αν σε ενδιαφερει να παιξεις με μετρονομο η προηχογραφημενα. Δοκιμασμενη συνταγη απο μενα και λειτουργει μια χαρα. Εγω χρησιμοποιω αυτον  http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Behringer-HA-8000-Powerplay-Pro-8-Kopfhoererverstaerker-8-Kanal/art-PAH0002303-000  γιατι μιξαρω στα ακουστικα triggers, μετρονομο και προηχογραφημενα μερη. Εσυ μπορεις να κανεις δουλεια και με κατι πιο απλο αρα και φτηνοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια σας.

Τώρα ανακάλυψα το φόρουμ και χαίρομαι πολύ που υπάρχει ελληνόφωνο φόρουμ που ασχολείται με drums.  :)

Και θέλω να ρωτήσω κάτι για αρχή  ;D

 

Θα ήθελα αν ξέρετε να μου πείτε αν υπάρχει μετρονόμος, ο οποίος να μπορεί να κανει ΚΛΙΚ για π.χ. 2 μετρα και μετά να σταματάει για αλλα 2. Θέλω να δω που βρίσκομαι στο να κρατάω τον ρυθμό και να εξασκηθώ σε αυτό. Υπάρχει μετρονόμος που να μπορεί να το κάνει αυτό; Έψαξα και δεν βρήκα τίποτα εχτός απο ντραμόκουτα (Drum Machines), τα οποία μάλλον θέλω να αποφύγω γιατί απ' ότι ξέρω είναι ακριβά και έχουν πολλές περισσότερες δυνατότητες απ' ότι θέλω.

 

Software για τον υπολογιστή βρήκα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κουβαλώ τον υπολογιστή όποτε πάω για εξάσκηση, αφού τα ντραμς δεν τα έχω στο σπίτι μου.

 

Ευχαριστώ! ;)

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου