Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση από Μ-Αudio 24/96 με 350 Ευρώ;


GEOfx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω απορίες. Το Virus TI που λες ότι έχεις δεν είναι Audio Interface από μόνο του? η λέω μ#@#$*α? Γιατί όλοι σου προτείνουν USB και Fire Wire απ την στιγμή που έχεις την... πολυτέλεια να αγοράσεις PCI πράγμα που θα σε γλυτώσει από κάμποσα ευρώ. μιας και είσαι με 24/96 σε tower δουλεύεις. Τώρα σε ότι αφορά την καλύτερη ποιότητα... δεν πάει ακριβός έτσι, και μ αυτή που έχεις μπορείς να κάνεις μια χαρά ηχογράφηση, τώρα για το ποιες έχουν κάλους converters ρότα κανέναν ψαγμένο με recording, βλέπω αρκετούς εδώ... ε musictech? hehe ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Maxos οπως και τα αλλα παιδια συγχωρεστε με αλλα επειδη δεν ειμαι μεγαλος γνωστης αυτου του χωρου δεν ηθελα να βαλω περιορισμους τυπου μονο PCI η Firewire.Ετσι οπως το θετεις μαλλον εχεις δικιο.Γι αυτο εξαλλου ανοιξα αυτο το θεμα για πουν την αποψη τους οι πιο "ειδικοι".

 

Κατι αλλο.Επειδη ολοι σχεδον μου προτεινατε την audio control 1.Εχω ακουσει οτι δεν μπορεις με αυτη να ηχογραφησεις stereo.Ισχυει?Γιατι την ειχα και εγω στο νου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που έχεις PCI κάρτα και πάς (μάλλον" σε PCI) γιατί δεν πας σε RME και συγκεκριμένα στην RME HDSP 9632; Έχει φοβερούς κονβέρτορες, εγγραφή σε 192kHz/24bit, κτλ.

Συγκεκριμένα την έχει ένας φίλος μου και όταν την πήρε (το 2005) έκανε 500 ευρά, και έχει μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.

Για την ακρίβεια, σκέφτομαι και εγώ από την Audiophile 192 να πάω σε αυτή...

Βέβαια έχει ένα πολύ καλό, αλλά και ένα κακό:

α)Μπορείς να προσθέσεις expansion cards, με ό,τι θέλεις (παραπάνω inputs/ outputs/ ψηφιακές εισ-εξ κτλ), αλλά κοστίζουν και λίγο παραπάνω (βέβαια εάν σου περισσεύουν 170 ευρώ και έχεις ανάγκη π.χ 8 εισόδους/εξόδους)

β)δεν είμαι σίγουρος με πόσες εισόδους έρχεται από μόνη της...(επιφυλάσσομαι όμως)

 

 

Δες εδώ:

http://www.thomann.de/gr/rme_digi_9632_hdsp_pcikarte.htm

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που έχεις PCI κάρτα και πάς (μάλλον" σε PCI) γιατί δεν πας σε RME και συγκεκριμένα στην RME HDSP 9632;.............Δες εδώ:

http://www.thomann.de/gr/rme_digi_9632_hdsp_pcikarte.htm

 

8) σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την HDSP 9632 PCI την είχα για 2 χρόνια. Τρομερό Interface. Ελάχιστη κατανάλωση resources, ADAT/SPDIF με AES συμβατότητα, 2x2 Analog I/O Balanced/Unbalanced ανάλογα με την ύπαρξη ή όχι του break-out box, Headphone Monitoring, τρομερούς drivers, Matrix Routing ως αποκλειστικότητα της RME, Digicheck για οπτική αναπαράσταση του σήματος (ακόμα και σε bit επίπεδο). Έμεινα άφωνος όταν την πήρα.

 

Πάντως αν κάποιος θέλει να επεκτείνει τα analog I/O καλύτερα να το κάνει μέσω ενός ADAT DAC/ADC γιατί τα εσωτερικά δεν συμφέρουν έστω και από άποψη εργονομίας.

 

Αλλά σύντομα βγαίνει η PCIe εκδοχή της. Λίγο υπομονή ακόμα αν κάποιος θέλει να την αγοράσει.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω για την ποιοτητα ηχου της 9632 αλλα.... ο ανθρωπος οπως ανεφερε δεν εχει καποιο mijer....προτεινα λοιπον καποια καρτα με breakout box οι οποιες διαθετουν 2 πολυ βασικα:2 εξοδους ακουστικων(δεν ειμαι σιγουρος για την audio control 1 αν εχει 1 η 2.... ???) και ελεγχο του volume μεσω ποτενσιομετρου... :)

 

  Ειδαλλως θα πρεπει να παρει καποιο μιξερ πολυ καλης ποιοτητας για να ακουει σωστα....μιλαμε επισης για επιπλεον απωλειες απο extra  καλωδια κ.τ.λ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ap'oles αυτες αποκλειονται καποιες για τους παρακατω λογους

 

-η maudio 1814 k 410 λογω του οτι η profire 610 einai polυ πιο ...καλοηχη k ευελικτη..

 

Προσωπικά συμφωνώ 100%. Έχω δουλέψει μάλιστα λίγο με την 410 και μου φάνηκε υπερβολικά "πλαστικούρα". Και η κατασκευή και ο ήχος της. Αν θες να αναβαθμιστείς σε ποιότητα αλλά ΚΑΙ εισόδους/εξόδους (με αξιοπρεπέστατους προενιχυτές) πάρε PROFIRE 610. Aν δεν σε πολυενδιαφέρει το θέμα παραπάνω Ins/Outs, τότε με τα μισά χρήματα κοίτα την M-Audio Audiophlie 192. Βalanced εισόδους και εξόδους και λίγο μικρότερο latency. Αν μπορείς να δώσεις τα παραπάνω χρήματα πάρε την RME HDSP που προτείνουν τα παιδιά.

 

Aν πάλι δεν καίγεσαι για τίποτε από τα παραπάνω ιδιαίτερα, μείνε με την 2496. Ποιοτικά "πατάει" κάτω πολλές μεγαλύτερες και ακριβότερες κάρτες. Είτε είναι άλλως εταιρειών είτε της ίδιας της M-Audio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτωντας  ενα φιλο ηχοληπτη  μου ειπε οτι με αυτα τα χρηματα δεν παιρνω κατι αξιολογο και καλυτερα να μεινω με αυτη που εχω!Ποια ειναι η αποψη σας?Συμφωνειται?

 

ναι.

 

και κατα την ταπεινη μου γνωμη ,τουλαχιστον εχοντας ακουσει στο ΙΔΙΟ συστημα σωρεια καρτων απο 300-1000 ευρω,ΔΕΝ υπαρχει διαφορα (συγκρινα ας πουμε σε playback την M AUDIO 410 που εχω με μια RME 400 & μια TC Electronics και δεν ακουσα και καμμια τρομερη διαφορα ;) )

 

αν θες να ακους & να γραφεις "καλυτερα" χρειαζεσαι ΑΚΡΙΒΟΥΣ convertors και μιλαμε για APOGEE & ...απανω για να ακουσεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ διαφορα,αλλοιως κατσε εκει που εισαι  μη πετας τα λεφτα σου

 

και παλι ομως υπαρχουν πολυ σημαντικοτεροι παραγοντες για να "ακους" καλα (χωρος,μονιτορς κ.α) μια ακριβη καρτα ηχου δεν θα μετατρεψει το home studio  σου σε HANSA ;D

 

εκτος αν θες περισσοτερα ins & outs οποτε χρειαζεσαι μια καρτα που να προσφερει κατι τετοιο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk πολύ το ανέβασες το μαλλί!  ;D

Άσε που άμα πας σε apogee των 1500 πρέπει να βάλεις και κάνα δυο χιλιάρικα για mac

 

Πιο πολύ συμφέρει να κάνεις μια σειρά σεμιναρίων για ριφιφί (ψάλτης style).

 

Δεν έχω δοκιμάσει πολλές κάρτες ούτε έχω μεγάλη εμπειρία αλλά σε καλό studio έχω ακούσει διαφορά από maudio 192 / 410fw με saffire pro των 350 / lynx των 700.

(φυσικά δεν μιλάω για διαφορά που θα πεις ... αμάν, ο κύριος εις τους ουρανούς παίζει πιάνο... σε λογικά πλαίσια, αλλά ευχάριστη διαφορά)

 

Δεν έχω άποψη για NI και TC αλλά διαβάζω πολλά ιδικά για την πρώτη που είναι μόλις στα 250.

 

Anyway, από ότι βλέπω είμαστε 3-4 που ψάχνουμε για αγορά στην συγκεκριμένη τιμή την συγκεκριμένη στιγμή οπότε ελπίζω σύντομα να καταλήξουμε κάπου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά σε καλό studio

 

ναι αλλα το 99% των χρηστων εδω μεσα ΔΕΝ εχει ΚΑΛΟ στουντιο οποτε αποκλειεται να τις ακουσει (ειδικα οταν ειναι τοσο μικρες) αυτο λεω,ψιλοδιαφορες σιγουρα υπαρχουν αλλα τιποτα που να κανει την 410 παραδειγματος χαριν deal breaker,μια χαρα ειναι ΟΛΕΣ αυτες οι καρτες για την ερασιτεχνικη εως και "επαγγελματικη" χρηση που τους κανουμε ολοι,καλυτερα λοιπον να βελτιωσουμε την ΤΕΧΝΙΚΗ μας στη μιξη & στην παραγωγη η οποια ΟΝΤΩΣ θα μας δωσει καλυτερο ηχο παρα να ψαχνουμε χιμαιρες ;)

 

btw οι κονβερτορες Apogee δεν δουλευουν μονο mac πως σου ηρθε αυτο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου