Προς το περιεχόμενο

Κονσόλα μέχρι 300 ευρώ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τα χρήματα που διαθέτεις δεν είναι πάρα πολλά... Θα έλεγα να κοιτάξεις και τις Peavey, έχουν πολύ καλό value for money.

 

Ωστόσο, αν θέλεις να την κρατήσεις καιρό, όπως λες και θα τη χρησιμοποιήσεις πολύ για ηχογραφήσεις (άρα το να έχει direct outs είναι μια καλή ιδέα), θα σου έλεγα να κάνεις λίγη οικονομία και να κοιτάξεις και την σειρά Spirit της Soundcraft.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδή δεν γνωρίζω πολλά οι εισόδοι της επαρκούν για αρκετές συνδέσεις...αν μπορείς πες μου πόσα μπορώ να συνδέσω πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 μικρόφωνα και 4 stereo line inputs ή αλλιώς 4 mono και 4 stereo line inputs για τη μείξη σου. Οι προενισχυτές είναι πολύ καλής ποιότητας για τα λεφτά τους και η κατασκευή είναι η γνωστή της mackie.

ΟΧΙ δεν εχω εγώ την αντιπροσωπεία....είμαι απλά ένας ικανοποιημένος κάτοχος 2 κονσολών mackie.

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Θα ήθελα να έχει αρκετές εισόδους γιατί θα την κρατήσω για καιρό.

 

Πόσες είσοδοι είναι αρκετές ?

Πόσες έχεις ανάγκη να είναι MIC και πόσες LINE ?

 

Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος νομίζω ... για να έχεις και μια πιο συγκεκριμένη πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θέλω να συνδέσω 1 μικρόφωνο, 1 rack, 1 midi και σίγουρα 1-2 synths που θα αγοράσω στο μέλλον...

 

ΟΚ, επειδή μάλλον έχεις μπερδευτεί.

 

Το Midi καταρχάς δεν έχει τίποτα να κάνει με την κονσόλα.

 

Στην κονσόλα θα συνδέεις είτε μικρόφωνα, είτε line εξόδους από synths και άλλα όργανα.

 

Επίσης σκέψου γιατί θέλεις σώνει και καλά κονσόλα. Πρόκειται να ηχογραφείς ταυτόχρονα από πολλές πηγές ή θέλεις απλά να τα έχεις "όλα επάνω" και να κάνεις τις μίξεις σου (είτε για ηχογράφηση είτε για live παίξιμο)?

 

Το πόσα κανάλια θα έχει η κονσόλα δεν σχετίζεται με το πόσα μπορείς να ηχογραφείς ταυτόχρονα, για παράδειγμα. Το όριο είναι τα κανάλια της κάρτας ήχου σου και, εξάλλου, οι περισσότερες κονσόλες μπορούν να δώσουν σήμα στην κάρτα μόνο μέσω των aux sends που διαθέτουν (και που συνήθως δεν είναι πολλά). Εξαίρεση στην οικονομική κατηγορία αποτελούν κονσόλες όπως οι Soundcraft που σου έγραψα παραπάνω και κάποιες Mackie, που διαθέτουν direct outs για έναν αριθμό καναλιών.

 

Επίσης πόσο σημαντικό είναι το eq της κονσόλας για σένα? Πόσο κρίσιμο είναι να έχει υψηλής απόδοσης προενισχυτές για μικρόφωνα?

 

Αυτά είναι μερικά ερωτήματα, όχι για να σε απογοητεύσω αλλά για να ξέρεις εσύ (και εμείς) για τι πράγμα μιλάμε.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μιας και θα φτιάξω ένα home studio και μαζεύω εξοπλισμό σκεφτόμουν όπως πολλοί ότι χριάζεται μια κονσόλα γιατί πως αλλιώς θα μπορώ να ηχογραφώ? κατευθείαν στην κάρτα ήχου δεν νομίζω να λέει και πως θα χορέσουν όλα εκεί πάνω.

 

Thanks για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι κάρτα ήχου έχεις?

 

Αν έχει αξιοπρεπείς προενισχυτές, μια χαρά μπορείς να ηχογραφείς ακόμα και ακουστικά όργανα ή φωνή κατευθείαν.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου