Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά των Green Day είναι ομολογουμένως ελεεινός, οι άλλοι δύο τίποτα φοβερό κατά τη γνώμη μου αλλά όχι και χάλια, ειδικά ο Bono.

 

hey ,δεν είπα οτι δεν είναι καλός. η αρχική μου τοποθέτηση ήταν πως ο Cornell είναι καλύτερος (ακόμη και τώρα που έχει χάσει λίγο τη φωνή του -παίζει να έχει κάνει και εγχείρηση στις φωνητικές χορδές αν θυμάμαι καλά) απο την συντριπτική πλειοψηφεία ροκ τραγουδιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφορισμοί τέτοιου λαικιστικοκαφενείου στυλ δεον όπως αποφεύγονται, όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά απλώς  δηλώνει πλήρη άγνοια και συλλήβδην απόρριψη μιας τεράστιας αλυσίδας μουσικών, από Χιώτη μέχρι Χατζιδάκη.

τωρα μονος σου το χοντραινεις. βεβαιως και εκτιμω το παλιο καλο ελληνικο τραγουδι αλλα αναφερομαι σε αυτα που βλεπω στην εποχη μας ως ενας 22χρονος. σαφως και η μουσικη, οπως και η τεχνη γενικοτερα, απο τη στιγμη που μαζικοποιειται αρχιζει να παιρνει την κατω βολτα αλλα αυτο ειναι μια αλλη και πολυυυυ μεγαλη κουβεντα.

παρατηρω παντως οτι εχουμε ξεφυγει αρκετα απο το αρχικο post, προφανως επειδη δεν ημουν αρκετα σαφης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μενέλαος κάνει (και καλά κάνει) τεχνική αξιολόγηση ενός τραγουδιστή που βρίσκεται εκει που βρίσκεται λόγω των φωνητικών του ικανοτήτων.

 

εγω παλι νομιζα οτι βρισκεται εκει που βρισκεται επειδη εγραφε καλα τραγουδια και επαιζε σε πετυχημενη μπαντα... :) :)

 

Καλά των Green Day είναι ομολογουμένως ελεεινός

 

επειδη τον εχω ακουσει....ιδωτικως & με μονο με  μια ακουστικη κιθαρα για συνοδεια;D κανεις μεγα λαθος,ειναι αγγελος το παλικαρι,εκπληκτικος τραγουδιαρης. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω γι αυτο ειπα κατιμα τους Talking Κωστα. Οχι απο band αποψη αλλα απο τραγουδιστικη. Προς Θεου (ελλειπα, τωρα γυρισα και το ειδα)

 

Εύγε νέε μου που αναίρεσες γιατί είχα βγει παγανιά με τη κοντόκαννη.

 

εγω παλι νομιζα οτι βρισκεται εκει που βρισκεται επειδη εγραφε καλα τραγουδια και επαιζε σε πετυχημενη μπαντα... :) :)

 

Πσστ, είναι γεμάτη ακόμα η κοντόκαννη..... ;D

 

επειδη τον εχω ακουσει....ιδωτικως & με μονο με  μια ακουστικη κιθαρα για συνοδεια;D κανεις μεγα λαθος,ειναι αγγελος το παλικαρι,εκπληκτικος τραγουδιαρης. ;)

 

Την κακόμοιρη την ακουστική...... πάει η καριέρα της :D

 

Πάντως εμένα οι GD μ αρέσουν (για λίγο)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα μου αρέσουν,απλά  η ερώτηση ήταν αυτή :

Επίσης... πες μου κάποιον τραγουδιστή μεγάλου group που να είναι χειρότερος. Εκτός αν συγκρίνουμε με τον 20χρονο που άρχισε να τραγουδάει πριν 6 μήνες χωρίς μαθήματα και τώρα παίζει στο Lazy ;D ;D

 

 

 

εγώ δε θα πω ποτέ πως κάποιος τραγουδιστής είναι χάλια, ελεϊνός κλπ. γιατί εκτός απο τεχνική έκταση και οτι άλλο θες υπάρχει και η χροιά,η προσωπικότητα, η "ψυχή" . όπως λέει και ο Bono: "i can't sing but i got soul" .  :) τώρα σε αυτά τα τελευταία χωράει πολύ υποκειμενικότητα και ότι πει κανείς σωστό θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δε θα πω ποτέ πως κάποιος τραγουδιστής είναι χάλια, ελεϊνός κλπ. γιατί εκτός απο τεχνική έκταση και οτι άλλο θες υπάρχει και η χροιά,η προσωπικότητα, η "ψυχή" . όπως λέει και ο Bono: "i can't sing but i got soul" .  :) τώρα σε αυτά τα τελευταία χωράει πολύ υποκειμενικότητα και ότι πει κανείς σωστό θα είναι.

 

+100

Και γω εχω καλη εκταση (απο οσο μου εχουν πει στο ΩΔΕΙΟ( ;D) δηλαδη), αλλα η χροια της φωνης μου ειναι αθλια...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα μονος σου το χοντραινεις.

Οχι βέβαια καθότι αναφέρεις ότι
ειναι βεβαια γνωστο το ταλεντο των ελληνων στο να οικειοποιουνται μονο τα χειροτερα στοιχεια των δυτικων πολιτισμων.

Η πρόταση σου ήταν αφοριστική καθότι

βεβαιως και εκτιμω το παλιο καλο ελληνικο τραγουδι αλλα
υπάρχει και σύγχρονο.

 

προφανως επειδη δεν ημουν αρκετα σαφης

και ίσως για αυτό σε παρερμήνευσα.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση από: bihlas87 στις 15:42 - 02/12/08

τωρα μονος σου το χοντραινεις.

Οχι βέβαια καθότι αναφέρεις ότι

Παράθεση από: bihlas87 στις 10:32 - 02/12/08

ειναι βεβαια γνωστο το ταλεντο των ελληνων στο να οικειοποιουνται μονο τα χειροτερα στοιχεια των δυτικων πολιτισμων.

Η πρόταση σου ήταν αφοριστική καθότι

Παράθεση από: bihlas87 στις 15:42 - 02/12/08

βεβαιως και εκτιμω το παλιο καλο ελληνικο τραγουδι αλλα

υπάρχει και σύγχρονο.

 

Παράθεση από: bihlas87 στις 15:42 - 02/12/08

προφανως επειδη δεν ημουν αρκετα σαφης

και ίσως για αυτό σε παρερμήνευσα.

τελικα πολυ μπερδεμα αυτες οι παραθεσεις ρε γμτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφου με πεισατε μετα απο 9 σελιδες  :) οτι δεν το "εχουμε" σαν λαος να τραγουδαμε ροκ, πως το "εχουμε" και το παιζουμε καλα στις κιθαρες ? (αναμφισβητητα ΙΜΟ)

Και μη μου πειτε για προφορες κλπ γιατι αναφερθηκε πολυ το υφος μουσικης εκτος απο την προφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφου με πεισατε μετα απο 9 σελιδες  :) οτι δεν το "εχουμε" σαν λαος να τραγουδαμε ροκ, πως το "εχουμε" και το παιζουμε καλα στις κιθαρες ? (αναμφισβητητα ΙΜΟ)

 

Αμα παιζεις με Made In Usa οργανα τι ηχο περιμενεις να βγαλεις?Ελληνικο??  :P

Αμα πιασεις το μπουζουκι θα βγαλεις ελληνικο  ;D

Σημασια επομενως εχει το μεσο μεταδοσης της μουσικης, αμα ο λαρυγγι σου δεν ειναι αγγλικο-αμερικανικο δεν την παλευεις. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου