Προς το περιεχόμενο

Carrion Re-Animating


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

-]http://www.gametrailers.com/player/43224.html

 

Δε φαίνεται το λινκ, αφαιρέστε τους δύο πρώτους χαρακτήρες για να δείτε το trailer! για κάποιο λόγο το gametrailers δε γουστάρει hotlinking. βλακεία του...  >:(

 

απο ένα παιχνίδι που βγήκε πρόσφατα. http://www.zombie-cow.com/?page_id=375[/url

 

Όλοι η μουσική, φυσικά, δική μου. Το παιχνίδι έγινε για ένα διαγωνισμό (αποτελέσματα ακόμη δεν έχουν βγεί) και πιο πολύ για πλάκα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Νικόλα!!Τι να λέμε τώρα, :D :D

 

Έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις,..

Απλά για να δω περίπου το πως κινείσαι στον συγκεκριμένο χώρο γράφοντας μουσική για εικόνα/animation/etc

Ας συγκεκριμενοποιηθώ στην συγκεκριμένη δουλειά σου,α)Πόσα οκτάωρα κατέβαλες στην δημιουργία αυτής?β)πόσα λεπτά-ώρες χρειάστηκε να γράψεις (τελικό αρχείο),φαντάζομαι αυτό σε συνάρτηση με το εκάστοτε παιχνίδι/πιστες κτλ..Και εντός παρενθέσεως και ελπίζω να μην θεωρηθεί αγένεια,τι έσοδο σου αποφέρει στο περίπου ένα τέτοιο project..

 

Thnx όπως και να έχει,που παραθέτεις δείγματα της δουλειάς σου...

Θα καταλάβω αν δεν απαντηθούν τα παραπάνω  :)

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να απαντήσω, κανένα πρόβλημα! :)

 

α. Το συγκεκριμένο Project, ήταν αρκετά μικρό και αφού η μουσική στο ingame (μέσα στο παιχνίδι) ήταν πιάνο (ragtime), δε μου πήρε πολύ ώρα. Θα έλεγα ότι πρέπει να είναι περι τα δύο 8ωρα για όλο το παιχνίδι (περί τα 10 λεπτά μουσικής το σύνολο).

 

β. Το πως δουλεύω εξαρτάται απο το project, κάθε φορά. Σε animation, documentaries, κλπ, προσπαθώ να έχω το τελικό προϊόν για να κάνω τη δουλειά μου. Ή τουλάχιστον να είναι σε sync, ώστε να μπορώ να συγχρονίσω κι εγώ τη μουσική. Στην περίπτωση video Games, εξαρτάται, πάλι. Απο περιγραφές, concept art, tech demos, κλπ...

 

Σε αυτή τη περίπτωση (παιχνίδι), για το intro και το outro, χωρίς να έχω τα βίντεο, ΕΙΧΑ το voice Acting, άρα δούλεψα με γνώμονα αυτό, και γνωρίζοντας οτι ΔΕΝ θα αλλάξει το timing (όπως και δεν άλλαξε). Συνόδεψα τη φωνή.

 

Για το παιχνίδι αυτό καθεαυτό, απλά μου είπαν τα παιδιά τι θελουν, μου έδωσαν 1-2 παραδείγματα και ξεκινησα να δουλεύω.

 

γ. Το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι ένα μικρό demo, με μια μόνο πίστα για ένα διαγωνισμό. Δεν υπάρχει ανάπτυξη, αυτή τι στιγμή.

 

δ. Για απολαβές, γενικά υπάρχουν "guidelines". Μπορώ να πω ότι για ένα παιχνίδι με 10-20 λεπτά μουσικής, το πολύ (casual game), μπορεί κάποιος να χτυπήσει και 800-1000$ το λεπτό. Δεν υπάρχουν (εξ'όσων γνωρίζω) royalties στα Computer Games. :(. Αλλα τα έσοδα έιναι καλά. Σε πιο πολύπλοκα παιχνίδια, όπου μπορεί ό άλλος να σου ζητήσει 50-60 λεπτά μουσικής, πέφτει το ποσό. Δηλ, ξέρω κάποιον που έγραψε 4 ώρες (!!!!) μουσικής (soundscape, όμως, όχι κανονική λεπτομερείς μουσική), για 15,000 ευρώ. Δεν είναι παράλογο γενικά. Φυσικά διαπραγματεύτηκε πολλά άλλα πράγματα, αφού είτο online παιχνίδι και μιλήσανε για bonus και ουτω καθ'εξείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωρε λεφτόοοοοο.Κατεβαζω την παιχνιδαρα γιατι λυσαω για παιχνιδι τωρα τελευταια.Το τρειλερ ακουστηκε καλο.Επαγγελματιας ρε συ νικολα τι να λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια.

Το δειγμα της μουσικης ηταν σουπερ.

Ευχομαι και εις ανωτερα.

Μη χαθεις μονο οταν γινεις μεγαλη φιρμα και τα λες μονο με τον elfman ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΧΑΧΑΧ!

 

Μα όχι! Ο Herbert West είναι!  :P

 

Όποιος κατεβάσει το παιχνίδι, ας παίξει μέχρι το τέλος, ας χάσει, ας δεί το outro, και ας ακούσει το ingame reference στον εαυτούλη μου! ;)

 

detla: Elfman? σίγα... ποιός είναι αυτός; LOL!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!!!!!!! Ευγε νεε μου !!!!!!!!!

 

 

Elfman? σίγα... ποιός είναι αυτός; LOL!

 

::) ::) χμμμ.... Σωστα! εσυ δεν εισαι ο superglue του ...Burton? ;D

 

ΑΑααα... μια και αργησα στο προηγουμενο....

....Ζητω Ο Μαραθωνιος ;D ;D ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου