Προς το περιεχόμενο

Art & Lutherie Αmi με καπάκι από έλατο ή κέδρο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υγεία και χαρά σας αγαπητοί συνταξιδιώτες!

 

Όπως μάλλον ήδη θα καταλάβατε,ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια Art & Lutherie Αmi (parlor) κιθάρα!

 

Το ερώτημα είναι....με τι καπάκι;!Από κέδρο ή έλατο;;;

 

Δεδομένου ότι παίζω σχεδόν αποκλειστικά με πένα(και λόγω επαγγελματικής ενασχόλησης όπου παίζω με δύναμη στο δεξί...)...και σκεπτόμενος τις ιδιότητες των δύο αυτών ξύλων και την συμπεριφορά τους στο πέρασμα του χρόνου...έχω σχεδόν καταλήξει στο ελάτινο καπάκι!

 

Όμως....μήπως το κέδρινο καπάκι ταιριάζει καλύτερα στην...ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ κιθάρα;;;

 

Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον είχε την τύχη να παίξει και τις 2 κιθάρες και έκανε τον κόπο να μου απαντήσει,μα και σε όποιον άλλο πιστεύει ότι η γνώμη του θα βοηθήσει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετίζω και πάλι την όμορφη παρέα μας!

 

Απ'ότι βλέπω αρκετοί ήταν εκείνοι οι οποίοι διάβασαν το μήνυμα μου...όμως κανείς δεν απάντησε...και δεδομένου οτι για διάφορους λόγους πρέπει ΣΥΝΤΟΜΑ να αποφασίσω ποια από τις δύο θα επιλέξω,θα παρακαλούσα έστω να ακούσω την γνώμη όσων είχαν εμπειρία από αντίστοιχες κιθάρες αν όχι τις δύο προαναφερθείσες.

 

Γράψτε μου λοιπόν,χωρίς δισταγμό,την άποψη σας!!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον πολύτιμο χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω να βρεις κάποιον να τις είχε και τις 2 :-\

εγώ είχα την έλατη ;) τίμιο όργανο, λίγο φτωχό στα μπάσα, αλλά αυτό

μάλλον αναμενόμενο με αυτό το σκάφος. Καλά κλειδιά, νατ και τάστα ΟΚ, η ροζέτα είναι αυτοκόλλητη.

Την πούλησα γιατί ήθελα πιο πολλά μπάσα στη δουλειά (ρεμπέτικα)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα!!Καταλαβαίνω...

κι εγώ σκεπτόμενος οτι είναι ρεμπετοκίθαρο,την προορίζω για την δουλειά επίσης (στην περίπτωση μου,παραδοσιακά κρητικά ως επί τω πλείστον) όπου επίσης  χρειάζομαι έντονα μπασο-πρίμα και απουσιά μεσαίων...

Έχω σκοπό να εγκαταστήσω κι έναν LR Baggs M1A μαγνήτη και νομίζω θα είναι τέλειος συνδυασμός!

Ίσως με ένα DI ή και ρυθμίσεις απ'την κονσόλα να φτιάξει το θέμα με την απουσία μπάσων έτσι;

Το ζητούμενο είναι να έχω καθαρό,λαμπερό με πολύ σκάσιμο ήχο!!

Υπάρχει περίπτωση η...κέδρινη να φτάσει την..ελάτινη;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έπαιζα σκέτος, με ηλεκτρικά όντως έχεις πιο πολύ ευελιξία.

 

Πάντως τα ρεμπετοκίθαρα, και νομίζω και οι πολύ παλιές παρλορ, είχαν parallel bracing, που επηρεάζει αρκετά τον ήχο, σε σχέση με το x-bracing που έχει η ami

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου