Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ηλεκτρονικό μαγαζί


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή μου ήρθε ένα pm για ένα σώμα που είχα αγοράσει από το e-shop του Hefner

http://edenhaus.com/telebdy.htm

θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου για το συγκεκριμένο μαγαζί που ίσως βοηθήσει κάποιους που σκέφτονται μελλοντικές αγορές. Τα σώματα του Hefner είναι καταπληκτικά φτιαγμένα, lisensed by fender  και πανάλαφρα...αλλά...

Πλήρωσα κανονικά και περίμενα. Γεγονός ότι δεν βιαζόμουν ιδιαίτερα.

Στο μήνα τους έστειλα ένα mail και μου απαντήσανε ότι οι όροι λένε παράδοση 35 ημέρες μετά τη πληρωμή (και έτσι είναι). Τους ξαναξέχασα. Στο δίμηνο τους ξαναέστειλα mail. Με γράψανε κανονικά. Εκεί άρχισα να ανησυχώ. Και στο επόμενο mail μου, με γράψανε, ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Την επόμενη εβδομάδα κατάλαβα ότι ήμουν εκπρόθεσμος (το Paypal σου δίνει όριο 60 ημέρες να διαμαρτηρηθείς και να σου πιστώσουν τα λεφτά μέσω συγκεκριμένης διαδικασίας) κατά 5 ημέρες. Σίγουρος ότι έχω χάσει τα λεφτά μου, έστειλα mail αυτή τη φορά στο contact του paypal, εξηγώντας και παραθέτοντας τα mails με το e-store (πάντα να κρατάτε την αλληλογραφία μέχρι να παραλλάβετε), λέγοντας ότι γνωρίζω ότι είμαι εκπρόθεσμος, ότι ξέρω ότι το Paypal δεν έχει ευθύνη, ότι μια άτυχη στιγμή δεν θα με κάνει να χάσω την εμπιστοσύνη μου σε αυτούς (και άλλες σάλτσες) αλλά ότι θεωρώ καθήκον μου να τους ενημερώσω για το συμβαν. Έστειλα το mail Παρασκευή στις 6 το απόγευμα. Για μεγάλη μου έκπληξη 15 λεπτά μετά, είχα ένα μακροσκελές mail από το Paypal, που ναι μεν μου έλεγε ότι είμαι εκπρόθεσμος αλλά με ενημέρωνε για μια σειρά από μέτρα που μπορούσα να πάρω. Μέχρι link στο site της Αμερικάνικης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος μου έδωσαν μεταξύ των άλλων. Έκανα copy-paste από το mail του Paypal  και το έστειλα στο κακό μαγαζί...και έφυγα για Σαββατοκύριακο. Δευτέρα πρωί βρήκα 2 mails να με περιμένουν, ένα από τον μαγαζάτορα και ένα από το Paypal που με ενημέρωναν ότι το πακέτο μου έφευγε από Αμερική. Την επόμενη μέρα μου ήρθε mail από το Paypal με tracking number της USPS. Το ίδιο το Paypal μου έστειλε το δέμα!!!!!!!Και όλα αυτά για ένα κόστος 150&.

Συμπέρασμα, οι Αμερικάνοι είναι ότι θές κακά και πολλά άλλα...αλλά στο ηλεκτρονικό εμπόριο ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!

 

Πιθανώς να χρειάζεται να κάνουμε στο Noiz μια λίστα με τέτοιες περιπτώσεις που θα βοηθήσουν αρκετούς

Υ.Γ Το ότι είχα αυτή την αντιμετώπιση από τον Hefner, δεν σημαίνει ότι κάνει το ίδιο σε όλους...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου έστειλε το ίδιο το Paypal το δέμα, μη τρελαθούμε κι όλας!!

 

Απλά το paypal έστειλε μύνημα στον πωλητή ότι πρέπει να αποδείξει άμεσα ότι σου έστειλαν το δέμα αλλιώς θα κρατούσαν το ποσό από τον λογαριασμό του. Έτσι το μαγαζί έστειλε στο paypal το tracking number και μέσο paypal ήρθε και σε σένα. Απλά αυτοί μάλλον σε είχαν ξεχάσει ή αργοπορούσαν και μόλις είδαν ότι μπήκε το paypal στη μέση και για να μη μπλέκουν με τα παραπάνω διαδικαστικά επέσπευσαν τη διαδικασία.

 

Τα dispute αυτό έχουν σαν σκοπό, να λειτουργούν σαν μεσάζον όταν υπάρχει πρόβλημα. Και δε χρειάζεται στείλεις email αν πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ανοίγεις κατευθείαν ένα dispute μέσο της αυτόματης διαδικασίας και είσαι πασάς. Από τη στιγμή που ανοιχτεί το dispute το ποσό της συναλλαγής δεσμεύεται από τον λογαριασμό του πωλητή στο paypal.

 

Στη περίπτωση σου αυτό έπρεπε να το είχες κάνει μετά το πέρας των 35-40 ημερών ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου έστειλε το ίδιο το Paypal το δέμα, μη τρελαθούμε κι όλας!!

Δεν είπα ποτέ ότι το Paypal μου έστειλε το δέμα. Αλλά το tracking number της USPS μου ήρθε με mail του Paypal και όχι του πωλητή.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το Ebay-Paypal ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ άμμεσα για ένα αστείο (γι αυτούς) ποσό. Και επαναλαμβάνω ότι από τη στιγμή που ήμουν εκπρόθεσμος θα μπορούσαν να έχουν νίψει τας χείρας τους (και να έχουν και δίκαιο)...αλλά δεν το έκαναν

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς να χρειάζεται να κάνουμε στο Noiz μια λίστα με τέτοιες περιπτώσεις που θα βοηθήσουν αρκετούς

Υ.Γ Το ότι είχα αυτή την αντιμετώπιση από τον Hefner, δεν σημαίνει ότι κάνει το ίδιο σε όλους...

 

[move]Α, τώωωωωωωρα καταλάβαμε τι παρήγγειλες...  ;D ;D ;D :P :P :P :P :P[/move]

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα φίλε bloody, δεν κρύβω ποτέ τις πηγές μου (ούτε τις ιδέες μου)

http://www.customshop.gr/giger.html

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνω ντεεεεεεεε!!!!  ;D :-* :)

 

 

Τα σώματα του Hefner είναι καταπληκτικά φτιαγμένα

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!  ;D ;D ;D  Κι ο Χωστάκης επίσης.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το paypal έστειλε μύνημα στον πωλητή ότι πρέπει να αποδείξει άμεσα ότι σου έστειλαν το δέμα αλλιώς θα κρατούσαν το ποσό από τον λογαριασμό του. Έτσι το μαγαζί έστειλε στο paypal το tracking number και μέσο paypal ήρθε και σε σένα.

 

ΟΥΤΕ αυτο εγινε,απλα μπορεις πλεον στις ΗΠΑ μεσω Paypal να "αγοραζεις" αποστολες EMS και να τυπωνεις και το shipping label μεσω paypal..το paypal μετα αν θες στελνει shipping notice (αν βεβαια το εχεις χρησιμοποιησει για να στειλεις τα χρηματα του συγκεκριμενου προϊοντος)

 

 

εκει βλεπεις δεν υπαρχουν συνδικαλιστες να ουρλιαζουν για...αλλωση των δημοσιων ταχυδρομειων απο τους κακους  ιδιωτες του ebay (στο οποιο ανηκει πλεον και το paypal) ;D

 

ο Hefner οπως και αρκετοι boutique κατασκευαστες εχουν εξαιρετικα "τεμπελικη" αντιμετωπιση του πελατη... ;)

 

Συμπέρασμα, οι Αμερικάνοι είναι ότι θές κακά και πολλά άλλα...

 

δηλαδη θες να μας πεις οτι τους ξερεις ΟΛΟΥΣ τους Αμερικανους εναν-εναν προσωπικα? :o

 

ελαφρως αστοχη η παραπανω παρατηρηση... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη θες να μας πεις οτι τους ξερεις ΟΛΟΥΣ τους Αμερικανους εναν-εναν προσωπικα? :o

ελαφρως αστοχη η παραπανω παρατηρηση... ::)

Ρε μην τρελλαίνεστε...χρησιμοποίησα σημιολογικά κνίτικο λεξιλόγιο...(υπάρχει ακόμα η ΚΝΕ?)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα που δεν υπαρχει στην ΕΛΛΑΔΑ ζεις (η τελευταια ...κουμουνιστικη χωρα του πλανητη) ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου