Προς το περιεχόμενο

Thomann και χονδρικη


jack2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Και τα after sales οφέλη, όπως είναι τα service

 

+1000

Εάν πρόκειται για επαγγελματική χρήση, τότε σκέψου το θέμα της εγγύησης και το service.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.

Εχετε δικιο, απλως δεν μου αρεσει να παζαρευω για να ριξω και αλλο την τιμη και την στιγμη αυτη κοιταω το οικονομικο μου οφελος.

Οσον αφορα το service, ειναι ενα ρισκο που ειμαι διατεθιμενος να παρω.

Εγω εκανα αυτο που επρεπε, ζητησα τιμες απο Ελλαδα, συγκρινα και αποφασισα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για το τυπικό της υπόθεσης να πω ότι κανονικά χονδρική δικαιούται ο επαγγελματίας που λειτουργεί ως μεταπωλητής στο δίκτυο κάποιου αντιπροσώπου με το σκεπτικό ότι και αυτός πρέπει να έχει ένα ποσοστό κέρδους, διαφορετικά... γιατί να το κάνει; ::) Κανονικά / τυπικά οι αντιπρόσωποι δεν πρέπει να σου δώσουν τιμή χονδρική, αφού δεν ανήκεις στο δίκτυο των μεταπωλητών τους. (Ασχετα αν κάποιοι το κάνουν).

 

Το να "κερδίσεις" το ΦΠΑ δεν αφορά χονδρική ή λιανική.

Ετσι κι αλλιώς από τη στιγμή που μπορείς να δικαιολογήσεις το προϊόν σαν έξοδο στην επιχείρηση σου με το τιμολόγιο, όταν θα αποδώσεις το ΦΠΑ στο τέλος του τριμήνου θα αφαιρέσεις αυτό το ποσόν. Είτε το αγόρασες ακριβά (λιανική) είτε φτηνότερα (χονδρική).

 

Στην τελική όμως εσένα σε αφορά να το αγοράσεις φτηνά και γι αυτό πήγαινε εκεί που σε συμφέρει. Είτε το ονομάζουν χονδρική είτε λιανική φρόντισε να πάρεις τιμολόγιο. Αν γίνει από το εξωτερικό πρέπει να έχεις βεβαίωση VIES όπως εγραψε ο nikodemos, για να μη πληρώσεις ΦΠΑ τσάμπα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο yameth, γιατι σαν "Χονδρικη" εννοουσα την εκδοση τιμολογιου και οχι την αποδειξη λιανικης.

Ενα θεμα που με απασχολει ειναι οτι η παραγγελια που θα κανω  ειναι αρκετων χιλιαδων ευρω και η δυνατοτητα του να μην πληρωσω εξ' αρχης το ΦΠΑ με βολευει, γιατι ειναι ενα αξιοσεβαστο ποσο. Το ξερω οτι θα το παρω πισω, αλλα στην συγκεκριμενη φαση δεν μου περισσευουν  για να το δωσω, εφοσον εχω και αλλη εναλλακτικη λυση.

Φυσικα μου βγαινουν και φθηνοτερα για αυτο και επιλεγω thomann.

anyways, σας ευχαριστω ολους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Jasemeister.

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω πως να συννενοηθω , γιατι δεν ξερω την ορολογια των λεξεων "χονδρικη", "τιμολογιο", "ΑΦΜ", δικαιολογητικα οπως "εναρξη εταιρειας/εππαγελματος" κτλ. στα αγγλικα.

Θα με διευκολυνε αν καποιος συμφορουμιτης εχει αντιστοιχη εμπειρια και μπορει να με καθοδηγησει, πριν επικοινωνησω με τον Thomann.

Ευχαριστω. 

Να ζητήσεις τον Γιώργο Αγγελόπουλο που είναι Ελληνας πωλητής και να συνεννοηθείς στα Ελληνικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'wholesale price' ειναι η τιμη χονδρικης στα αγγλικα αλλα λογικα θα απαιτησει ο θωμας (και ο καθε θωμας) να αγορασεις αρκετα μεγαλη ποσοτητα ετσι ωστε να σου δοσει τιμη χονδρικης.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω φιλε μου που ηθελα ναπαρω κατι για να το μεταπωλησω μεσω της επιχειρησης απλα ζητησα να γραφει επανω invoice (τιμολογιο) και μετα ο λογιστης μου τα κανονισε...δεν ειχα προβλημα....

J.C.P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου