Προς το περιεχόμενο

Αγορά Guitar parts από internet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά.

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να κατασκευάσω μια ηλεκτρική κιθάρα (οχι να μοντάρω).

Κάνοντας μια μικρή έρευνα αγοράς για τα διάφορα parts που χρειάζομαι είδα ότι η αγορά από internet είναι αρκετά πιο φθηνή.

 

Συγκεκριμένα έχω βρεί καλές τιμές και ποικιλία στο Stewart - McDonald

 

Έχει κάνει κανείς αγορά από internet ???

Πόσο αξιόπιστα είναι αυτά τα "online μαγαζιά" ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :D

Ξέρει κανείς εάν υπάρχει κάποιο επιπρόσθετο κόστος σε κάθε αγορά, πέρα από τα μεταφορικά (π.χ. τελωνείο) :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σε βρηκαμε.

Για ολες τις ερωτησεις σου υπαρχουν απαντησεις & ΠΟΛΛΑ posts,χρησιμοποιήσε το search & θα εκπλαγεις απο τον πλούτο τον πληροφοριών :wink:

 

χοντρικα,αν σε "πιάσουν στο τελωνειο" (ελέγχεται περίπου το 40% τον αποστολων,οι αλλες περνανε αέρα...)

θα πληρωσεις

 

((αξια εμπορευματος + μεταφορικα) χ 3,5% δασμος) χ 19% φπα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε locrian καλωσόρισες

 

Όταν λες ότι θέλεις να "κατασκευάσεις" μια κιθάρα, πως το εννοείς; Να κόψεις μόνος σου τα ξύλα, κλπ; Σκέφτεσαι κάτι σε neck-through, ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι θέλεις να "κατασκευάσεις" μια κιθάρα' date=' πως το εννοείς; Να κόψεις μόνος σου τα ξύλα, κλπ; Σκέφτεσαι κάτι σε neck-through, ας πούμε;[/quote']

Ναι, ακριβώς αυτό εννοώ. Κατασκευή κιθάρας από μαδέρια.

Στο παρελθόν έχω φτιάξει αρκετά όργανα from scratch, μπουζούκια, τζουράδες, και κυρίως βιολιά.

Δεν ξέρω τι εννοείς "neck-trough". Αν εννοείς μονοκόματη , όχι, θέλω να φτιάξω μια stratocaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι θέλεις να "κατασκευάσεις" μια κιθάρα' date=' πως το εννοείς; Να κόψεις μόνος σου τα ξύλα, κλπ; Σκέφτεσαι κάτι σε neck-through, ας πούμε;[/quote']

Ναι, ακριβώς αυτό εννοώ. Κατασκευή κιθάρας από μαδέρια.

Στο παρελθόν έχω φτιάξει αρκετά όργανα from scratch, μπουζούκια, τζουράδες, και κυρίως βιολιά.

Δεν ξέρω τι εννοείς "neck-trough". Αν εννοείς μονοκόματη , όχι, θέλω να φτιάξω μια stratocaster.

 

Ναι, μονοκόμματη εννοώ. Όσο και να φαίνεται παράξενο, τελικά ίσως είναι πιο εύκολο να φτιάξει κανείς μια τέτοια κιθάρα "from scratch" παρά bold-on, όπως θέλεις να φτιάξεις εσύ. ¶σε που υπάρχουν έτοιμα "μπράτσα" neck-through και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσθέσεις τα "φτερά" στο σχήμα της αρεσκείας σου. Και να κάνεις το routing βέβαια. 8)

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία, αν και βλέπω ότι έχεις ήδη σημαντική εμπειρία. Νομίζω πως τίποτα δεν συγκρίνεται με το να έχεις ένα όργανο που το έφτιαξες με τα χεράκια σου από το μηδέν.

 

Ο StewMac είναι κορυφή σ'αυτά τα πράγματα, θα βρεις πιστεύω ό,τι θελήσεις. Κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη του project! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και εδω για εξαιρετικης ποιότητας ash planks (δηλ. ακοπα μαδερια απο ash) & raw materials

 

http://www.usacustomguitars.com/diy.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, για να μην το ξεχάσω, κομμάτια ξύλο υπάρχουν και σε ευρωπαϊκά sites, όπως υπάρχουν φυσικά και όλα τα παρελκόμενα. Απλώς η ποικιλία δεν είναι τόσο μεγάλη. Από την άλλη αν έχεις άκρες, και ανάλογα μ'αυτό που θέλεις, μπορεί να βρεις φύλλα ξυλείας και στην Ελλάδα.

 

Αυτό το γράφω για την περίπτωση που διστάζεις να παραγγείλεις εκτός Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου