Προς το περιεχόμενο

Ανέβασε ο Thomann τις τιμες για Ελλάδα?


Alex-is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μείωση του φπα επηρεάζει την τιμή έμμεσα, καθώς ο έμπορος το παίρνει πιο φθηνά από τον όποιο αντιπρόσωπο (από τα αγγλικά προϊόντα ως τις όποιες εισαγωγές), για να το δώσει στην αγορά. Στην τελική τιμή του καταστήματος μπαίνει ο φπα κάθε χώρας.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει μια μικρή πτώση των τιμών του dv247, δεν ξέρω αν οφείλεται στον ΦΠΑ ή σε κάποιον άλλο παράγοντα.

 

Π.χ. μια κονσόλα που έχω σταμπάρει είχε περίπου 140 ευρώ στο dv247 και τώρα την έχουν πάει στα 115 ενώ σε όλα τα άλλα καταστήματα (ελληνικά και διεθνή) κυμαίνεται γύρω στα 180-190 ευρώ! :o

Το ίδιο και με ένα ζευγάρι monitors που θέλω, τα έχουν ρίξει καμιά 30αριά ευρώ κάτω.

 

Κάτι μου λέει ότι οι Άγγλοι θα αυξήσουν δραματικά την πελατεία τους... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι η φτήνια στην Αγγλία οφείλεται και στην πτώση της αγγλικής λίρας που κοντεύει να εξισωθεί με το ευρώ.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια το dolphing music έχει πολύ χαμηλότερες τιμές και απο θωμά. Εδω και αρκετό καιρό ψάχνω για το sh-201 και η διαφορα τιμής είναι γύρο στα 100 και ευρώ.Αλλά μήπως υπάρχει και το κόστος απο αλλαγή νομίσματος απο ευρό σε λίρα?

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο η διαφορα του ΦΠΑ, ειναι και η ισοτιμia του Ευρω εναντι τις Λιρας που εχει αλλαξει πολυ.

σε αλλο θεμα το εχω γραψει πιο αναλυτικα: http://www.noiz.gr/index.php?topic=165256.0

οσο για το ΦΠΑ στην Αγγλια ειναι μπαχαλο κανονικα πρεπει να πληρωσουμε Ελληνικο ΦΠΑ και αυτοι να το αποδωσουν στον Αλογοσκουφη οπως κανουν στο thomann.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαριστει γιατι μπερδευτηκα με αυτα και διαφορα αλλα που διαβασα.. Στο dolphin πληρωνουμε την τιμη που λεει + κατι ψιλολογια απο την μετατροπη λιρας-ευρω, ή θα πρεπει να υπολογιζουμε εκ νεου την τιμη που δινει με το δικο μας 19% φπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά και ένα καιρό ο Τάκης άνοιξε ένα βενζινάδικο. Αγόραζε την βενζίνη 1 ευρώ το λίτρο και την πουλούσε 1,01 ευρώ το λίτρο.

Όπως ήταν φυσικό, ήταν το φθηνότερο βενζινάδικο στην πόλη, αφού οι υπολοιποι βενζινάδες δεν μπορούσαν να μπαίνουν μέσα για να τον "χτυπήσουν".

Όσοι περνούσαν από τον δρόμο του, έβλεπαν την φθηνή τιμή και έβαζαν βενζίνη. Το έλεγαν και στους γνωστούς και φίλους, και έτσι όλοι αφού κοίταζαν πόσο είχαν τα άλλα βενζινάδικα την τιμή της βενζίνης, έβαζαν βενζίνη στον Τάκη που ήταν ο φθηνότερος.

Και σιγά - σιγά, αφού τον είχαν τσεκάρει πολές φορές, άρχιζαν να βάζουν βενζίνη τακτικά στον Τάκη.

Μέχρι που στο τέλος, αφού είχαν αποκτήσει πλέον την πεποίθηση ότι δεν υπάρχει πιό φθηνό βενζινάδικο στην πόλη, πήγαιναν στον Τάκη με "κλειστά τα μάτια".

 

Τότε ο Τάκης ανέβασε τις τιμές.......

 

 

 

Welcome to modern marketing !

 

 

Ο Γ. Στόλλας, ως εμπορος κάτι ήξερε πέρισυ που έλεγε :

"  Τώρα o πελάτης βλέπει την τιμή Thomann και τη θεωρεί άμεσα καλή. Εκεί θέλει «μαρκετινίστικα» να φτάσει ο Thomann. "

 

Ευτυχώς , τα μόνα Αμερικανάκια εδώ μέσα είναι οι κιθάρες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου