Προς το περιεχόμενο

Live-άδικα και ποιότητα εξοπλισμού


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμ.. από την πτωχή μου εμπειρία, καλύτερα βρες/κουβάλα και τα drums εσύ, γιατί αυτά που έχω δει μπροστά μου είναι ντροπή για όποιον παίζει.

 

(plus, αντί για δέρματα, οι εργοστασιακές μεμβράνες -χιλιοχτυπημένες- μαζί με κάνα πακέτο χαρτομάντηλα για να "κόβουν", σκαμνάκι βρεφικό, πιατίνια αχαρακτήριστα και άλλα πολλά όμορφα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεσα σε αυτα δεν πρεπει να ειναι και η drums ? Αλλο να κουβαλας ενισχυτες και αλλο drums . Το αναφερω απλα γιατι πολυ λιγα μαγαζια live-αδικα εχουν .

Στα υπολοιπα που λες δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο . Πρεπει ο καθενας να φτιαχνει τον ηχο του και να τον "κουβαλαει" με οτι αυτο συνεπαγεται απο οργανα μεχρι ενισχυτες .

 

O ΚΑΘΕ σοβαρος μουσικος παιζει με τον ηχο ΤΟΥ.

Φαντασου να παιζεις Power Metal και να σου εχουν κανενα σετ για jazz.

Για να μην μιλησω για ξεκουρδιστα-τσιτωμενα δερματα, τενεκεδες πιατινια κλπ κλπ.

Μετα αν η μπαντα βγει χαλια (που θα βγει στανταρ) θα φταιει ο λαλακας ο μαγαζατορας που δεν σου ειχε ετοιμη την Sonor extraturboanniversary series να σε περιμενει να την κοπανησουν τα επειδεξια χερια-ποδια σου (οχι μονο τα δικα σου, γενικα μιλαω).

Αλλωστε 1) μη νομιζεις οτι ο drummer κουβαλαει περισσοτερο απο εναν ΣΟΒΑΡΟ μπασσιστα (κεφαλη-καμπινα ΠΑΝΒΑΡΙΑ) η εναν ΣΟΒΑΡΟ κιθαριστα (κεφαλη-καμπινα-rack-πεταλια-καλωδια) 2) μη νομιζεις οτι παιρνει ΛΙΓΟΤΕΡΟ χρονο σε ενα κιθαριστα να στησει μιας και πρεπει να λυσει την εξισωση "μετισειραναβαλωταπεταλιακαιποιοκαλωδιοπαειπου" για να μην μιλησω για το ενδεχομενο να μην δουλευει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ καλωδιακι.

Εμεις παντως οταν στηναμε βαζαμε ΟΛΟΙ ενα χερακι για ΟΛΟΥΣ. Ετσι πιναμε και τις μπυριτσες μας, θαβαμε τις αλλες μπαντες και λεγαμε και τα γκομενικα μας.

Ρομαντισμος.....

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις παντως οταν στηναμε βαζαμε ΟΛΟΙ ενα χερακι για ΟΛΟΥΣ. Ετσι πιναμε και τις μπυριτσες μας, θαβαμε τις αλλες μπαντες και λεγαμε και τα γκομενικα μας.

Ρομαντισμος.....

 

Νiiiice!  ;D

 

Πάντως, στο αρχικό post μιλάμε για ένα ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΜΕΝΟ μαγαζί.

Πράγμα που δείχνει τη νοοτροπία των μαγαζιών.

 

Εγώ ως ΑΚΡΟΑΤΗΣ θέλω να ακούω μουσική, κ όχι βαβούρα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά αποφάσισα να σταματήσω τα live μέχρι να βρεθεί χώρος

που να με εκφράζει ( ή να με πληρώσουν αρκετά καλά για να παίξω )

Και εγω έτσι περιπου.Αποφάσισα να σταματήσω τα live μέχρι να βρεθεί κάποιος να μ ακούσει. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ΚΑΘΕ σοβαρος μουσικος παιζει με τον ηχο ΤΟΥ.

Φαντασου να παιζεις Power Metal και να σου εχουν κανενα σετ για jazz.

Για να μην μιλησω για ξεκουρδιστα-τσιτωμενα δερματα, τενεκεδες πιατινια κλπ κλπ.

Μετα αν η μπαντα βγει χαλια (που θα βγει στανταρ) θα φταιει ο λαλακας ο μαγαζατορας που δεν σου ειχε ετοιμη την Sonor extraturboanniversary series να σε περιμενει να την κοπανησουν τα επειδεξια χερια-ποδια σου (οχι μονο τα δικα σου, γενικα μιλαω).

Αλλωστε 1) μη νομιζεις οτι ο drummer κουβαλαει περισσοτερο απο εναν ΣΟΒΑΡΟ μπασσιστα (κεφαλη-καμπινα ΠΑΝΒΑΡΙΑ) η εναν ΣΟΒΑΡΟ κιθαριστα (κεφαλη-καμπινα-rack-πεταλια-καλωδια) 2) μη νομιζεις οτι παιρνει ΛΙΓΟΤΕΡΟ χρονο σε ενα κιθαριστα να στησει μιας και πρεπει να λυσει την εξισωση "μετισειραναβαλωταπεταλιακαιποιοκαλωδιοπαειπου" για να μην μιλησω για το ενδεχομενο να μην δουλευει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ καλωδιακι.

Εμεις παντως οταν στηναμε βαζαμε ΟΛΟΙ ενα χερακι για ΟΛΟΥΣ. Ετσι πιναμε και τις μπυριτσες μας, θαβαμε τις αλλες μπαντες και λεγαμε και τα γκομενικα μας.

Ρομαντισμος.....

 

Τακη και παλι συμφωνουμε 100% . Ελα μου ομως που οι περισσοτεροι drummer δεν θελουν να ακουσουν για κουβαλημα ... Ενταξει δε τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι. Το λεω για να μη παρεξηγηθω... Dr Rythm και γω μαζι σου. Απλα εχει "καει" η γουνα μου . Εχω αλλαξει ηδη 2 drummer για αυτο το λογο και ο τριτος παλι νερα μου κανει . Και δεν ειναι καθολου ωραιο γιατι σου περιοριζει τον αριθμο των μαγαζιων στα οποια μπορεις να παιξεις...

 

Αληθεια ποσοι drummer εδω μεσα κουβαλανε τον δικο τους εξοπλισμο ? Και δε λεω μονο για πιατινια και κανα ταμπουρο στη καλυτερη , αλλα για ολοκληρη drums !

 

ΥΓ. Alchemist εχω καταλαβει για ποιο μαγαζι μιλας ... Επαιξα τελευταια φορα εκει το καλοκαιρι και ορκιστηκα να μη ξαναπατησω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα standard για κάθε gig είναι

  • πιατίνια (5-6)
  • ταμπούρο
  • ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ!!
  • ένα σκαμπώ να περιμένει στο πορτ-μπαγκάζ

 

Πάγια τακτική δε, όταν δεν γνωρίζω το χώρο κλπ κλπ, να περνάω μερικές μέρες πριν, να δω τα τύμπανα και μετά να... φέρω τα δικά μου.  :)

Πλάκα-πλάκα τις φορές που έχω το δικό μου set, έχω βγάλει απίστευτο ήχο, χωρίς να έχω κανένα ακριβό set.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες ψηλά το κεφάλι.

 

Όπως έχουν πει και τα boys from Down Under:

 

http://www.youtube.com/watch?v=eiBMltWg2RQ

 

Μη μασάτε, keep playing  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως υπαρχουν μαγαζια και μαγαζια...Παντως εγω κουβαλαω παντα μαζι μου πιατα,ταμπουρο,πεταλι κασας,σκαμπω,3 βασεις γερανους για πιατα και 2 βασεις με clamps και διαφορα αλλα μπιχλιμπιδια που ισως χρειαστουν...Οι κιθαριστες μας κουβαλανε κιθαρες (doh) ,ενισχυτες πεταλια και αρκετα καλωδια και πολυπριζα...μεχρι και βασεις για ενισχυτες...τα ιδια ολοι ,ειμαστε καλοι κουβαλητες αλλα τουλαχιστον στο τελος ο ηχος ειναι απο αξιοπρεπης μεχρι πολυ καλος,αναλογα και το p.a. και τον χωρο...απλα ολο αυτο προυποθετει 3 ωριτσες νωριτερα στο μαγαζι..Παντως υπαρχουν και μαγαζια στην Θεσσαλονικη με πολυ καλο ηχο και μηχανηματα..αλλα ειναι εξαιρεσεις δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε'σεις εδω πας να παιξεις κ μονο που δεν σου ζητανε κ λεφτα απο'πανω,θα σου'χουν καλο εστω στο μεσο ορο,εξοπλισμο..?

 

Και ο ηχοληπτης φυσικα οταν του βαλεις χερι σου λεει -Αδερφε με τα λεφτα που παιρνω τι ηθελες να σου φερω?Καμια rolls royce? Οποτε φτανουμε παλι στο μαγαζατορα.

 

Τωρα ομως τον βασικο εξοπλισμο μας,ε..ειναι δυνατον να πας να παιξεις κ να τον αφησεις σπιτι..ε οχι.Δεν μιλαω για καμια LP του '70,αυτη αστη σπιτι,μιλαω για ηχο.Κ φυσικα δεν πας να βαλεις στον πανακριβο ενισχ σου μια πα..ρια μικροφωνο που σου δινουν απο το πανερι.Βασικοτατο το μικροφωνο.

 

Βασικα συμφωνω με τους περισσοτερους. :)

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση ειναι μονο μια.Παρε δικο σου εξοπλισμο εσυ και η μπαντα σου και φτιαξε μονος σου καλο ηχο εαν θελεις να εχεις καλο ηχο στα live

keep the faith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου