Προς το περιεχόμενο

Live-άδικα και ποιότητα εξοπλισμού


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+666

ακριβώς αυτό σημαίνει...

και αν σας ενδιαφέρει ο "ήχος" πριν μιλήσετε με τον καταστηματάρχη ρωτήστε τον ηχολήπτη του το εξής απλό..

"τι σημαίνει pfl αγαπητέ μου?"

 

γιατί νάστε σίγουροι ότι ένας "μικροφωνιάς" με midas και line array θα σας βγάλει χειρότερο ήχο από έναν απλά τυπικώς γνώστη

με behringer και the Box....

 

η γνώμη μου είναι ότι όσοι κόπτεστε για έστω ανεκτό ήχο, κάντε μέλος της μπάντας σας έναν ηχολήπτη που εμπιστεύεσθε..

θα σας μάθει και θα τον μάθετε...παιδιά με όρεξη και γνώσεις ειδικά στην γενιά σας σίγουρα υπάρχουν...ψάξτε τα...

 

γιατί αν περιμένετε από τον "ηχολήπτη" του εκάστοτε "μαγαζιού" όπου το "αφεντικό" του τον θεωρεί το ίδιο σημαντικό

με τον σερβιτόρο του (σε επάρκεια τεχνικών γνώσεων) και τον πληρώνει 30-50 ευρώ χωρίς ένσημα, ΣΩΘΗΚΑΤΕ...

 

+666

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άρα καταλήγουμε ότι η ποιότητα εξοπλισμού των μαγαζιών είναι αρωγός σε ότι έχουμε εμείς οι ίδιοι.

Άρα καταλήγουμε πως ο ηχολήπτης είναι ενεργό μέλος του συγκροτήματος.

Δηλαδή αν δεν ξεκινάμε από σωστή βάση εμείς οι ίδιοι τότε και στο μέγαρο να μας πάνε μπουρμπούτσαλα θα ακούσουν οι ακροατές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mια και το εφερε η κουβεντα.... να ρωτησω εγω τωρα το εξης σχετικο ???

 

" τι θεωρειτε οτι ειναι απο τα βασικοτερα κομματια της αλυσιδας του ηχου μας σε ενα live???"

 

δλδ αντιλαμβανομαι οτι εκ των ουκ ανευ ειναι η κιθαρα και ο ενισχυτης.... με το μικροφωνο μπροστα απο τον ενισχυτη τι γινεται???γιατι να πας τον bogner σου κ να του βαλεις το κινεζικο shure μπροστα????

και μικροφωνο να φερεις ,γιατι μετα να το συνδεσεις στο 15μετρο καλωδιο της συμφορας μεχρι την κονσολα???εδω τοση φασαρια κανουμε για τα 20 εκ στην πεταλιερα μας

κτλπ....

 

δλδ θελω να πω οτι μπορουμε πολυ ανετα να καταληξουμε σε εναν τεραστιο φαυλο κυκλο , οπου ολα ειναι σχετικα ,ολα φταινε, ......κουβαλα δλδ τα παντα!!!!

 

οποτε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αγόρασα και δεν το ξέρω? Σαφέστατα και δεν έχω τέτοιο εξοπλισμό (ακόμα), και όταν θα τον πάρω τότε ναί, μια χαρά θα τον χαρώ εκεί που αξίζει, όχι στα live-άδικα της ελλάδας! Αν είχα σκοπό να παίζω εδώ πιθανότατα να 'παιρνα έναν combo ίσα να με βγάζει. Αυτό ακριβώς είπα, ότι δεν αξίζει να πάρεις και να κουβαλάς τόσο εξοπλισμό (μοσχαροκεφαλή ampeg και ψυγείο καμπίνα + τα μπάσσα) για ένα τέτοιο live. Για ΜΕΝΑ. Τώρα αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος τα'χει και γουστάρει μαγκιά του.

Τοτε μην παραπονιεσαι για τον ηχο οτι δεν ειναι καλος στα liveαδικα αφου δεν γουσταρεις να κουραστεις κουβαλοντας εξοπλισμο τοτε να ξερεις οτι καθε φορα που θα κανεις live ο ηχος θα ειναι διαφορετικος ποτε θα ειναι σκατα και ποτε μετριος, παντος ποτε γαματος, αν αυτο δεν σε πειραζει και εισαι οκ καλος παντος εαν θελεις στανταρ καλο ηχο οπου και να παιξεις πρεπει να κανεις εναν κοπο να κουβαλισεις εξοπλισμο

keep the faith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως αμα θες καλο live με ολη την εννοια της φρασης, κουβαλας δικο σου εξοπλισμο. Αμα εισαι επαγγελματιας ετσι λειτουργεις.

Στη περιπτωση ομως μιας ερασιτεχνικης μπαντας και που δεν εχει το απαραιτητο εξοπλισμο να κουβαλησει, δεν θα πρεπει το οποιοδηποτε μαγαζι να εχει εναν αξιοπρεπη εξοπλισμο για εναν αξιοπρεπη και οχι εναν "ο,τι να ναι" ηχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη περιπτωση ομως μιας ερασιτεχνικης μπαντας και που δεν εχει το απαραιτητο εξοπλισμο να κουβαλησει, δεν θα πρεπει το οποιοδηποτε μαγαζι να εχει εναν αξιοπρεπη εξοπλισμο για εναν αξιοπρεπη και οχι εναν "ο,τι να ναι" ηχο?

 

Τι εξοπλισμό δεν έχει δηλαδή η μπάντα? Και τι καλύτερο θα περίμενες να διαθέτει το Χ μικρό liveάδικο?

 

+1 στον npap για τα περί ηχοληψίας, το έγραψα και εγώ εξάλλου (όχι τόσο σωστά όμως). Επιμένω πάντως ότι και το μαγαζί συμφέρει να επενδύσει λίγο σε backend μηχανήματα που μην προδώσουν την κατάσταση με την πρώτη ευκαιρία (δεν είναι ανάγκη να είναι ό,τι πιο high end κυκλοφορεί).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εξοπλισμό δεν έχει δηλαδή η μπάντα? Και τι καλύτερο θα περίμενες να διαθέτει το Χ μικρό liveάδικο?

 

Δεν εχει για παραδειγμα τους καλους ενισχυτες που εχει ενας επαγγελματιας. Δεν περιμενω αριστη ποιοτητα-εννοειται- απο το Χ live-αδικο, απλα σιγουρα οχι εναν χαλια ηχο οπως ειναι στα περισσοτερα.

 

Τωρα θα μου πεις...Ερασιτεχνης ο αλλος εξοπλιστικα, τι στο καλο φανταστικο ηχο εχει που θα τον θαψει ο εξοπλισμος του μαγαζιου? Ελα μου ντε... Αυτο δεν σημαινει ομως πως δικαιολογειται ενας "σαπιος" εξοπλισμος.

 

@playloud

Οταν ο αλλος παιζει το πολυ για κανενα 15ευρω, χωρια τις φορες που δεν παιρνει τιποτα, αντεχει η τσεπη του να "μπει" και "μεσα" για να ενοικιασει για 2 ωρες εναν καλο ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γι αυτο κι ελεγα σε προηγουμενο ποστ "Αναλογα την βαρυτητα του live". Τοτε,

1. Μπορει να παιξει με τον εξοπλισμο που ηδη εχει η

2. Με τον οποιο εξοπλισμο ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ το μαγαζι

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου