Προς το περιεχόμενο

Live-άδικα και ποιότητα εξοπλισμού


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λυση ειναι μονο μια.Παρε δικο σου εξοπλισμο εσυ και η μπαντα σου και φταξε μονο σου καλο ηχο εαν θελαις να εχεις καλο ηχο στα live

 

Μιλώντας καθαρά για το μπάσσο, επειδή όντως τα μαγαζιά δεν έχουν και τον καλύτερο εξοπλισμό, είναι λίγο δύσκολο να κουβαλάς 80 κιλά εξοπλισμό μόνο για ένα live...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιλώντας καθαρά για το μπάσσο, επειδή όντως τα μαγαζιά δεν έχουν και τον καλύτερο εξοπλισμό, είναι λίγο δύσκολο να κουβαλάς 80 κιλά εξοπλισμό μόνο για ένα live...

 

Και τοτε για ΠΟΙΟ λογο τον αγορασες τον εξοπλισμο σου?

Για να γραψεις σε δισκο η για να παιξεις απο ΟΑΚΑ και πανω?

Και τα 2 χλωμα δεν σου φαινονται?

Κι ετσι ΔΕΝ ευχαριστιεσαι και τα μηχανηματα σου και το κυριοτερο, ΔΕΝ μαθαινεις και ποτε πως συμπεριφερονται σε διαφορετικες καταστασεις.

Για μενα οι ενισχυτες και ολα τα μηχανηματα δεν ειναι για να τα εχουμε με τα.... καρτελακια αγορας (οπως αρεσει στον ξενερωτο Petrucci)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τοτε για ΠΟΙΟ λογο τον αγορασες τον εξοπλισμο σου?

Για να γραψεις σε δισκο η για να παιξεις απο ΟΑΚΑ και πανω?

Και τα 2 χλωμα δεν σου φαινονται?

Κι ετσι ΔΕΝ ευχαριστιεσαι και τα μηχανηματα σου και το κυριοτερο, ΔΕΝ μαθαινεις και ποτε πως συμπεριφερονται σε διαφορετικες καταστασεις.

Για μενα οι ενισχυτες και ολα τα μηχανηματα δεν ειναι για να τα εχουμε με τα.... καρτελακια αγορας (οπως αρεσει στον ξενερωτο Petrucci)

 

Τι αγόρασα και δεν το ξέρω? Σαφέστατα και δεν έχω τέτοιο εξοπλισμό (ακόμα), και όταν θα τον πάρω τότε ναί, μια χαρά θα τον χαρώ εκεί που αξίζει, όχι στα live-άδικα της ελλάδας! Αν είχα σκοπό να παίζω εδώ πιθανότατα να 'παιρνα έναν combo ίσα να με βγάζει. Αυτό ακριβώς είπα, ότι δεν αξίζει να πάρεις και να κουβαλάς τόσο εξοπλισμό (μοσχαροκεφαλή ampeg και ψυγείο καμπίνα + τα μπάσσα) για ένα τέτοιο live. Για ΜΕΝΑ. Τώρα αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος τα'χει και γουστάρει μαγκιά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ μαθαινεις και ποτε πως συμπεριφερονται σε διαφορετικες καταστασεις.

Πολυ πολυ σωστο.

Το λεω κ εγω συχνα δεν μπορεις να φτιαξεις ηχο για λαιβ,δοκιμαζοντας τον 5150 κ τον DSl σε εντασεις σπιτιου.Αλλη η συμπεριφορα τους στο 1,5 κ αλλη στο 5,η μερα με τη νυχτα.

Ασε που τοτε θα δουν πολλοι οτι θελουν ενα noise gate,οτι ακουγονται χαλια με το gain στο τεζα,οτι το treble στο 8 sucks κ πολλα αλλα ενδιαφεροντα.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι ειδα εισαι στο Goteborg, min ven? Godt

Αν ναι, τοτε ασφαλως ξερεις οτι ΟΛΕΣ οι μπαντες πανε στα live με τα φορτηγακια ΤΟΥΣ και ολο τον εξοπλισμο τους.

Εκτος αν τα πραγματα σε Kopenhavn και Goteborg αλλαξανε μεσα σε 10 χρονια (τοτε ημουν εγω εκει και επαιζα)

 

Skaal ta mig faaaan

 

ΥΓ. Κωστα εχεις ενα κολλημα με το noise gate η μου φαινεται? Το θυμηθηκα τωρα οτι τα κλιπακια σου τα εχεις ψοφησει στο Noiz ;) gate

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι ειδα εισαι στο Goteborg, min ven? Godt

Αν ναι, τοτε ασφαλως ξερεις οτι ΟΛΕΣ οι μπαντες πανε στα live με τα φορτηγακια ΤΟΥΣ και ολο τον εξοπλισμο τους.

Εκτος αν τα πραγματα σε Kopenhavn και Goteborg αλλαξανε μεσα σε 10 χρονια (τοτε ημουν εγω εκει και επαιζα)

 

Skaal ta mig faaaan

 

Γι'αυτό είπα πως δεν θα πάω έτσι στα liveάδικα στην Ελλάδα.  ;)  Δυστυχώς δεν είμαι ακόμα στο Goteborg, αλλά σε λίγο καιρό θα εγκατασταθούμε. Εκεί αναγκαστικά (όχι πως με χαλάει), θα'μαι με το φορτηγάκι, και στο θέμα να ξέρεις τον εξοπλισμό σου, τα όρια του και πως δουλεύει δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

 

Τα Σουηδικά σου πάντως φρέσκα ακόμα, ε?  :D  Τα δικά μου πάλι είναι ακόμα...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδιά, μάλλον έχουμε ξεφύγει από το θέμα... Αν δείτε το αρχικό post του Alchemist, κατά βάση αναφέρεται στο backend και στη γενικότερη υποδομή του μαγαζιού. Τι σχέση έχουν τα όργανα και οι ενισχυτές?

 

Ο Playloud τα λέει μια χαρά, για ποιο λόγο δηλαδή να έχει εγκατεστημένα τύμπανα το μαγαζί? Σιγά μην σας έχει και πένες για την κιθάρα.

 

Γνώμη μου είναι (και αυτό θα έκανα αν είχα δικό μου liveάδικο) ότι το μαγαζί οφείλει να διαθέτει ένα πλήρες, δοκιμασμένο και "στιβαρό" backend, καθώς και πρόβλεψη όλες τις ηχοληπτικές πηγές που μπορεί να χρειαστούν. Έτσι κι'αλλιώς όταν δεν έχει live παίζει μουσική-κονσέρβα υποθέτω ε? Άρα για ποιο λόγο να μην έχει έναν (και, κατά τη γνώμη +1 backup) σοβαρό τελικό ενισχυτή? Και ηχεία που να καλύπτουν επαρκώς όλο το χώρο?

 

Θα πρέπει να υπάρχουν ακόμα:

 

1) Live κονσόλα με αρκετά κανάλια (όχι σαν τις μίζερες 8+4 στέρεο που έχουν οι περισσότεροι...). Καλό θα είναι να υπάρχει και κάποιο rack effect για βάθος (προτιμότερο από το να έχει ενσωματωμένα εφφέ η κονσόλα).

2) Τουλάχιστον 3 και κατά προτίμηση περισσότερα καλά μόνιτορς.

3) 2-3 ζευγάρια ακουστικά (με έναν καλό προενισχυτή ακουστικών) για την περίπτωση που ο ντράμμερ ή ο πληκτράς τα χρειάζεται. Αυτό γιατί σ'αυτά τα όργανα βολεύει κάποιους περισσότερο να χρησιμοποιούν ακουστικά παρά μόνιτορ.

4) Αρκετά μικρόφωνα (και βάσεις!) για τα τύμπανα, τους ενισχυτές και τις φωνές, πρόβλεψη τουλάχιστον για 1-2 αξιοπρεπή  πυκνωτικά μικρόφωνα για ακουστικά όργανα.

5) 1-2 DI Boxes (π.χ. για το μπάσσο)

6) Καθαρές γραμμές ρεύματος!!

7) Καλώδια!!

 

Ενισχυτές κιθάρας, μπάσσου και τύμπανα, να με συγχωρείτε, αλλά είναι ανόητο να ζητάμε από liveάδικα να επενδύσουν σε κάτι σοβαρό, από τη στιγμή που θα τα πάρουν στο χέρι σε ένα μήνα το πολύ....

 

Για τον φίλο που έγραψε παραπάνω για τα 80 κιλά που θα κουβαλάει, δυστυχώς και εγώ τόσα κουβάλησα στο τελευταίο live, και το θεωρώ δεδομένο.

 

Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να αναφερθώ στις ηχοληπτικές δυνατότητες του υπεύθυνου στο μαγαζί. Απλά θα έλεγα ότι θα ήταν προτιμότερο, κατόπιν συνενόησης, η μπάντα να έχει έναν δικό της άνθρωπο στον ήχο. Σαν τελευταίο αφήνω την ακουστική μελέτη του χώρου, κάτι που ΚΑΝΕΙΣ δεν κάνει, με αποτέλεσμα να είμαστε σε μαγαζιά που ακούς... διαφορετική μπάντα αν κινηθείς δυο βήματα αριστερά ή δεξιά!

 

Οι παραπάνω επενδύσεις για ένα μαγαζί είναι σαφώς σημαντικές από οικονομικής άποψης, αλλά ισχύει αυτό που λένε οι Άγγλοι: αγοράζει φτηνά αυτός που αγοράζει ακριβά. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να κάνει πολύ συχνά live και να εδραιωθεί στο χώρο, το να βάλει το χέρι στην τσέπη για αξιοπρεπή εξοπλισμό είναι κάτι που θα του αποδώσει μεσοπρόθεσμα πολύ περισσότερα.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μάλλον έχουμε ξεφύγει από το θέμα... Αν δείτε το αρχικό post του Alchemist, κατά βάση αναφέρεται στο backend και στη γενικότερη υποδομή του μαγαζιού. Τι σχέση έχουν τα όργανα και οι ενισχυτές?

 

AMHN!!!!!!!

 

 

 

(Nα κάνετε παραπάνω παρέα εσύ κι ο Spy, μαζί επισημαίνετε τους εκτροχιασμούς...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σχετικά με τις απαντήσεις, τα λέει αρκετά σωστά ο jmone και κυρίως ότι αν ο ηχολήπτης ξέρει μπορεί να κάνει πολλά πράγματα με σχετικά ταπεινό εξοπλισμό. Αυτό σημαίνει όμως ότι πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις στα υπόλοιπα και να βασιζόμαστε στις ικανότητες του ηχολήπτη; ;)

 

ακριβώς αυτό σημαίνει...

και αν σας ενδιαφέρει ο "ήχος" πριν μιλήσετε με τον καταστηματάρχη ρωτήστε τον ηχολήπτη του το εξής απλό..

"τι σημαίνει pfl αγαπητέ μου?"

 

γιατί νάστε σίγουροι ότι ένας "μικροφωνιάς" με midas και line array θα σας βγάλει χειρότερο ήχο από έναν απλά τυπικώς γνώστη

με behringer και the Box....

 

η γνώμη μου είναι ότι όσοι κόπτεστε για έστω ανεκτό ήχο, κάντε μέλος της μπάντας σας έναν ηχολήπτη που εμπιστεύεσθε..

θα σας μάθει και θα τον μάθετε...παιδιά με όρεξη και γνώσεις ειδικά στην γενιά σας σίγουρα υπάρχουν...ψάξτε τα...

 

γιατί αν περιμένετε από τον "ηχολήπτη" του εκάστοτε "μαγαζιού" όπου το "αφεντικό" του τον θεωρεί το ίδιο σημαντικό

με τον σερβιτόρο του (σε επάρκεια τεχνικών γνώσεων) και τον πληρώνει 30-50 ευρώ χωρίς ένσημα, ΣΩΘΗΚΑΤΕ...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου